Dziś Aleksander Poniewierski jest cenionym ekspertem i uznanym autorytetem w zakresie nowoczesnych technologii. Od ponad 25 lat doradza największym światowym firmom, jak korzystać z cywilizacyjnych zdobyczy, przeprowadzając transformacje cyfrowe. To także uznany ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony infrastruktury krytycznej. W EY odpowiada za doradztwo w zakresie optymalizacji procesów, innowacyjności modeli biznesowych oraz bezpieczeństwo i ochronę danych głównym klientom firmy na świecie. Zespół, którym zarządza liczy ponad 6,5 tys. konsultantów z całego świata z obszaru DET (Digital and Emerging Technologies) i może się pochwalić wygenerowaniem przychodów w wysokości prawie 1 mld USD.
Kariera
Wcześniej kierował globalną praktyką doradztwa w zakresie Internetu Rzeczy, a jeszcze wcześniej w zakresie nowych technologii na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki. W 2007 r. stworzył w Polsce jeden z pierwszych na świecie zespołów zajmujących się tematem bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w zakresie OT/IT/IoT, który pomagał w jej zabezpieczaniu rządom i firmom na całym świecie.
W trakcie swojej kariery działał też w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie prowadził liczne projekty IT i OT dla największych firm w regionie, a także stworzył największe w tym obszarze strategiczne doradztwo technologiczne. Spod rąk jego zespołu wyszły tak przełomowe koncepcje jak „Platforma Informatyczna Służby Zdrowia” (znana szerzej jako P1, P2 itp.), „Strategia inteligentnego miasta/państwa Dubaj” czy liczne strategie transformacji IT największych firm w kraju i w regionie (PKO BP, PZU, Orlen itp.), ale i międzynarodowych gigantów takich jak Samsung, Nokia, United Technologies czy DuPoint. Zanim zajął się konsultingiem, odpowiadał za zarządzanie bezpieczeństwem IT w firmach telekomunikacyjnych, będąc jednym z pierwszych CISO w Polsce.
Jest członkiem Rady Doradczej Center for Global Business na Uniwersytecie Teksańskim w Dallas (UTD). Prowadził liczne wykłady na temat nowych technologii, modeli biznesowych i bezpieczeństwa cybernetycznego na wielu uczelniach biznesowych i inżynieryjnych, w tym na Uniwersytecie Stanforda, UTD, Hult International Business School, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Sztokholmie.
Publikacje
To również szanowany prelegent na konferencjach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym oraz transformacjami cyfrowymi, a także autor wielu publikacji, w tym książki „SPEED no limits in the digital era”, wydanej najpierw po angielsku, a potem po polsku. SPEED to pierwsze litery terminów Security, Partnership, Emerging Technologies, Economy i Digital Transformation, a w przedmowie autor napisał: „Nie ulega wątpliwości, że za sprawą nowych technologii można przyspieszyć swój biznes. W cyfrowym świecie czekają jednak na wykorzystanie zupełnie nowe modele biznesowe. Warto poznać zasady ich działania i sposoby efektywnego wykorzystania”. Więcej informacji na temat książki można znaleźć na stronie www.speednolimits.com.
Zainteresowania
W czasie wolnym uwielbia fotografować, a jego prace były publikowane w międzynarodowych magazynach fotograficznych. Jest laureatem prestiżowego konkursu fotograficznego organizowanego przez National Geographic, a galerię nagrodzonych prac można obejrzeć pod linkiem: https://1x.com/aleksanderponiewierski