Polska w gronie najlepszych kierunków inwestycyjnych

Polska znalazła się wśród 10 najlepszych kierunków na świecie do ulokowania inwestycji w obszarze STEM. Polska jest również liderem sektora nowoczesnych usług w regionie, zarówno pod względem liczby centrów badawczo–rozwojowych, jak i zatrudnienia w branży. Zainteresowanie inwestycjami w nowoczesne technologie rośnie, a pandemia, paradoksalnie, przyspieszyła ten trend – wynika z najnowszego raportu „Invest in digital Poland” przygotowanego przez fundację Digital Poland i Polską Agencją Inwestycji i Handlu. „Invest in digital Poland” to pierwszy kompleksowy raport w sektorze nowych technologii dla inwestorów zagranicznych

Polska jest piątą gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, które w 2020 r. przyciągnęły najwięcej inwestycji w projekty typu „greenfield”, czyli budowane od podstaw, w obszarze STEM – wynika z danych fDi Markets. We wszystkich projektach tego typu w ubiegłym roku do Europy napłynęło 177,3 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Aż 11% z nich trafiło do Polski, a ich wartość wyniosła ponad 20 mld dolarów. W ogólnym rankingu Polska zajęła wysokie trzecie miejsce w Europie tuż za Wielką Brytanią i Niemcami, wyprzedając takie kraje jak Francja czy Hiszpania. Biorąc pod uwagę, że wszystkie bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie w 2020 r. wyniosły ponad 528 mld dolarów, udział Polski w inwestycjach typu „greenfield” wyniósł prawie 4%. Z kolei udział Polski w liczbie wszystkich projektów typu „greenfield” z obszaru STEM wyniósł 2,8%, a Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie oraz 10. miejscu na świecie, tuż za Kanadą i Meksykiem. Polska jest też liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ponad 30% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w projekty typu „greenfield”, które były zlokalizowane w regionie CEE, zostało ulokowanych w Polsce. Co ciekawe, Polska w 2020 r. po raz pierwszy wyprzedziła pod tym względem Rosję – różnica wyniosła ponad 0,5 mld dolarów na korzyść Polski.

Polska idealnym miejscem dla startupów

12 mld euro to kwota, którą do tej pory fundusze PE/VC zainwestowały w Polsce. Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby i łącznej kapitalizacji największych spółek technologicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej według raportu Digital Champions CEE. Nasz kraj to także idealne miejsce do rozwoju wszelkiej maści startupów, których innowacyjność i dojrzałość koncepcji doceniana jest na całym świecie. Potwierdza to także wynik ankiety CEO World Magazine, w której Polska została wybrana siódmym, najbardziej przyjaznym wobec startupów, państwem. Powoli stajemy się również kluczowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla globalnych graczy z całego świata. W latach 2014-20 dzięki programowi operacyjnemu SmartGrowth, współfinansowanemu przez UE, w Polsce powstało 420 centrów badawczo-rozwojowych, które stanowią podstawę dla nadchodzącego boomu R&D.

– Projekty inwestycyjne z sektora nowoczesnych usług (BSS, R&D) należą do kluczowych inwestycji obsługiwanych obecnie przez naszą Agencję. Od dłuższego czasu jest to najpopularniejszy sektor w portfelu inwestycyjnym PAIH. Od stycznia 2021 r. zrealizowaliśmy 38 projektów tego typu o łącznej wartości inwestycji 184 mln euro, a kolejnych 37 jest w trakcie realizacji. Łączna wartość aktywnych projektów BSS wynosi 121,9 mln euro a deklarowane zatrudnienie – 9 121 pracowników. To dowód na to, że Covid-19 nie zaprzestał inwestycji w nowe technologie. Wręcz przeciwnie – widzimy znacznie większą dynamikę wzrostu takich projektów – powiedział Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Invest in digital Poland – kompas dla zagranicznego inwestora

Przedsiębiorcy, naukowcy, inwestorzy oraz pracownicy zagranicznych korporacji regularnie pytają o stan rozwoju nowych technologii, cyfryzacji, o najciekawsze firmy, wiodące uczelnie czy centra badawczo-rozwojowe w Polsce. Wielu z nich rozważa inwestycje w naszym kraju, chce nawiązać partnerstwa w ramach projektów naukowych lub osiedlić się i tu rozwijać swoje startupy. Zanim jednak podejmą taką decyzję, chcą lepiej poznać Polskę. Dlatego fundacja Digital Poland przygotowała raport „Invest in digital Poland”, który jest idealnym narzędziem do promowania Polski jako atrakcyjnej lokalizacji inwestycyjnej. To najbardziej kompleksowe kompendium wiedzy na temat sektora nowoczesnych technologii, innowacji, badań i rozwoju oraz cyfryzacji w Polsce. Znajdują się tu wszystkie najważniejsze informacje, które mogą zdecydować o podjęciu inwestycji w naszym kraju. W raporcie znajdują się nie tylko liczne analizy i badania na temat możliwości inwestycyjnych w Polsce, które mogą być interesujące dla zagranicznych inwestorów z obszaru STEM. Są także wypowiedzi i rekomendacje ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat możliwości rozwoju oraz najnowszych trendów. W raporcie znajduje się także zestawienie organizacji, które przyczyniają się do rozwoju nowych technologii i cyfryzacji, do których warto skierować swoje pierwsze kroki przy inwestowaniu w naszym kraju.

– Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój nowych technologii oraz sektor nowoczesnych usług (BSS, R&D) w Polsce.  Postanowiliśmy więc nie tylko uważniej przyjrzeć się czynnikom go kształtującym, ale także dokonać analizy dostępnych na rynku materiałów, a także perspektyw, przed jakimi stoi nasza gospodarka. Tak powstał nasz najnowszy raport „Invest in digital Poland”, który przygotowaliśmy wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, ponad 25 organizacjami i blisko 60 ekspertami – powiedziała Nell Przybylska, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w fundacji Digital Poland. I dodała, że to pierwsza tak kompleksowa publikacja, która jest świetnym narzędziem promocji Polski na arenie międzynarodowej. To swoisty kompas dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych rozwojem nowych technologii w Polsce.

– Pod lupę wzięliśmy nie tylko branże, które tworzą sektor nowych technologii i cyfryzacji sensu stricto. Chcieliśmy również pokazać potencjał całego ekosystemu innowacji w Polsce, w tym również obszaru B+R – powiedziała Nell Przybylska. I tak w raporcie możemy zapoznać się ze szczegółową analizą i perspektywami, jakie stoją m. in. przed polskimi startupami, firmami z branż fintech oraz tymi, które inwestują w badania i rozwój. Autorzy i eksperci swoją uwagę skierowali również na dynamicznie rozwijający się BSS, e-commerce czy nawet drony, gaming i e-sport.

Wykształceni pracownicy magnesem na inwestycje

Na dobry klimat dla sektora nowych technologii i nowoczesnych usług (BSS, R&D) w Polsce składa się kilka czynników. Pierwszy z nich to czynnik ludzki. W Polsce nie brakuje dobrze wykształconych i otwartych na innowacje pracowników. To oni są motorem napędowym tej branży, a przy okazji magnesem na zagranicznych inwestorów. Dość powiedzieć, że Polacy zajmują 3. miejsce w rankingu „The Best Developers in The World”. Są też uznawani za jednych z najbardziej pracowitych programistów globu. Wynika to m.in. ze specyfiki polskiego systemu edukacji wyższej.

W raporcie znajdziemy liczne rankingi analizy potwierdzające, że Polska przoduje wśród rozwijających się krajów kontynentu, zwłaszcza w dziedzinie technologii informatycznych. W raporcie nie brakuje też głosu ekspertów, którzy podkreślają, że biorąc pod uwagę niezwykłą zdolność Polaków do adaptacji do innowacji oraz dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu znaczenia polskiej nauki w Europie i na świecie.

Ośrodki uniwersyteckie znajdują się we wszystkich dużych i wielu miastach średniej wielkości, co umożliwia środowiskom akademickim współpracę z działającymi w regionie firmami. Dzięki temu szybko zaczynają wykorzystywać zdobytą wiedzę w warunkach praktycznych. W innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jeden główny ośrodek uniwersytecki znajduje się zazwyczaj w regionie stołecznym.

Biorąc pod uwagę niezwykłą zdolność Polaków do adaptacji oraz dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu znaczenia polskiej nauki w Europie i na świecie. Zwłaszcza, że koszty pracy w Polsce są nadal niskie w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi. Wartość kapitału ludzkiego jest więc nie do przecenienia.

Dobre perspektywy dla sektora nowych technologii i nowoczesnych usług potwierdza trend polegający na przenoszeniu do naszego kraju usług nastawionych na zaawansowane badania i rozwój. Nie bez znaczenia pozostaje również położenie geograficzne, które nie tylko lokuje Polskę na trasie nowego „Szlaku Jedwabnego” ale też sprawia, że połączenia lotnicze z większością europejskich miast trwa zaledwie kilka godzin.

