Polska spółka MedApp z branży MedTech specjalizuje się w diagnostyce obrazowej i medycynie cyfrowej. Pod koniec 2021 roku została wybrana przez Google Accelerator do TOP 15 spółek MedTech w Europie. A na początku 2022 roku wygrała konkurs OVHCloud dla podmiotów MedTech. Pierwsze zagraniczne umowy dystrybucyjne zaczęła podpisywać na początku 2021 roku, a jej przychody rosną w tempie 52% rocznie.
MedApp oferuje innowacyjne, unikalne rozwiązania software’owe z zakresu diagnostyki obrazowej i usług medycyny cyfrowej nowej generacji. Są one oparte na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, mieszanej rzeczywistości i obrazowania 3D. Kluczowe produkty, skalowalne globalnie, to: CarnaLife Holo, CarnaLife System, HoloComm i Cyfrowa Przychodnia. Spółkę wspiera Rada Naukowa, składająca się z uznanych specjalistów z obszaru innowacji medycznych. MedApp współpracuje również z międzynarodowymi liderami technologii i medycyny. Takimi jak Microsoft, Google, GE Healthcare i OVHCloud zapewniając swoim klientom bezpieczne gromadzenie, analizowanie i wizualizację danych.
Przegląd rozwiązań medycyny cyfrowej
CarnaLife Holo
Jest to certyfikowana medycznie innowacyjna technologia wspierająca planowanie i przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów medycznych. Z pomocą gogli HoloLens 2 firmy Microsoft lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający obrazowany obszar anatomiczny. Może też swobodnie wchodzić w interakcję z nim.
CarnaLife System
To zaawansowana platforma medycyny cyfrowej, która umożliwia lekarzowi ocenę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz przeprowadzanie konsultacji o dowolnej porze i miejscu. System jest wspierany przez ponad 20 zdalnych urządzeń pomiarowych. Wyniki badań analizowane są 24/7 z wykorzystaniem algorytmów AI i analizy Big Data. Na bazie tego rozwiązania powstała Cyfrowa Przychodnia skierowana bezpośrednio do pacjentów i użytkowników indywidualnych.
HoloComm
Jest to rozwiązanie do zdalnej, trójwymiarowej prezentacji produktów, szkoleń, edukacji, audytów i innych danych przy użyciu okularów Microsoft HoloLens 2. Oprogramowanie znajduje zastosowanie w przemyśle, medycynie i edukacji.
Ideą działań MedApp jest ułatwienie pacjentom dostępu do opieki medycznej i przeniesienie jej na poziom kompleksowej medycyny cyfrowej. A wszystko to z wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych, wspierających proces diagnostyki, analizy i procesu leczenia, a także rehabilitacji. Przy stosowaniu CarnaLife Holo czas zabiegu skraca się o 1/3, dając oszczędność czasu pracy personelu i zwiększając liczbę możliwych zabiegów. Zaletą Carnalife System jest wsparcie wszechstronnej diagnostyki i opieki medycznej nad pacjentem i efektywność zarządzania czasem pracy lekarza.
Perspektywy rozwoju
Firma pracuje zarówno nad ekspansją geograficzną, jak również rozszerzeniem oferty produktowej. W tym celu na początku 2021 r. zawarła pierwsze zagraniczne umowy dystrybucyjne na rynkach Wielkiej Brytanii, Francji i Luksemburga. Poszerzyła też kanały sprzedaży w Polsce. Po pozyskaniu dystrybutora w Brazylii złożyła wniosek do Agência Nacional de Vigilância Sanitária o uzyskanie certyfikatu zgodności dla rozwiązania CarnaLife Holo. Jesty to niezbędne do przejścia do kolejnego etapu działalności na tamtejszym rynku. Na początku 2022 r. powstała spółka MedApp Germany GmbH dedykowana do rozwoju biznesu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Ostatnio MedApp podpisał umowę o przyznaniu grantu ze środków europejskich na przygotowanie procesu wejścia na rynek meksykański. A także pozyskał do współpracy jednego z wiodących dystrybutorów rozwiązań medycznych w Europie. Z kolei Promedica Praha Group będzie wyłącznym dystrybutorem technologii CarnaLife Holo w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Finlandii.
Plany rozwoju firmy obejmują kolejne kraje, a międzynarodową ekspansję może przyspieszyć pozyskanie nowego inwestora. Za przeprowadzenie tego procesu będzie odpowiedzialny działający globalnie Haitong Bank.
Inicjatywy rozwijające portfolio produktowe zaowocowały uzyskaniem dotacji ze środków unijnych na stworzenie narzędzia do nawigacji dla lekarzy (CarnaLife Holo MedNav). A także podpisaniem umowy z siecią Helimed Diagnostic Imaging na stworzenie oprogramowania typu Radiology Information System (RIS). Ma ono służyć do przechowywania i zarządzania obrazowymi danymi medycznymi. Docelowo firma zamierza je zintegrować z platformą telemedyczną MedApp CarnaLife System.
Czytaj też o zdalnej diagnozie w 40 minut za pomocą Higo tutaj.
A także o polskim producencie e-stetoskopu, który został uznany za jeden z 20 najlepszych startupów w segmencie Medtech, tutaj.
Jak również o rejestracji e-szczepień Covid, która została laureatem konkursu Google, tutaj.