Polak Rylan Pozniak Daniels w wieku 20 lat został uznany za jednego z najlepszych młodych programistów w USA. Chociaż jest Amerykaninem, uczęszczał do polskiej szkoły, mówi po polsku i utożsamia się z naszym krajem. Dzięki swoim sukcesom otrzymał w tym roku w Konsulacie RP w LA szczególne wyróżnienie. To statuetka „Wybitny Polak” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. A obecnie pracuje z astronautką SpaceX dr Sian „Leo” Proctor nad wykorzystaniem mieszanej rzeczywistości MR w edukacji cyfrowej.
Mimo młodego wieku Rylan Pozniak Daniels współpracował już nad rozwojem rozszerzonej rzeczywistości XR (AR/VR/MR) z wieloma firmami. Chcąc wypromować technologię XR wśród mas, pracował dla NASA, Apple, Uniwersytetu Stanforda, Snapchatu, Google i Niantic.
W NASA Rylan przewodził zespołowi zatrudnionemu do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w XR. W efekcie skorzystali z niego kosmonauci udający się na Księżyc w ramach misji Artemis. A przecież była to pierwsza załogowa misja na Księżyc od ponad 50 lat.
Po okresie pracy nad XR w Apple i Niantic, Rylan wygrał kilka hackathonów XR. Jednym z nich był MIT Reality Hack 2023 za najlepsze wrażenia z udostępniania. Drugim Stanford TreeHacks 2022 za najlepszą dostępność. Sukcesy miał też w 2021 roku, kiedy to jako artysta-rezydent AR pojechał do AR House w Los Angeles. I to właśnie tam zdobył główną nagrodę w Niantic’s Lightship Challenge. A rok wcześniej pracował w Stanford’s Skull Base and Pituitary Center nad stworzeniem aplikacji neuroanatomicznej VR. To właśnie ona pomogła ona studentom medycyny Uniwersytetu Standforda w wykonywaniu specjalistycznych operacji mózgu. W tym samym roku Rylan otrzymał też nagrodę Nextant Prize for AR/VR Social Impact na Augmented World Expo w Dolinie Krzemowej, największej konferencji AR/VR na świecie.
Wcześniejsze sukcesy
W 2019 r. Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem filmu „Raport mniejszości” Spielberga, nad opracowaniem wizualizacji AR pływającego miasta. W założeniach projekt ten był bezpośrednią odpowiedzią na prognozę, że do 2050 r. miliony ludzi na całym świecie będą zmuszone do przesiedlenia z powodu zmian klimatycznych. Rok wcześniej Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednej z pierwszych soczewek AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego AR firmy Snap. Dodajmy do tego jeszcze to, że w 2016 roku Rylan zdobył 1. miejsce w konkursie jurorskim UploadVR na najlepszą aplikację VR, za pomocą której można było odbyć wycieczkę po ludzkim mózgu.
Kariera muzyczna
Rylan nie żyje jednak tylko XR. Jest również płodnym kompozytorem muzyki i stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. W efekcie w Walt Disney Concert Hall miało miejsce premierowe wykonanie jego oryginalnych utworów przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale. I tu jest jednak miejsce na XR. Rylan kontynuuje integrację swoich kompozycji muzycznych i środowisk dźwiękowych z przełomowymi osiągnięciami tej technologii.
Więcej informacji o Rylanie Pozniaku Danielsie jest tutaj.
Warto też posłuchać jego wypowiedzi na YouTubie z 2022 roku tutaj.
Czytaj też najpopularniejsze posty na naszej stronie:
- DeepL Translator, platforma założonej przez Polaka niemieckiej firmy DeepL, która postawiła wyzwanie firmie Google.
- Eleven Labs,najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, uczestnik reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego, która zwyciężyła w finałach ICPC w 2003 roku.
Czytaj też najbardziej popularne posty na naszej stronie w języku angielskim, przy czym linki prowadzą do wersji polskich:
- Booksy, aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne lepsze od Google.
- CFD Suite, aplikacja firmy byteLAKE. Dzięki wykorzystaniu AI skróciła ona czas trwania symulacji mieszania chemikaliów z godzin do minut.