Jest pierwszym Polakiem, któremu przyznano Medal Wernadskiego od Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU). Wręczył mu go podczas pobytu w Polsce prof. Anataly Zagorodny, prezes NANU.
Medal Wernadskiego został ustanowiony w 2003 roku i jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez NANU. Każdego roku Medal im. Wernadskiego otrzymuje jedynie dwóch naukowców o wybitnych osiągnięciach, jednej osobie z Ukrainy oraz jednej z zagranicy. W 2023 r. otrzymał ją prof. Kacprzyk oraz Volodymyr Horbulin w wyniku konkursu przeprowadzonego w 2022 r. Polak otrzymał ją za wybitne osiągnięcia z dziedziny sztucznej inteligencji, teorii podejmowania decyzji i robotyki, a Ukrainiec za wybitne osiągnięcia w rozwoju naukowych podstaw bezpieczeństwa narodowego i potencjału obronnego Ukrainy.
Dla kogo Medal im. Wernadskiego
Janusz Kacprzyk, ur. w 1947 r., to polski inżynier, matematyk i informatyk. Specjalizuje się w narzędziach AI, takich jak zbiory rozmyte, optymalizacja matematyczna, podejmowanie decyzji w warunkach niepewności, inteligencja obliczeniowa i eksploracja danych. Wszystkie stosuje się m.in. w bazach danych, technikach informacyjno-komunikacyjnych i robotyce mobilnej. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii PAN, profesorem informatyki i kierownikiem Pracowni Systemów Inteligentnych Instytutu Badań Systemowych PAN, prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Operacyjnych i Systemowych, a także członkiem wielu organizacji międzynarodowych, jak IEEE, IEPP czy IFAS. W latach 2009-2011 był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Systemów Rozmytych (IFSA), a w 2013 r. został laureatem dorocznej nagrody IFSA.
Jako wykładowca pracował nie tylko na uczelniach polskich, ale także chińskich. Jest autorem 6 książek, ponad 100 prac naukowych i ponad 550 artykułów naukowych. Jest redaktorem siedmiu serii wydawniczych Springer Science+Business Media oraz dwóch czasopism, a także członkiem redakcji ok. 40 czasopism naukowych. A także laureatem szeregu nagród za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym nagrody Kaufmana za prace dotyczące wykorzystania logiki rozmytej w ekonomii i zarządzaniu oraz dwóch nagród Pioneer IEEE CIS. Pierwszą za pionierskie prace w wielostopniowym sterowaniu rozmytym. A drugą za wkład w obliczenia granularne i obliczenia ze słowami.
Więcej informacji jest tutaj.
Czytaj też o innej nagrodzie dla Polka tutaj.