Inteligentne depozytory kluczy, broni i innych przedmiotów SAIK są produkowane przez polską spółkę BT Electronics. Wśród jej klientów są takie firmy i instytucje jak Gazprom, Frankfurt Airport, Lidl, NATO-SHAPE (europejska centrala NATO), Narodowy Bank Serbii, Port Morski Koper w Słowenii, TU Topdanmark czy Abu Dhabi Police.
Firma działa od 1995 r. zajmując się produkcją inteligentnych urządzeń elektronicznych z obszaru automatyki budowlanej. W swoim portfolio ma wiele interesujących produktów, takich jak system inteligentnego zarządzania budynkiem HOMATIC, automatyczna recepcja czy system wsparcia portiera.
Jednak z czasem jej flagowym rozwiązaniem stał się System Automatycznej Identyfikacji Kluczy SAIK. Składa się on z elektronicznej szafki na przedmioty wyposażonej w oprogramowanie rejestrujące i trwale zapisującej każde pobranie i wydanie różnego rodzaju kluczy, telefonów, dokumentów czy broni. O przyznawaniu praw dostępu konkretnym osobom oraz określeniu przedziałów czasowych, w których ten dostęp jest możliwy decyduje administrator systemu. System nadaje się idealnie dla klientów, którzy nie mogą rezygnować z kluczy mechanicznych, lecz mają problemy z zarządzaniem nimi. Głównym obszarem działalności firmy jest oczywiście Polska. Ale jej produkty trafiają do odbiorców w wielu krajach świata, przy czym najwięcej z nich pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz z krajów bałkańskich.
Certyfikat bezpieczeństwa
W wyniku postępowania sprawdzającego, przeprowadzonego przez ABW, BT Electronics otrzymał w 2021 r. Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego. Jest to dokument potwierdzający zdolność przedsiębiorcy do zapewnienia ochrony informacji niejawnych przed nieuprawnionym ujawnieniem. To dzięki temu z jej rozwiązań korzysta obecnie w Polsce większość jednostek administracji publicznej. W tym ministerstwa, policja, wojsko i ambasady RP, a także największe spółki Skarbu Państwa: PKN Orlen, PKO BP, Pekao SA, KGHM i PGNiG.
Co w ofercie?
Podstawą oferty są oczywiście depozytory kluczy, ale jest ich kilka rodzajów. SAIK KEY (klucze na brelokach), SAIK LOCK (klucze we wkładkach), SAIK KEYinBOX (klucze w skrytkach) oraz SAIK BOXinBOX (klucze w skrytkach i pudełkach plombowanych). Do tego dochodzą SAIK CARinBOX (klucze od pojazdu w skrytkach) oraz SAIK CAR (klucze dla wypożyczalni i serwisów samochodowych). Ten ostatni pozwala na przechowywanie aż 72 kluczy. Jest też wyposażony w alkomat, który uniemożliwia kierowcy pobranie kluczy jeśli jest on pod wpływem alkoholu.
Ciekawym rozwiązaniem jest też SAIK TUBE, który zdobył złoty medal na targach Securex 2018. To autonomiczny pojemnik, montowany na zewnątrz budynków, standardowo przechowujący klucze do drzwi wejściowych. Dostęp do klucza w tubie możliwy jest po użyciu karty zbliżeniowej i wpisaniu kodu numerycznego. Nieautoryzowana próba dostępu, podobnie jak w każdym urządzeniu SAIK jest sygnalizowana bezpośrednio u pracowników ochrony.
Z kolei SAIK GUN, którego produkcję rozpoczęto w 2019 r. na wniosek klientów, był już wielokrotnie nagradzany. Rok później zdobył złoty medal na Securex 2020, a w kolejnym zajął 3. miejsce w rankingu „Wybór Konsumentów”. Przystosowany jest do przechowywania broni krótkiej i dwóch magazynków. Jej identyfikacja odbywa się za pomocą czytnika RFID oraz tagu umieszczonego na broni. Każdą skrytkę wyposażono w czujniki optyczne, które potrafią stwierdzić czy przedmiot pojawił się w niej. Dodatkowo waga porównuje ciężar broni i magazynków przed pobraniem i po oddaniu.
Wśród innych rozwiązań warto jeszcze wspomnieć o skrytce na smartfony (SAIK PHONE) oraz na paczki pocztowe (SAIK POST). Ale i tak najbardziej elastyczny jest SAIK CUSTOM-MADE, który każdy może skonfigurować według własnych potrzeb.
Więcej informacji: https://bte.pl/