Prof. Joanna Kołodziej z Zakładu Systemów Rozproszonych NASK znalazła się na „World’s Top 2% Scientists 2023”. To lista 2% najczęściej cytowanych badaczy na świecie w ramach prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki.
Ranking „World’s Top 2% Scientists 2023” został opracowany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier. Zawiera nazwiska 2 proc. naukowców świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Pierwsze zestawienie uwzględnia dorobek naukowy badaczy od początku ich kariery naukowej do końca 2022 roku. Drugie – dorobek naukowy w 2022 r. Prof. Kołodziej znalazła się na liście w tym pierwszym zestawieniu.
Do przygotowania zestawień wykorzystano dane z bazy Scopus, dostarczone przez wydawnictwo Elsevier za pośrednictwem ICSR Lab. Brano pod uwagę złożone kryteria bibliometryczne. W tym indeksy Hirscha (h-index) i Schreibera (hm-index), całkowitą liczbę cytowań oraz cytowania uwzględniające pozycję autora wśród współautorów publikacji.
Szczegółowe zestawienia „World’s Top 2% Scientists 2023” najczęściej cytowanych naukowców świata dostępne są TUTAJ.
Joanna Kołodziej
Jest profesorem w NASK-PIB. Pełni funkcję przewodniczącej polskiej sekcji IEEE CIS, reprezentuje NASK w KIS10. Do głównych obszarów jej zainteresowań należą: chmury obliczeniowe, data sciences, metody sztucznej inteligencji, w szczególności metody uczenia maszynowego. Prof. Kołodziej jest autorką i współautorką ponad 200 prac naukowych w dyscyplinie Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Kieruje międzynarodowymi projektami badawczymi (w ostatnich latach GUARD i Digital4Security). Bierze czynny udział w konferencjach naukowych (Programme i Area Chair w konferencjach rangi A+ i A, ostatnio Supercomputing Conference (SC18-SC23)). Angażuje się także w prace redakcji najlepszych czasopism na świecie, np. ACM Computing Surveys. Prof. Kołodziej pełni rolę mentora i opiekuna naukowego młodych badaczy i doktorantów. Jest też ewaluatorem grantów w programach krajowych i międzynarodowych. Przykładowo przyznawanych przez: NCN, NCBiR, Horyzont Europę, Digital Europe, ERC.
Czytaj więcej o:
- Prof. Arturze Ekercie, polskim naukowcu, który został laureatem Nagrody Milnera 2024 za osiągnięcia na polu komputerów kwantowych.
- Polskich naukowcach z NASK, którzy odwiedzili MIT CSAIL.
- Marcinie Grzymkowskim, założycielu eobuwie.pl, liderze sprzedaży butów online w CEE. Wartość jego majątku jest wyceniana na 1,13 mld zł.
TOP-3
-
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków (stan na maj 2022).
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 ze strony po angielsku (linki prowadzą do wersji polskiej)
-
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach, mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- CFD Suite, aplikacja, która dzięki wykorzystaniu AI skraca czas trwania symulacji mieszania chemikaliów z godzin do minut.