Program do projektowania fotowoltaiki ScanTheSun dostał nagrodę ONZ i działa już w ponad 173 krajach. Apkę ściągnęło ponad 20 tys. internautów.
Jej twórcami są prof. Ernest Grodner i Jakub Leja, którzy poznali się przypadkiem na jednym z bankietów związanych z funduszami dla startupów. Prof. Grodner to doświadczony fizyk jądrowy, matematyk i informatyk. Już od 2014 r. pracował nad rozwiązaniem usprawniającym proces projektowania efektywnych instalacji solarnych. Brakowało mu tylko sprawnego przedsiębiorcy, takiego jak Leja. Człowieka, który przekona świat, że to polski pomysł może przyspieszyć odejście ludzi od paliw kopalnych. Ostatecznie spółka ScanTheSun ruszyła w 2020 roku otrzymując dofinansowanie z PARP (779 tys. zł) i NCBR (1 mln zł). A wszystko to połączone ze wsparciem prywatnego inwestora VC Link. Prototypowa wersja aplikacji była gotowa jeszcze w tym samym roku, a zainteresowanie nią na platformie Google Play przeszło najśmielsze oczekiwania. Do dziś odnotowała ponad 20 tys. pobrań ze 173 krajów.
Jak działa apka?
Za pomocą aplikacji każdy posiadacz smartfona może w ciągu minuty otrzymać propozycję projektu fotowoltaiki dostosowanego do potrzeb zamieszkiwanego przez niego budynku. Co więcej, dzięki AR, w tak samo krótkim czasie dostanie wizualizację umieszczenia paneli solarnych. I to dostosowaną do konkretnych wymiarów dachu czy innej części elewacji, na której mają powstać. AI opracuje także projekt graficzny na podstawie realnych danych. Zostanie on przesłany e-mailem chwilę po rozpoczęciu procesu mapowania uzysku energii słonecznej.
Wszystko to jest możliwe dzięki mocy obliczeniowej smartfona i bezprzewodowym kanałom komunikacji. Nie udałoby się jednak bez danych pozyskanych przez czujniki otoczenia w smartfonie. Takich jak kompas, żyroskop, kamera, ekran dotykowy, NFC i GNSS. Tym samym narzędzia te wyręczają nas z konieczności ręcznego wprowadzania danych lub żmudnego procesu modelowania komputerowego. A to stanowi rozwiązanie niepowtarzalne w skali światowej. Bez konieczności wchodzenia na dach, stojąc przed swoim domem, w ciągu 60 sek. można dostać najbardziej opłacalną propozycję umieszczenia paneli słonecznych.
Optymalna konfiguracja
Apka oceni, w jakim miejscu naszej działki czy budynku umieścić panele słoneczne. Obliczy optymalny projekt instalacji solarnej z uwzględnieniem wpływy otoczenia. Przygotuje też symulację stopnia nasłoniecznienia dla całego roku w rozbiciu na poszczególne miesiące. To z kolei robota algorytmów, które sprawdzają warunki pogodowe dla danego miejsca na 10-15 lat wstecz, a także długoterminowe prognozy. Wszystko to pozwala sprawdzić, ile energii uda się pozyskać w poszczególnych porach roku. I w jaki sposób zainstalować panele solarne, żeby przynosiły maksimum energii i oszczędności na rachunkach za prąd i ciepło. Pozwoli dowiedzieć się, czy taka instalacja się opłaca, kiedy się zwróci i to bez konieczności konsultacji z ekspertem. Aplikacja potrafi odwzorować nawet te części dachu, które są niewidoczne z dołu. To wszystko właśnie dzięki AR oraz matematycznym metodom znajdującym zależności geometryczne. Nie ma też potrzeby obchodzenia budynku dookoła.
Za prostym interfejsem stoi jednak skomplikowana technologia i lata doświadczeń z różnych dziedzin, czym twórcy aplikacji nie chcą się jednak podzielić. Obecnie dostępne są 2 wersje aplikacji. Pierwsza, nieodpłatna, przeznaczona jest dla indywidualnych odbiorców i jest znacznie uproszczona. Druga to propozycja dla instalatorów fotowoltaiki i to dzięki nim startup zarabia pieniądze.
Apka zdobywa świat
Startupem zachłysnął się świat. Był doceniany w wielu konkursach. Otrzymał m.in. główną nagrodę w ramach Światowego Forum Miejskiego UN Habitat. To zmagania najciekawszych rozwiązań dla współczesnych miast, które współorganizuje ONZ. Właściciele firmy odebrali ją tego samego dnia, kiedy odnieśli zwycięstwo w MeetUp Day. To event realizowany we współpracy z platformą startupową Wschodni Akcelerator Biznesu. A także programem InCredible Inspirations jednego z najbogatszych Polaków, Sebastiana Kulczyka.
Startup został też zaproszony na Igrzyska Wspólnoty CommonWealth w Wielkiej Brytanii. O swoim rozwiązaniu opowiedział podczas Carbon Day – konferencji o niskoemisyjnej gospodarce. ScanTheSun był również gwiazdą klimatycznego podcastu Climate Transformation słuchanego na całym świecie.
– Twórcy ScanTheSun są przykładem tego, jak powinniśmy podchodzić do transformacji w kierunku zielonych i zrównoważonych miast, które dbają o korzyści dla wszystkich – powiedziała Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza United Nations-Habitat, podczas WUF Energy Innovation Challenge. Na świecie podawana jest za przykład „pięknego połączenia nauki i biznesu”, które z sukcesem podbija kolejne rynki.
Czytaj więcej o firmie ScanTheSun.
A także o Insbuy, aplikacji do zakupu meli z telewizora.
Jak również o polskiej firmie Hintech, która zdobyła nowe fundusze na monitorowanie rynku podcastów.