MX Labs, startup tech-med założony przez Remigiusza Kościelnego i Przemysława Jaworskiego, zajmuje się tworzeniem aplikacji, które pomagają ich użytkownikom dbać o zdrowie. Jedną z nich jest Heart Monitor, który za pomocą kamery w smartfonie pozwala zmierzyć tętno, częstość oddechów, obciążenie serca, ciśnienie, a także wizualizuje przepływ krwi na twarzy. Aplikacja została opracowana na podstawie technologii Shen.AI, umożliwiającej bezdotykowy pomiar parametrów życiowych. Aplikację można już pobrać na telefony z systemem iOS oraz Android. Jej działanie polega na krótkim nagraniu wideo i stabilizacji obrazu w czasie rzeczywistym w celu mapowania twarzy do trójwymiarowej siatki geometrycznej. Sztuczna inteligencja wyodrębnia wzorce danych ze skóry twarzy, oczu, a także drobnych ruchów głowy czy mięśni. Aplikacja, aby dokonać analizy stanu zdrowia i ekstrakcji parametrów życiowych, wykorzystuje zdalną fotopletyzmografię – bezdotykową technikę rejestracji pulsacji krwi w układzie naczyniowym skóry.
MX Labs wywodzi się z Wrocławia, choć spółka zarejestrowana została w stolicy Estonii – Tallinie. Jej założycielami są Remigiusz Kościelny i Przemysław Jaworski. Ten pierwszy wszedł do świata technologii współtworząc firmę gamingową Vivid Games, a drugi zakładając firmę produkującą drukarki – 3D ZMorph. Po latach połączyli siły w telemedycynie opracowując narzędzie do zdalnej diagnostyki za pomocą skanu twarzy, a inwestorzy właśnie dali im 2 mln dolarów na rozwój biznesu. Technologia Shen.AI opracowana przez polski startup ma tak naprawdę posłużyć do stworzenia grupy aplikacji mobilnych, które pozwolą dbać ich użytkownikom o zdrowie, umożliwiając wczesne diagnozy nadciśnienia czy innych chorób układu sercowo-naczyniowego.Docelowo mają umożliwiać analizę sposobu odżywiania się na podstawie kształtu twarzy i stanu skóry lub wykrycie problemów ze zdrowiem psychicznym poprzez ocenę czyjejś mimiki twarzy.
Mając na uwadze to, że co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, do wykonywania podstawowych badań można wykorzystać właśnie smartfony. Szacuje się, że korzysta z nich ok. 5 mld ludzi. Potencjał rozwiązania odzwierciedla choćby popularność opracowanych przez firmę pilotażowych aplikacji na telefon Heart Monitor Diary czy VitalsCheckUp, którym udało się zgromadzić ponad 150 tys. użytkowników.