Opracowany przez pracowników WAT algorytm zyskał międzynarodowe uznanie na targach wynalazczości w Zagrzebiu, Katowicach oraz Bukareszcie. Pozwala na utworzenie bezpiecznych przestrzeni składowania danych w bazach, bez ujawniania ilości wymiarów bezpieczeństwa oraz kluczy kryptograficznych dla pozostałych wymiarów. Secret Chats Protocol może zostać łatwo zintegrowany z dowolną bazą danych, w szczególności z SQLite stosowaną w systemach mobilnych.
Opis systemu
Stanowi on swoiste rozszerzenie idei protokołów podziału sekretu i w pewnej części bazuje na algorytmie podziału sekretu Shamira. To co odróżnia Secret Chats Protocol od klasycznej wersji podziału sekretu to możliwość dodawania kolejnych uczestników do już istniejącego podziału. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich metod matematycznych i odpowiedniej konstrukcji samego algorytmu.
Główny cel przyświecający utworzeniu Secret Chats Protocol był bardzo prosty – umożliwić użytkownikom mobilnych komunikatorów posiadanie wielu wymiarów (poziomów) ochrony. Każdy wymiar przechowuje inne poufne dla użytkownika dane, takie jak np. różne rozmowy tekstowe, grupy kontaktów czy pliki multimedialne. Dostęp do wymiarów ochrony użytkownik uzyskuje stosując np. różne hasła. Każdy wymiar ochrony chroniony jest innym hasłem i tylko użytkownik wie, ile wymiarów ochrony zostało utworzonych. Dodatkową, niezwykle istotną cechą Secret Chats Protocol jest ochrona liczby wymiarów. Dzięki temu potencjalny atakujący nie wie, ile różnych wymiarów ochrony użytkownik zdefiniował w aplikacji.
Główna idea algorytmu Secret Chats Protocol polega na odzyskaniu/używaniu dwóch sekretów. Pierwszy z nich jest wspólny i taki sam dla każdego wymiaru ochrony. Uzyskuje się go z hasła powiązanego z danych wymiarem ochrony. Do jego uzyskania stosuje się zaproponowany mechanizm podziału sekretu. Sekret ten można w aplikacjach wykorzystać do zabezpieczenia ogólnych danych aplikacji – np. do utworzenia klucza szyfrującego dla mechanizmu bezpiecznego składowania danych SQLCipher. Drugi sekret uzyskuje się np. z wykorzystaniem mechanizm PBKDF na podstawie np. hasła podawanego przez użytkownika. Sekret te jest różny dla różnych wymiarów ochrony informacji I można go w aplikacji wykorzystać do ochrony informacji związanych z danym wymiarem.
Secret Chats Protocol jest zatem ogólną koncepcją mechanizmu wielowymiarowej ochrony, którą można z powodzeniem zastosować w wielu różnych rozwiązaniach i aplikacjach.
Autorami opracowania są Kamil Kaczyński i Michał Glet z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Czytaj też o sukcesie polskiej reprezentacji w European Cyber Security Contest 2021 tutaj.