Raport „Invest in digital Poland” to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. W pracach nad przygotowaniem raportu brało udział ponad 25 organizacji i blisko 60 ekspertów. Raport w wersji angielskiej można pobrać bezpłatnie ze strony fundacji Digital Poland https://digitalpoland.org/publikacje

 

 

Prof. Janusz Kacprzyk pierwszym Polakiem wyróżnionym przez Narodową Akademię Ukrainy Złotym Medalem im. Wernadskiego

Medal wręczył mu podczas pobytu w Polsce prof. Anataly Zagorodny, prezes Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Nagroda Medalu im. Wernadskiego została ustanowiona w 2003 r. Jest...

Trzy tygodnie do rozpoczęcia zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta!

66. edycja najbardziej prestiżowych zawodów balonów gazowych na świecie rozpocznie się 7 października 2023 r. w Albuquerque (Nowy Meksyk) w USA. Weźmie w nich...

13 medali dla Polski w finałach zawodów branżowych EuroSkills Gdańsk 2023

W obszarze nowych technologii Polska zdobyła złote medale w prototypowaniu elektroniki oraz integracji systemów robotycznych, a także brązowy w cyfrowym budownictwie. W sumie reprezentanci...

EuroSkills: złoty medal dla Polski w integracji robotów

Dwójka Polaków, Hubert Krasuski oraz Piotr Wyrzyk, 23-letni studenci Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechatroniki, zdobyli dla Polski jeden z trzech złotych medali w trakcie...

EuroSkills: złoto dla Polski w elektronice

Jan Firlej, 22-letni student III roku Politechniki Poznańskiej na kierunku Automatyka i Robotyka, zdobył dla Polski jeden z trzech złotych medali w trakcie europejskich...

EuroSkills: brąz dla Polski w budownictwie cyfrowym

Dorota Cieślicka, 25-letnia absolwentka studiów inżynierskich na kierunku Budownictwo na  Politechnice Krakowskiej i studentka studiów magisterskich z budownictwa o specjalności BIM (Building Information Modelling)...
We use cookies to personalise content and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our analytics partners. View more
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

PoLAND of IT masters: Information Hub

Privacy Policy

Address of our website is: hub.landofitmasters.pl

What data do we collect?

Our Company collects the following data:
  • A unique ID is used to generate statistical data on how the visitor uses the website.
  • Determining the preferred language of the visitor and setting the language accordingly on the website, if possible.
  • Used by Google Analytics to collect data on the number of times a user has visited the website as well as dates for the first and most recent visit.
  • Cookie used by Google Analytics to throttle request rate
How do we collect your data?
Our website collects the data about your preferred language with the use of a built-in widget and statistical data with the use of third-party provider Google Analytics.

How will we use your data?

Our Company collects your data so that we can improve the page's content and performance in future development.

What are your data protection rights?

Our Company would like to make sure you are fully aware of all of your data protection rights. Every user is entitled to the following: The right to access – You have the right to request Our Company for copies of your personal data. We may charge you a small fee for this service. The right to rectification – You have the right to request that Our Company correct any information you believe is inaccurate. You also have the right to request Our Company to complete the information you believe is incomplete. The right to erasure – You have the right to request that Our Company erase your personal data, under certain conditions. The right to restrict processing – You have the right to request that Our Company restrict the processing of your personal data, under certain conditions. The right to object to processing – You have the right to object to Our Company’s processing of your personal data, under certain conditions. The right to data portability – You have the right to request that Our Company transfer the data that we have collected to another organization, or directly to you, under certain conditions. If you make a request, we have one month to respond to you. If you would like to exercise any of these rights, please contact us. You can find our detailed contact information in the footer of this website or by following the contact link in the main menu.

Cookies

Cookies are text files placed on your computer to collect standard Internet log information and visitor behavior information. When you visit our websites, we may collect information from you automatically through cookies or similar technology For further information, visit allaboutcookies.org.

How do we use cookies?

Our Company uses cookies in a range of ways to improve your experience on our website, including:
  • Understanding how you use our website
  • Collecting information about your preferred language

What types of cookies do we use?

There are a number of different types of cookies, however, our website uses:
  • Functionality – Our Company uses these cookies so that we recognize you on our website and remember your previously selected preferences. These could include what language you prefer and location you are in. A mix of first-party and third-party cookies are used.

How to manage cookies

You can set your browser not to accept cookies, and the above website tells you how to remove cookies from your browser. However, in a few cases, some of our website features may not function as a result.

Privacy policies of other websites

The PoLAND of IT masters: Information hub website contains links to other websites. Our privacy policy applies only to our website, so if you click on a link to another website, you should read their privacy policy.

Changes to our privacy policy

Our Company keeps its privacy policy under regular review and places any updates on this web page. This privacy policy was last updated on 21 November 2021. If you make a request, we have one month to respond to you. You can find our detailed and up-to-date contact information in the footer of this website or by following the contact link in the main menu.  
Save settings
Cookies settings