Atman pozyskał największe w Polsce dofinansowanie na rozbudowę centrów danych. Umowę sygnowało 6 instytucji finansowych z Polski i Europy. Kredyt przeznaczony jest na budowę nowego kampusu WAW-3 w Duchnicach pod Warszawą oraz rozbudowę istniejących obiektów kolokacyjnych.
Oprócz standardowych wymogów finansowych umowa kładzie ogromny nacisk na aspekty niefinansowe, związane z ESG we wszystkich obszarach. Ich celem ma być przede wszystkim dążenie do obniżenia ilości zużywanej energii. A także budowanie pozytywnego wpływu na otoczenie gospodarcze i społeczne oraz środowisko naturalne.
– Wierzymy w sukces naszej pierwszej europejskiej inwestycji w centra danych, która da początek kolejnym projektom w tej części świata. Budowę kampusu WAW-3 traktujemy jako sztandarowe przedsięwzięcie naszej grupy kapitałowej w regionie Europy Środkowej – powiedział Doug Lane, CFO w Global Compute Infrastructure, głównym udziałowcu Atmana.
Szczegóły kontraktu
Kampus centrum danych WAW-3 docelowo pomieści 50 000+ serwerów w 3 budynkach o łącznej powierzchni blisko 19 000 m² pod kolokację sprzętu IT. Pierwszy etap rozpoczętej w październiku 2023 inwestycji (budowa budynku oferującego 14,4 MW mocy) zakończy się w czwartym kwartale 2024.
– Według wielu analityków branżowych stoimy przed wielką falą wzrostu na rynku centrów danych. Atman inwestuje w budowę nowych obiektów, widząc dobre perspektywy komercjalizacji związane z rosnącym popytem na usługi centrów danych, generowanych przez rozwój chmury obliczeniowej oraz technologii AI. W ostatnich latach Polska stała się zapleczem centrodanowym w Europie Środkowej i Wschodniej dla najważniejszych globalnych podmiotów branży IT – podkreślił Sławomir Koszołko, CEO, Atman.
O firmie
Atman, wg raportu PMR, jest liderem rynku centrów danych w Polsce od 2011 r. Obecnie ma 15% udziałów pod względem powierzchni netto pod usługi kolokacji, chmury obliczeniowej i serwerów dedykowanych.
Więcej informacji na atman.pl.
——————————–
TOP-3
- DeepL Translator, wydajne narzędzie nowej generacji do tłumaczeń online, bazujące na sieciach neuronowych. Serwis obsługuje 26 języków.
- Eleven Labs, najlepsza na świecie technologia do syntezy mowy.
- Tomasz Czajka, Flight Software Engineer w SpaceX. Był członkiem ekipy, która jako pierwsza z Polski zwyciężyła w finałach ICPC 2003.
TOP-3 na angielskiej wersji strony (linki prowadzą do wersji po polsku)
- Booksy, najbardziej popularna na świecie aplikacja do rezerwowania wizyt w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.
- Vasco Translator V4, urządzenie translacyjne, które działa online w 150+ krajach. Mówi w 75 językach, a napisy ze zdjęć tłumaczy ze 108 w ciągu 0,5 sek.
- TOP-10 polskich firm sektora gamedev 2023 – liderem jest CD Projekt przed Techlandem i PlayWay.