Ministerstwo Cyfryzacji w ramach strategii Top10 powołało zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski. Jego zadaniem będzie opracowywanie rekomendacji wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. W jego składzie znalazła się dwójka mistrzów świata w programowaniu zespołowym ICPC, dwóch naukowców od AI i trójka managerów.
Wykorzystanie AI może pomóc w zwiększeniu efektywności i optymalizacji procesów w administracji publicznej. AI to także ogromna szansa na awans gospodarczy i skok rozwojowy dla Polski. Obecnie ma ona wielu informatyków, którzy w globalnej rewolucji AI odgrywają kluczową rolę.
Inicjatorzy grupy określili na początek 10 obszarów, w których AI ma szansę realnie i mierzalnie usprawnić działanie państwa. To zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju. AI może pozwolić na zwiększenie ich efektywności, eliminację barier lub lepsze planowanie.
Zespół AI spodziewa się efektów na trzech polach:
Po pierwsze: przyspieszenia prac analitycznych, gdzie AI, analizując dane szybciej niż człowiek, może przyspieszyć obsługę obywateli. Dobrym przykładem jest wydawanie prostych formalnych decyzji.
Po drugie: uporządkowania tysięcy niespójnych przepisów, które marnują czas obywateli i urzędników przez niejasne prawo. AI jest w stanie wyłapać nieścisłości w dokumentach, wskazać co trzeba wyjaśnić i uspójnić.
Po trzecie: planowania strategicznego w zarządzaniu państwem. AI pozwala szybko wyciągać wnioski z danych demograficznych, systemu zdrowia i trendów na świecie. Pomogłoby to w stawianiu tez, na co państwo musi się przygotować w perspektywie 5-20 lat. Osobnym tematem jest cyberbezpieczeństwo.
Skład zespołu AI
Pomysłodawcą i szefem zespołu jest Miron Mironiuk, CEO Cosmose AI. Wspierać go będzie:
– dwójka mistrzów świata w programowaniu zespołowym ICPC: Marek Cygan i Tomasz Czajka,
– dwójka naukowców od AI ze Szwajcarii i USA: Karol Kurach i Kamil Kidziński,
– oraz dwie business-woman: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła i Kamila Staryga.
Miron Mironiuk
To założyciel i CEO Cosmose AI, wartej 0,5 mld dolarów firmy zajmującej się od 2014 roku wykorzystaniem AI do zwiększania sprzedaży. Obecnie siedzibę ma w Singapurze obsługując największe rynki Azji. Z Ministerstwem Cyfryzacji jest związany od września 2023 roku. Wtedy to pod jego patronatem uruchomił pilotażowy program nauczania programowania w szkołach podstawowych „Programowanie = Nasz Drugi Język”.
Agnieszka Mikołajczyk-Bareła
Obecnie pracuje jako Senior AI Engineer rozwijając duże modele językowe w Chaptr. Wcześniej jako NLP Team Leader w Voicelab.AI prowadziła zespół, który stworzył rozwiązanie TRURL.
Kamila Staryga
To managerka z 15-letnim doświadczeniem w dziedzinie innowacji mieszkająca na stałe w Kalifornii. Specjalizuje się w zdrowiu kobiet i sztucznej inteligencji. Jest współzałożycielką firmy Rita Health. Wcześniej pracowała nad postępami w naukach biologicznych i technologicznych w Google X, ATAP i Flo Health.
Marek Cygan
Jest profesorem w Instytucie Informatyki na UW, gdzie kieruje grupą badawczą specjalizującą się w uczeniu robotów. Jest też współzałożycielem firmy Nomagic. To startup zajmujący się oprogramowaniem dla inteligentnych robotów do zastosowań logistycznych. Jest mistrzem świata ICPC 2007.
Tomasz Czajka
Przez wiele lat pracował w USA. Najpierw dla Google nad optymalizacją infrastruktury centrów obliczeniowych. Później dla SpaceX tworząc oprogramowanie do nawigacji i sterowania komputerem załogowym rakiety Crew Dragon. Jest mistrzem świata ICPC 2003.
