Polski startup wykorzystuje inwestowanie z AI zarządzając aktywami inwestorów. Działają oni w luksemburskim alternatywnym funduszu inwestycyjnym Omphalos Fund.
Firmę założył kilka lat temu Paweł Skrzypek, wcześniej główny architekt systemów IT w Cyfrowym Polsacie, a w 2017 r. dołączył do niego Dominik Libicki, były wieloletni prezes Cyfrowego Polsatu. W styczniu 2019 r. obaj zaczęli inwestować własne środki w instrumenty finansowe z wykorzystaniem narzędzia AI opracowanego przez ich firmę, a gdy w ciągu trzech lat uzyskali stopę zwrotu na poziomie 20% rocznie, postanowili zainteresować swoim rozwiązaniem także innych inwestorów.
Inwestowanie z AI
O tym, w co inwestować decyduje autonomiczny mechanizm. Są jednak w niego wbudowane istotne ograniczenia, które minimalizują ryzyko inwestycyjne. Przykładowo w jeden instrument można zainwestować tylko 0,5% wszystkich środków. I tylko do 30% pieniędzy z danego portfela może trafić w jeden obszar gospodarczy. Do tego jest też w nim mechanizm stop-loss, który z automatu zamyka pozycje, które zaczynają przynosić zbyt duże straty. Do tego startup inwestuje wyłącznie w spółki o kapitalizacji powyżej $5 miliardów, indeksy największych giełd na świecie oraz towary, waluty i obligacje kilku najbardziej rozwiniętych państw na świecie. W sumie w 260 instrumentów finansowych, zarówno krótko-, jak i długoterminowo.
Obecnie firma pracuje nad stworzeniem nowego funduszu inwestycyjnego, jeszcze mocniej bazującego na intuicji AI. To znaczy rezygnując z ingerencji człowieka i likwidując ograniczenia minimalizujące ryzyka. Warto, bo wartość rynku zarządzania aktywami z użyciem AI jest szacowana na 2,61 mld USD i dynamicznie rośnie. Nowe rozwiązanie podejmuje nieco inne decyzje, niż algorytmy wykorzystywane przy inwestowaniu przez tradycyjne fundusze, ale ma nie gorsze wyniki.
Perspektywy na przyszłość
Startup nie widzi aktualnie dla siebie zbyt wielu konkurentów na rynku globalnym. A z jego rozwiązania korzystają już takie amerykańskie firmy jak Citadel Securities i PDT Partners. Fundusze korzystające z AI już od 12 lat lepiej sobie radzą niż inne fundusze. Niestety, w Polsce żaden z dużych graczy na rynku inwestycyjnym na razie do stosowania tej technologii się nie przymierza.
Więcej o AI Investments możesz przeczytać tutaj.
Czytaj też o MIM Solutions, polskim startupie AI, który jest doradcą Komisji Europejskiej w obszarze zdrowia tutaj.