Najnowsza wersja Vasco Translator V4, przenośnego translatora firmy Vasco Electronics z Krakowa, uzyskała najważniejszą w Japonii nagrodę technologiczną. To „Japan Design Awards” sponsorowana przez Japan Institute of Design Promotion. Do dziś sprzedano 200 tys. egz. jego poprzedniej wersji V3. Z czego 1 tys. na japońskiej platformie crowdfundingowej Makuake i to w ciągu zaledwie 1 miesiąca.
Premiera wersji V4 miała miejsce we wrześniu 2022 roku, ale pierwsze nagrody projektowe uzyskała zanim pojawiła się na rynku. Jednąz nich był Red Dot Award za najlepszy projekt w kategorii Communication Technology. Drugą NY Product Design Award w kategorii Conceptual – Digital, Electronic Devices & Accessories. W 2020 roku jego wcześniejsza odmiana Mini2 otrzymała główną nagrodę w konkursie GLOMO w kategorii Best Connected Consumer Device.
Jak działa Vasco Translator V4?
Wyposażony w 5-calowy ekran Vasco Translator V4 działa online w ponad 150 krajach dzięki preinstalowanej karcie SIM. Mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 języków w ciągu 0,5 sek. Dokładność jest na poziomie 96% dzięki korzystaniu aż z 10 silników. A także doborowi algorytmów pod konkretne pary językowe w oparciu o narzędzia Google’a, Microsoftu i Baidu. Dzięki aplikacji MultiTalk można stworzyć wielojęzyczny czat dla nawet 100 osób. Nawet, jeśli każda z nich rozmawia w swoim języku, co się świetnie sprawdza w czasie konferencji. Urządzenie działa na zasadzie internetowego czatu, ale z opcją tłumaczenia. Każdy użytkownik wybiera swój język, a konwersacja może odbywać się z użyciem klawiatury lub mikrofonu. Cena – 1849 zł.
Zakres działalności
Powstała w 2008 roku krakowska firma zatrudnia obecnie ponad 100 osób. Zajmują się one projektowaniem, programowaniem i produkcją rozwiązań technologiczno-informatycznych dla urządzeń mobilnych. W tym także tłumaczy mowy i słowników elektronicznych. W swojej ofercie ma kilkanaście rozwiązań, które ułatwiają porozumiewanie się w językach obcych niemalże na całym świecie. Przedstawicielstwa handlowe ma w całej Europie kontrolując ponad 70% udziałów w rynku cyfrowych tłumaczy w tym regionie. Działa także w USA mając tam 20% rynku oraz na rynkach azjatyckich, m.in. w Indonezji, Malezji, Indiach, Chinach i Japonii. Z tłumaczy korzystają nie tylko klienci indywidualni, ale często również duże koncerny i instytucje administracji publicznej. Krakowskiej firmie udało się też opracować urządzenie umożliwiające komunikację osób głucho-niewidomych, nie tylko bezpośrednią, ale i na odległość.
TOP-3
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków (stan na maj 2022).
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 ze strony po angielsku (linki prowadzą do wersji polskiej)
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4.
- CFD Suite, aplikacja, która dzięki wykorzystaniu AI skraca czas trwania symulacji mieszania chemikaliów z godzin do minut.