Karol Kurach
Od 14 lat mieszka w Szwajcarii, gdzie jako naukowiec zajmuje się głębokimi sieciami neuronowymi. To także współautor inteligentnych systemów wykorzystywanych przez Gmail oraz współzałożyciel oddziału badawczego Google Brain w Zurychu. Pracował też w Cosmose AI. Jest srebrnym medalistą ICPC 2010.
Łukasz Kidziński
Jest bioinformatykiem na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Skupia się na wykorzystaniu AI do zbierania i analizy danych z telefonów i smartwatchów w celu uzyskania istotnych medycznie informacji o pacjencie. Założył Saliency AI, firmę bioinformatyczną wykorzystującą AI do automatyzacji procesów związanych z obrazowaniem medycznym w badaniach klinicznych. W 2020 roku wykupiło ją Clario, międzynarodowa organizacja badawcza.
Członkowie zespołu o sztucznej inteligencji
Szansa na postęp
– 120 lat temu dzięki wynalezieniu elektryczności USA wyprzedziły UK jako najbogatszy kraj świata. Dzisiaj, dzięki najlepszym inżynierom, to Polska ma szansę wykorzystać rewolucję AI i stać się jednym z 10 najbogatszych krajów świata. Na co dzień jesteśmy rozsiani po świecie, ale dziś nasze miejsce jest tu. Czas oddać naszą wiedzę państwu, a w obszarze AI wsparcie jest niezbędne – powiedział Miron Mironiuk.
O etycznym zastosowaniu AI
– Podczas projektowania technologii AI należy uwzględnić możliwości nadużyć. Udostępniając aplikację do klonowania głosu, umożliwiamy działania także przestępcom, którzy mogą wykorzystać aplikację do wyłudzeń. Aby temu przeciwdziałać, musimy opracować odpowiednie rozwiązania prewencyjne – powiedziała Agnieszka Mikołajczyk-Bareła.
O bezpieczeństwie w świecie z AI
– Polska w ostatnich latach padła ofiarą cyberataków, takich jak wyciek 50 tys. numerów PESEL w 2023 r., za który hakerzy zażądali okupu. AI w złych rękach zwiększy częstotliwość i wagę tych ataków. Państwo musi być na to przygotowane. Szczególnie ważne jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci i uchronienie ich przed negatywnym wpływem AI – powiedział Tomasz Czajka.
O AI w służbie zdrowia
– Algorytmy AI analizują obrazy medyczne wspierając lekarzy w podejmowaniu decyzji klinicznych. Na ich bazie systemy AI dostarczają opcje leczenia opierające się na analizie literatury medycznej i anonimowych danych. Umożliwiają też zbudowanie zautomatyzowanego systemu umawiania wizyt i przeprowadzania wywiadu medycznego. Rekomendujemy rozpoczęcie od profilaktyki raka – powiedział Łukasz Kidziński.
O AI w edukacji
– Według badania PISA 2023 dotyczącego umiejętności 15-latków, Polska spadła z 3. na 8. miejsce w Europie w matematyce. Nowe technologie i narzędzia AI mogą pomóc wyrównać szanse dzięki wprowadzeniu najlepszych programów i sposobów nauczania do szkół z najsłabszymi wynikami –powiedział Karol Kurach.
O AI dla rozwoju
– Jeśli chcemy mieć w Polsce najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie AI, to musimy inwestować w zasoby obliczeniowe, bez których nie da się prowadzić badań na najwyższym poziomie. Uważamy, że budowę nowego klastra obliczeniowego należy połączyć z szerszym programem wspierania innowacji opartych o AI, tak aby polskie firmy miały wsparcie pozwalające na jakościowy skok technologiczny – powiedział Marek Cygan.
——————————–
TOP-3
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków (stan na maj 2022).
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 na angielskiej wersji strony (linki prowadzą do wersji po polsku)
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach, mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- TOP-10 polskich firm sektora gamedev 2023 – liderem jest CD Projekt przed Techlandem i PlayWay.