Optymalizacja dynamiki płynów w funkcjonalnym układzie może wielokrotnie poprawić jego wydajność i bezpieczeństwo. Na przykład zaprojektowanie samochodu w taki sposób, że stawia on mniejszy opór powietrzu może w istotny sposób zwiększyć jego prędkość i zmniejszyć zużycie paliwa, a kontrolowanie przepływu paliwa w rurociągach istotnie poprawić ich bezpieczeństwo. Dla inżynierów produktu kluczowe jest w takich przypadkach to, jak szybko można przeprowadzać symulacje z tym związane.
byteLAKE to polski startup technologiczny, który opracowuje rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI od Artificial Intelligence) dla przemysłu chemicznego, papierniczego, produkcji, przemysłu 4.0 i nie tylko. W jego ofercie jest od niedawna pakiet CFD Suite składający się z zestawu modeli sztucznej inteligencji (AI) do przyspieszenia dynamiki płynów za pomocą technologii obliczeniowych. To wieloplatformowe narzędzie wykorzystuje obliczenia brzegowe i silniki AI do lokalnego wnioskowania, co skraca czas uzyskiwania wyników. Użytkownik może za pomocą pakietu wybrać solwer CFD i ustawić cele dla modeli AI, a program przeszkoli je w celu przyspieszenia pracy wybranych rozwiązań nawet o rząd wielkości. Jej produkt znalazł się w czołowej piątce najlepszych rozwiązań na świecie z tego obszaru na ponad 400, które badaniu poddało StartUs Insight. Więcej informacji na ten temat jest tutaj.
byteLAKE od dawna wykorzystuje elementy sztucznej inteligencji w celu tworzenia własnych produktów dla przemysłu chemicznego, papierniczego i produkcyjnego. W przypadku tego pierwszego jej pakiet CFD Suite wykorzystuje AI, aby skrócić czas symulacji mieszania chemicznego. Symulacje takie tradycyjnie wykonywało się w oparciu o rozwiązania komercyjne typu Ansys, Star CCM lub open source’owe typu OpenFOAM, wykorzystując do tego tzw. solvery. Niestety, trwały one średnio od 4 do 8 godzin, przy czym cały czas rosła ich złożoność, bo użytkownicy chcieli analizować więcej parametrów. Chcąc skrócić czas oczekiwania na wyniki, potrzebne było nowe podejście. byteLAKE wykorzystuje do tego celu Deep Learning i wnioskowanie predykcyjne, które pozwala skracać czas takich symulacji do 10-20 minut. Proces produkcyjny staje się wtedy mniej kosztowny, a jednocześnie pozwala na przetestowanie wielu wariantów w krótszym czasie.
Pakiet CFD to jednak nie wszystko, co firma ma w swojej ofercie. Przemysłowi papierniczemu oferuje bowiem usługi kognitywne polegające na wspomaganej AI inspekcji wizualnej i analizie Big Data. Upraszcza to wykrywanie i wizualną kontrolę tzw. linii wodnej oraz automatyzację złożonych zadań dla produkcji.
byteLAKE oferuje również tworzenie na zamówienie oprogramowania wykorzystującego elementy AI do analizy danych w czasie rzeczywistym, np. obrazu, wideo, dźwięku, szeregów czasowych oraz danych pochodzących z czujników. Firma współpracuje w tym obszarze z takimi firmami, jak Lenovo, Intel czy Tridiagonal Solutions.
Więcej informacji o byteLAKE jest tutaj