Hubert Krasuski oraz Piotr Wyrzyk zdobyli dla Polski jeden z trzech złotych medali w EuroSkills 2023 w integracji robotów. Obaj mają po 23 lata i są studentami Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechatroniki.
Złoci medaliści
Piotr Wyrzyk zawsze lubił programowanie, ale nie bawiło go ciągłe siedzenie przed komputerem i wpisywanie kodów. Lubił, jak można było zobaczyć efekt, czyli jak zaprogramowana jednostka była w stanie wykonać określony proces. Samą robotyką zaczął się interesować już w gimnazjum regularnie jeżdżąc na zajęcia z robotyki w ramach programu PW Junior. Ponieważ wykłady i ćwiczenia odbywały się m.in. na Wydziale Mechatroniki, nic dziwnego, że tam właśnie poszedł na studia. Z kolei Hubert Krasuski zapałał miłością do robotyki składając roboty z klocków lego. A konkretnie Lego Bionic, z których składało się mechaniczne postaci przypominające roboty humanoidalne.
O międzynarodowym konkursie EuroSkills i integracji robotów dowiedzieli się od wykładowcy prowadzącego na ich wydziale zajęcia z robotyki. Było to niedługo po tym, jak wygrali zawody dla szkół wyższych z programowania robotów. Dzięki temu dostali dziką kartę kwalifikacyjną na SkillsPoland 2022 w Gdańsku, które wygrali. A to pozwoliło im wziąć udział w EuroSkills Gdańsk 2023, gdzie odnieśli kolejny sukces. To efekt m.in. tego, że nie tylko studiują, ale też pracują w zawodzie i dzięki temu mają większe obycie w kontakcie z robotami. Obaj znaleźli stałą pracę poprzez praktyki studenckie. Piotr Wyrzyk pracuje obecnie na pół etatu w firmie ABB, która jest producentem robotów. A Hubert Krasuski w firmie CoRobotics zajmującej się dystrybucją robotów przemysłowych i współpracujących, robotyzacją i automatyzacją produkcji.
Przebieg zawodów
W trakcie zawodów dotyczących integracji robotów uczestnicy dostawali box z zamocowanym robotem, w szafkach zapakowane detale, a do tego opis procesu, który trzeba było zrealizować. Jednym z nich było przeniesienie produktu z palety do pudełka, dopakowanie do niego innych produktów wg schematu i w określonej konfiguracji, a następnie odstawienie całego pudełka z powrotem na paletę. Całe stanowisko do tego zadania trzeba było jednak stworzyć samodzielnie. Największą trudnością było optymalne ułożenie na nim wszystkich detali, żeby robot realizował dany proces w jak najkrótszym czasie. Wymagało to przemyślenia, jak ustawić poszczególne elementy i jak napisać program. Na koniec sprawdzano oczywiście, czy robot wykonuje wszystkie zadane czynności. Jeśli straciłoby się za dużo czasu na programowanie, to nie zdążyłoby się uruchomić urządzenia tracąc większość możliwych do zdobycia punktów. Każdy etap pracy był oddzielnie oceniany, ale wygrać zawody można było tylko realizując konkretny proces w całości.
Obaj medaliści nie mają wątpliwości, że udział w EuroSkills w integracji robotów pomógł im rozwinąć umiejętności zawodowe. Na co dzień pracują bowiem z innymi markami robotów, niż w trakcie w zawodów, które wyposażyła w sprzęt japońska firma Fanuc, a której roboty charakteryzują się żółtym kolorem. Dzięki temu poszerzyli swoje umiejętności programowania, zdobyli nową wiedzę, nabrali większego doświadczenia. W pracy zajmują się bowiem przede wszystkim programowaniem, a tu trzeba było zaplanować stanowisko, zaprogramować, podłączyć i przetestować.
Zdaniem eksperta
Zdaniem Jarosława Panasiuka, eksperta z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i opiekuna polskiej ekipy, drogą do sukcesu w tej dyscyplinie jest koordynacja części programistycznej z inżynieryjną, związaną z budową stanowiska, a następnie procesu programowania i testowania rozwiązań. Wystarczy jeden błąd i ekipa wypada z czołówki. A pomylić się jest bardzo łatwo, bo nie ma czasu na testowanie, a tylko poprzez testy można wyeliminować błędy. W trakcie przygotowań polska ekipa skupiła się na ćwiczeniu funkcji programowych i nauce programowania, bo to klucz do wszystkiego. Od zawodnika wymaga się, żeby był wielozadaniowy i znał bardzo dużo opcji. Jest tak dużo do zrobienia i tak mało czasu, że pewne rzeczy trzeba wykonywać „automatycznie”.
Więcej o EuroSkills Gdańsk 2023 i integracji robotów czytaj tutaj.
Więcej o sukcesach polskiej ekipy na Euroskills Gdańsk 2023 czytaj na stronie WorldSkills Poland.