Jakub Dwernicki jest właścicielem dwóch miliardowych spółek giełdowych. To cyber_Folks (o wycenie 1,3 mld zł) oraz Vercom (1,7 mld zł), które razem mają 350 tys. klientów i 50 akwizycji na koncie. Pierwsza to lider hostingu w Polsce, druga oferuje unikalną platformę do automatyzacji procesów komunikacyjnych w firmach. Marzy mu się jednak globalny holding technologiczny.
Dwernicki pierwszy swój biznes, spółkę hostingową Spider, uruchomił w 1999 roku razem z bratem. Ponieważ początki były trudno i często nie starczało na wypłaty dla pracowników, dopuścili do biznesu inwestora w postaci funduszu BBI Tech. Współpraca się nie układała, a gdy wybuchła bańka internetowa, BBI Tech splajtował i Spider odkupił jego udziały od syndyka. Niedługo potem udało się im podjąć współpracę z Incenti, spółką uruchomioną przez Telekomunikację Polską (TP) i Prokom, z którą do dziś rozwijają cyber_Folks. Zaczęli od budowy sieci kablowych na osiedlach. Niedługo po odkupieniu od niej udziałów stworzyli pierwszą w Polsce platformę VoIP. Stanowiła ona istotną alternatywę dla drogich połączeń międzynarodowych TP.
Mając w ręku dwa biznesy, hostingowy i telekomunikacyjny, w 2005 roku założyli Vercom, software house odpowiedzialny za ich obsługę IT. Gdy zbudowali platformę redlink, która ułatwiała firmom obsługę faksów, maili i połączeń głosowych i SMS-ów, priorytety się zmieniły. Dzięki technologii, która początkowo miała być jej pobocznym biznesem, wyrósł potentat o obecnej wycenie 1,7 mld zł. Głównie dlatego, że wcześniej nikt w Europie nie zajmował się wielokanałową komunikacją w tak kompleksowy sposób.
Obecnie co drugi email i SMS związany z dostarczeniem paczki, wizytą u lekarza albo rezerwacją idzie przez ich system. Do tego 1/3 stron internetowych leży na ich serwerach. Stało się to możliwe dzięki temu, że już w 2015 roku zaczęli konsolidować rynek dzięki pozyskaniu 30 mln zł od funduszu 3TS i to się im udało.
Rekordowa akwizycja
O Dwernickim zrobiło się głośno, kiedy to przejmował za 100 mln dolarów w 2022 roku amerykański koncern MailerLite, producenta oprogramowania do email marketingu. Po pół roku negocjacji kontrahent chciał się wycofać, bo Vercom nie przedstawił klarownej wizji tego, jak chce dalej rozwijać firmę. Było to bardzo ważne dla jej litewskich właścicieli, bo część płatności za spółkę była uzależniona od jej przyszłych wyników finansowych. Do porozumienia doszło dopiero wtedy, gdy ten ostatni warunek zamieniono na akcje Vercomu.
Zakup ten przetarł im drogi do ekspansji globalnej. Na razie są największym graczem na rynku hostingowym nie tylko w Polsce, ale też w Rumunii. A ich Profitroom, który oferuje system rezerwacyjny dla hoteli, ma bardzo silną pozycję w RPA i kilku innych krajach. W 2022 roku wypuścili na rynek _Stores, proste narzędzie do stawiania sklepów internetowych, które też zdobywa międzynarodową popularność. Pracują też nad produktem z użyciem AI, który pozwoli w szybki i prosty sposób stworzyć kompleksową stronę internetową. Aby ją wygenerować, wystarczy podać numer NIP, resztę zrobi AI. Została ona zasilona danymi z 700 tys. stron, które przewinęły się przez ich serwery i może wspierać firmy sektora SMB. Myślą też o kolejnych akwizycjach, na które chcą przeznaczyć 100 mln euro. No i marzy im się zostanie jednorożcem.
A co robi Jakub Dwernicki w czasie wolnym? Ściga się w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i to z sukcesami!
Więcej o firmie Vercom czytaj tutaj.
——————————–
TOP-3
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków (stan na maj 2022).
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 na angielskiej wersji strony (linki prowadzą do wersji po polsku)
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt u fryzjerów i w salonach kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach, mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- TOP-10 polskich firm sektora gamedev 2023 – liderem jest CD Projekt przed Techlandem i PlayWay.