Japońska spółka Toku, która umożliwia wypłatę wynagrodzeń w kryptowalutach i tokenach działa w ponad 100 krajach. Ma ponad 50 klientów, w tym giełdę kryptowalut dYdX i Protocol Labs, twórcę zdecentralizowanej usługi przechowywania danych Filecoin. Na początku 2023 roku pozyskała od inwestora na dalszy rozwój $20 mln.
Spektakularny upadek giełdy kryptowalut FTX, który miał miejsce pod koniec 2022 roku, spowodował największy kryzys w historii branży krypto. Jego skutki odczuwa do dzisiaj wiele firm ze świata WEB3, ale nie wszystkie. Jedną z nich jest japoński startup Toku. Oferuje on platformę umożliwiającą obsługę wynagrodzeń w kryptowalutach oraz tokenach w ponad 100 krajach. A wszystko to w zgodności z przepisami podatkowymi i prawem pracy. Nic dziwnego, że w marcu 2023 roku pozyskał $20 mln finansowania od funduszu Blockchain Capital.
O założycielach
Startup założyli Amerykanin Kenneth O’Friel (obecnie CEO) oraz Polka Dominika Stobiecka (28). On był wcześniej traderem akcji. Ona przez kilka lat była związana z sektorem bankowym. Pracowała jako analityk finansowy w Europejskim Banku Centralnym, Banku Rezerwy Federalnej w Chicago, a także w Deutsche Banku. Z czasem zmieniła jednak zainteresowania podejmując studia analityczno-badawcze na Sciences Po w Paryżu i Uniwersytecie Keio w Tokio. Niedługo potem, jeżdżąc na nartach w Hokkaido, spotkała swojego przyszłego partnera biznesowego. Szybko nabrali do siebie takiego zaufania, że w 2021 roku założyli japońską firmę Toku. Dzisiaj ma ona 50 klientów i ogromne finansowanie na rozwój biznesu. Na razie współpracuje z wiodącymi globalnymi firmami kryptowalutowymi. W przyszłości chce zmienić sposób, w jaki wszyscy ludzie będą pracować i otrzymywać wynagrodzenie.
Kenneth O’Friel oraz Dominika Stobiecka znaleźli się na amerykańskiej liście Forbes 30 Under 30 na rok 2024. W 2023 roku trafili na japońską listę Forbes 30 Under 30.
Czytaj też…
- O Ramp, polskiej platformie do handlu kryptowalutami, która właśnie pozyskała od inwestorów $130M.
- O Coinfirm, polsko-brytyjskim startupie, który oferuje blockchainowe rozwiązania do zabezpieczenia kryptotransakcji przed ich nielegalnym przeprowadzeniem.
- O Silent Eight, singapurskiej firmie założonej przez trójkę Polaków, która umożliwia walkę z nadużyciami finansowymi.
-
TOP-3
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków (stan na maj 2022).
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
-
TOP-3 ze strony po angielsku (linki prowadzą do wersji polskiej)
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach, mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- CFD Suite, aplikacja, która dzięki wykorzystaniu AI skraca czas trwania symulacji mieszania chemikaliów z godzin do minut.