Zwycięstwo UJ w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC 2023) było bezdyskusyjne, bo jako jedyny rozwiązał 10 zadań z 12. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski wyprzedzając Uniwersytet Wrocławski (po 9 z 12). W zeszłym roku UJ wyprzedził UW tylko lepszym czasem, bo obie ekipy rozwiązały po 10 zadań z 12 (szczegóły tutaj).
Zawody odbyły się w Lublanie na Słowenii w dniach 8-10 grudnia 2023 roku i wzięło w nich udział 60 trzyosobowych zespołów reprezentujących uczelnie z Chorwacji, Czech, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Złoci medaliści – Antoni Długosz, Kacper Paciorek i Kacper Topolski – są studentami informatyki analitycznej i matematyki na Wydziale Informatyki UJ. Tym razem wykazali się, oprócz umiejętności programistycznych i szybkiego myślenia, dodatkowo żelaznymi nerwami: w ciągu ostatniej godziny (z 5 godzin trwania zawodów) rozwiązali 4 zadania, odrabiając z nawiązką stratę do czołówki i wprawiając wszystkich widzów w zdumienie. To drugie z rzędu zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej imprezie, a jednocześnie kolejny sukces tej drużyny w ubiegłorocznym sezonie, po zdobyciu w listopadzie 2023 roku Akademickiego Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Opiekunami drużyn UJ byli dr Lech Duraj i mgr Krzysztof Potępa.
Łącznie na zawodach CERC przyznano 9 kompletów medali (2 złote, 3 srebrne, 4 brązowe). W czołowej dziesiątce znalazły się po dwie drużyny z UJ, UW, UWr i Uniwersytetu w Zagrzebiu (Chorwacja) oraz po jednym z Uniwersytetu w Budapeszcie (Węgry) i w Rydze (Łotwa).
ICPC i ICPC EUC
Pierwsze trzy zespoły w CERC 2023 zdobyły prawo startu w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC), które planowane są na jesień 2024 roku w Astanie (Kazachstan). Pierwszych trzynaście weźmie natomiast udział w Akademickich Mistrzostwach Europy w Programowaniu Zespołowym (ICPC EUC), które po raz pierwszy w historii odbędą się w dniach 22-24 marca 2024 roku w Pradze (Czechy). Ponieważ zgodnie z regulaminem, każdą z uczelni może reprezentować co najwyżej 1 zespół, na zawody pojadą 4 zespoły z Polski, 3 z Czech, po 2 ze Słowacji, Chorwacji i po jednym z Węgier i Łotwy.
Pełny ranking dostępny jest na stronie mistrzostw.
——————————–
TOP-3
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków.
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 na angielskiej wersji strony (linki prowadzą do wersji po polsku)
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach. Mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- TOP-10 polskich firm sektora gamedev 2023 – liderem jest CD Projekt przed Techlandem i PlayWay.