Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyli srebrny medal zajmując 5. miejsce w finałach 44. edycji ICPC 2021. Najwyższe spośród uczelni europejskich, które wzięły udział w finałach.
ICPC to Akademickie Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, najbardziej prestiżowe zespołowe zawody programistyczne na świecie. Początkowo brały w nich udział wyłącznie uczelnie z Ameryki Północnej, ale od 1989 roku odbywają się na skalę międzynarodową.
Ostatnia edycja konkursu była nietypowa. Chociaż eliminacje regionalne odbyły się na jesieni 2019 roku, to moskiewskie finały z rocznym poślizgiem z powodu pandemii (1-6 października 2021). Mimo obostrzeń sanitarnych wzięło w nich udział 119 ekip z całego świata. Trzyosobowe drużyny przez 5 godzin rozwiązywały złożone problemy algorytmiczne. O końcowych wynikach decydowała w pierwszej kolejności liczba rozwiązanych zadań, a w drugiej – czas.
Ekipa Uniwersytetu Wrocławskiego, która zdobyła srebrny medal, wystąpiła w składzie (od lewej): Adam Zyzik, Jarosław Kwiecień oraz Anadi Agrawal
Wyniki ICPC 2021
W zawodach po raz 9. z rzędu triumfowała Rosja. W pierwszej czwórce, tradycyjnie nagradzanej złotymi medalami, znalazły się jeszcze dwie inne ekipy z tego kraju. Pierwsze miejsce zdobyła uczelnia z Niżnego Nowogrodu, jako jedyna poprawnie rozwiązując 12 zadań z 15. Trzecie miejsce zajął uniwersytet z Moskwy, a czwarte – Politechnika z St. Petersburga (po 11 rozwiązań). Rosyjskie ekipy przedzieliła uczelnia z Korei Południowej, która zajęła drugie miejsce (także z 11 rozwiązaniami).
Polskę w finałach ICPC 2021 reprezentowały: Uniwersytet Wrocławski, Uniersytet Warszawski oraz Uiwersytet Jagielloński. Tym razem najlepsza spośród nich okazała się ekipa z Wrocławia zdobywając srebrny medal za piąte miejsce (11 rozwiązań). Najwyższe w historii tej uczelni. Wystąpiła ona w składzie: Adam Zyzik, Jarosław Kwiecień i Anadi Agrawal. Opiekunem ekipy po raz kolejny był prof. Krzysztof Loryś. W Moskwie wspierali go jego dwaj byli podopieczni. Dr. Paweł Gawrychowski, srebrny medalista ICPC z 2005 roku, oraz Bartłomiej Dudek, brązowy medalista ICPC z 2017 roku.
Uniwersytet Warszawski zajął 14. miejsce (9 rozwiązań), a Uniwersytet Jagielloński – 36. (6 rozwiązań). Medali jednak nie zdobyły, bo przyznaje się je tylko 12 najlepszym ekipom. Jednak już sam awans do finału jest ogromnym sukcesem, mając na uwadze, że w eliminacjach wzięło udział blisko 59 tys. studentów. Reprezentowali oni 3,4 tys. uczelni ze 104 krajów całego świata.
Polska w ICPC
Polskie uczelnie od lat odnoszą sukcesy w ICPC. Chociaż w tym roku najlepiej spisała się uczelnia z Wrocławia, to największymi sukcesami może się jednak pochwalić Uniwersytet Warszawski. Dwukrotnie zwyciężył w latach 2003 i 2007. Jako jedyny na świecie kwalifikuje się też do finałów ICPC nieprzerwanie od eliminacji regionalnych w 1994 roku. W sumie wziął w nich udział 26 razy zdobywając 5 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale. Ogromna w tym zasługa prof. Jana Madeya, który opiekuje się ekipą UW od 1994 roku oraz prof. Krzysztofa Diksa, który wspomaga go od 1998 roku.
Na tym tle sukcesy pozostałych polskich uczelni wyglądają znacznie skromniej. Uniwersytet Jagielloński awansował do finałów 11 razy zdobywając 1 złoty i 2 brązowe medale. Uniwersytet Wrocławski też 11 zdobywając 3 srebrne i 1 brązowy. W światowych finałach ICPC poprzedniej edycji, które odbyły się w 2019 r. w Porto (Portugalia) Polska wywalczyła 2 medale, co zdarzyło się dopiero po raz czwarty w historii. Uniwersytet Warszawski otrzymał wtedy złoty medal za 4. miejsce, a Uniwersytet Wrocławski srebrny za 6. miejsce.
Wyniki ostatnich 23 finałów ICPC (ostatni ICPC 2022) można znaleźć tutaj.
O udziale polskich uczelni w finałach ICPC 2022 można przeczytać tutaj.