Polsko-brytyjski startup z sektora RegTech oferuje blockchainowe rozwiązania do zabezpieczania kryptotransakcji przed ich nielegalnym przeprowadzeniem. Obecnie korzysta z nich ponad 150 banków i instytucji rządowych w 30 krajach, w tym NASDAQ.
Firmę założył w 2016 roku Paweł Kuskowski, Polak który wcześniej przez wiele lat pracował w branży bankowej. W rozwoju firmy pomogło mu doświadczenie zdobyte w Royal Bank of Scotland. To właśnie tam zajmował się na skalę globalną regulacjami prawnymi zapobiegającymi AML (Anti-Money Laundering). Tak się bowiem po angielsku nazywa pranie brudnych pieniędzy.
Pierwszego dużego klienta startup pozyskuje już w 2017 roku. To japońska Grupa MUFG, w skład której wchodzi Mitsubishi Bank. Na kolejne kroki firma potrzebuje jednak dofinansowania, co w tamtym okresie nie było wcale takie proste. Coifirm wymyśla wtedy specjalny token, który pozwala zabezpieczać firmy przed środkami pochodzącymi z AML. Ich technologia pozwala na pełną weryfikację, skąd one pochodzą. To niesłychanie ważne dla renomy instytucji finansowych, bo dzięki temu mogą się one przykładowo chronić przez nieświadomym finansowaniem terroryzmu. Nic dziwnego, że w 2019 r. firma pozyskuje dofinansowanie w wysokości 16 mln dolarów od Bird Capital, funduszu VC z Londynu, dzięki czemu rusza sprzedaż usług w oparciu o prawidłowe mierniki i w modelu SaaS. Wkrótce firma ma 150 klientów, największe przychody osiągając w Japonii, USA, Hongkongu, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Gibraltarze i Estonii.
Sposób na odzyskanie krypto
Pod koniec 2019 roku Coinfirm podejmuje współpracę z amerykańskim oddziałem firmy konsultingowej Duff & Phelps-Kroll, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Jej efektem było stworzenie usługi Reclaim Crypto, dzięki której użytkownicy mają możliwość odzyskania utraconych kryptowalut. Tylko w ciągu pierwszych kilku tygodni od jej uruchomienia zainteresowało się nią ponad 500 klientów.
Wzrost 200% rocznie
W efekcie wzrosty przychodów przez 3 kolejne lata sięgają 200% rocznie, a wartość firmy jest obecnie szacowana na 80 mln dolarów. Jednym z jej klientów zostaje nawet giełda amerykańska NASDAQ, bo rozwiązania Coinfirm pozwalają największym amerykańskim korporacjom wygrywać sprawy w sądach związane z AML.
Perspektywy rozwoju firmy są ogromne, ponieważ wartość rynku, na którym działa jest szacowana na ponad 10 mld dolarów. Bierze się to stąd, że pranie brudnych pieniędzy, to trzeci największy pod względem wartości biznes na świecie. Rocznie w ten sposób znika ponad 3 bln dolarów, co stanowi 3-4% globalnego PKB. Wydatki na ograniczenie tego procederu wynoszą rocznie ok. 300 mld dolarów, ale ich skuteczność wynosi zaledwie 1-2%. Dzięki pomocy Coinfirm można to zwiększyć nawet 10 razy.
Więcej informacji o Coinfirm jest tutaj.
Czytaj też najpopularniejsze posty na naszej stronie:
- DeepL Translator, platforma założonej przez Polaka niemieckiej firmy DeepL, która postawiła wyzwanie firmie Google.
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, uczestnik reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego, która zwyciężyła w finałach ICPC w 2003 roku.
Czytaj też najbardziej popularne posty na naszej stronie w języku angielskim, przy czym linki prowadzą do wersji polskich:
- Booksy, aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne lepsze od Google.
- CFD Suite, aplikacja firmy byteLAKE, która dzięki wykorzystaniu AI skróciła czas trwania symulacji mieszania chemikaliów z godzin do minut.