Filip Piękoś z Jarosławia zdobył w trakcie Regeneron 2023 nagrodę specjalną Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) zajmując trzecie miejsce w kategorii „Embedded Systems”. Konkurs dla młodych naukowców Regeneron ICEF 2023 odbył się w Teksasie w USA w maju. Wzięło w nim udział ponad 1 700 uczniów z całego świata.
16-letni wynalazca stworzył programowalną klawiaturę komputerową dla osób z niepełnosprawnościami kończyn dolnych i górnych. W nagrodę otrzymał $600.
„Do stworzenia mojego projektu zainspirował mnie znajomy, który przez chorobę nie mógł obsługiwać komputera za pomocą rąk. Zauważyłem, że tego typu ograniczenia mogą uniemożliwiać kontakt ze światem i stanowić wykluczenie społeczne, dlatego postanowiłem stawić czoła temu problemowi” – powiedział Filip Piękoś po odebraniu nagrody.
Polak mógł wziąć udział w zawodach dzięki zwycięstwu w finałach krajowego konkursu Explory. Więcej informacji o nim i o jego projekcie znajduje się na naszej stronie tutaj.
Formuła zawodów
Regeneron ISEF 2023 to najważniejszy międzynarodowy konkurs naukowy na świecie dla uczniów i studentów poniżej 20 roku życia. W tym roku zaprezentowano na nim w 21 kategoriach 1 333 projektów z ponad 100 krajów.
W czasie konkursu młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów, a ponadto o wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne. Jedną z nich jest nagroda Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń, a także Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę.
Więcej informacji o konkursie znajduje się tutaj.
Polskie eliminacje w ramach Explory
W Polsce zakwalifikować się do Regeneron ISEF można poprzez udział w konkursie Explory. Jego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która odkrywa, wspiera i tworzy społeczność młodych badaczy i wynalazców.
Adresatami polskiej edycji konkursu są uczniowie szkół podstawowych, licealiści, a także studenci pierwszych lat. Projekty zgłaszane do konkursu nie mają ograniczeń tematycznych, poza tym, że muszą być pracami o charakterze naukowym.
Czytaj więcej o Regeneron ISEF 2023.
A także o polskiej uczelni UAM, która wygrała międzynarodowy konkurs tłumaczenia automatycznego. Odbył sie on w trakcie konferencji Workshop for Machine Translation 2022.