Prof. Artur Ekert (63) otrzymał Nagrodę Milnera 2024 za pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe. Przekształcił on dziedzinę informatyki kwantowej z niszowej działalności akademickiej w tętniącą życiem interdyscyplinarną dziedzinę o znaczeniu przemysłowym. Nagrodę otrzyma do rąk własnych podczas wykładu pod koniec 2024 roku.
„Odkrywanie powiązań między kryptografią a podstawami teorii kwantowej było fascynującą podróżą. To bardzo satysfakcjonujące, że KTOŚ DOCENIŁ mojĄ pracĘ. Teoria kwantowa niewątpliwie otworzyła wiele nowych dróg do lepszego zrozumienia i wykorzystania natury, w tym informacji”, skomentował prof. Ekert.
Badania
Prof. Artur Ekert ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jako fizyk teoretyczny zajmuje się mechaniką kwantową. Specjalizuje się w dziedzinie kwantowego przetwarzania danych i kryptologii kwantowej.
Jako badacz obejmuje się większością aspektów przetwarzania informacji w systemach kwantowo-mechanicznych. W tym kryptografią kwantową i obliczeniami kwantowymi. Opierając się na idei kwantowej nielokalności i nierówności Bella, wprowadził kwantową dystrybucję kluczy opartą na splątaniu. Jego artykuł z 1991 roku wywołał falę nowych badań, które ustanowiły silne powiązania pomiędzy fizyką i kryptografią. Jest to jeden z najczęściej cytowanych artykułów w tej dziedzinie. Redakcja miesięcznika Physical Review Letters wybrała go jako jeden z „kamieni milowych”. To artykuły, które wniosły ważny wkład w fizykę, ogłosiły znaczące odkrycia lub zapoczątkowały nowe obszary badań. Jego późniejsza praca z Johnem Rarity i Paulem Tapsterem z Agencji Badań Obronnych (DRA) w Malvern zaowocowała eksperymentalną dystrybucją kluczy kwantowych. Wprowadził też parametryczną konwersję w dół, kodowanie fazowe i interferometrię kwantową do repertuaru kryptografii. On i jego współpracownicy jako pierwsi opracowali koncepcję dowodu bezpieczeństwa opartego na oczyszczaniu splątania.
Ekert i jego współpracownicy dużo wnieśli zarówno w teoretyczne aspekty obliczeń kwantowych, jak i w ich eksperymentalną realizację. Przykładowo udowodnili, że prawie każda kwantowa bramka logiczna działająca na dwóch bitach kwantowych jest uniwersalna. Zaproponowali też jedną z pierwszych realistycznych implementacji obliczeń kwantowych. Cały czas prowadzą też prace nad kwantową zamianą stanów, optymalną estymacją stanów kwantowych i kwantowym transferem stanów.
Nagroda Milnera 2024
The Royal Society Milner Award and Lecture to najważniejsza europejska nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Fundator przyznaje ją w celu wyróżnienia wybitnego europejskiego informatyka, kogoś, kto wniósł znaczący wkład i kto prawdopodobnie będzie mógł się pochwalić jeszcze większymi osiągnięciami w przyszłości. Może ją otrzymać europejski naukowiec wybrany przez Radę Towarzystwa Królewskiego na podstawie rekomendacji Komitetu Nagrody Milnera. W skład Komitetu wchodzą członkowie Royal Society, Académie des sciences (Francja) i Leopoldina (Niemcy). Nagroda jest przyznawana na cześć profesora Robina Milnera (1934-2010), pioniera informatyki. Medal jest wykonany z brązu, przyznaje się go corocznie i towarzyszy mu prezent w wysokości 5 000 funtów.
Nagroda Royal Society Milner Award and Lecture jest wspierana przez Microsoft Research, jako pomoc w utrzymaniu dobrze prosperującej społeczności badawczej w Europie.
Czytaj także o
- Elpromie, polskiej firmie oferującej serwery czasu do bezpiecznej, precyzyjnej synchronizacji czasu urzędowego, które stosowane są w NATO i Parlamencie Europejskim.
- Secret Chats Protocol, który pozwala na utworzenie bezpiecznych przestrzeni składowania danych w bazach bez ujawniania ilości wymiarów bezpieczeństwa oraz kluczy kryptograficznych dla pozostałych wymiarów.
- Prof. Januszu Kacprzyku, informatyku, który jako pierwszy z Polaków otrzymał złoty medal im. Wernadskiego.
TOP-3
-
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków (stan na maj 2022).
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 ze strony po angielsku (linki prowadzą do wersji polskiej)
-
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach, mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- CFD Suite, aplikacja, która dzięki wykorzystaniu AI skraca czas trwania symulacji mieszania chemikaliów z godzin do minut.