Calmsie to startup zajmujący się wdrażaniem innowacji w medycynie. W szczególności w dziedzinie zdrowia psychicznego. Tworzy je we współpracy z Kliniką Psychiatryczną w Nowym Jorku. Jedno z nich może pomóc do leczenia depresji.
Wszystko zaczęło się od chęci niesienia pomocy najmłodszym w walce z depresją przez startup założony jeszcze w trakcie studiów przez studentów UW. W tym celu Calmsie napisało „Mission Amygdala”, terapeutyczną grę mobilną, która wprowadza treści terapii poznawczo-behawioralnych w ramach 4-tygodniowego programu obejmującego psychoedukację, animowane opowiadania i rozmowy z wideobotami zasilanymi AI. Dzięki niej dzieci nie mające okazji rozmawiania z psychologiem mają szansę dbać o swój dobrostan psychiczny.
Jak to działa?
Dziecko w wieku od 6 do 12 lat siada przed komputerem i prowadzi uksryptowioną rozmowę z botem. Przy czym całość jest wbudowana w film rysunkowy. Dziecko wybiera różne opcje i przez fabułę tworzoną przez dziesiątki ekspertów wyłaniają się z dziecka różne emocje. Takie, którymi klasycznie dzieli się na sesji terapeutycznej. Tak budowane są wzorce pięknych, empatycznych i konstruktywnych zachowań. Wystarczy, że rodzic dostanie od lekarza receptę na aplikację, żeby mógł ją stosować 2-3 razy dziennie w określonych godzinach. Przy czym kod dostępowy otrzyma w… aptece, Mimo, że projekt wydaje się kontrowersyjny jest jedyną szansą pomocy dla dzieci z malutkich miejscowości nie mających wsparcia psychologicznego.
Rozwijane projekty
Do rozwijanych projektów startupu należy innowacyjna platforma telemedyczna, inteligentny system rekomendujący codzienne czynności w celu poprawy zdrowia psychicznego i jakości życia użytkowników oraz czatbot, który dzięki wykorzystaniu NLP przeprowadza przez techniki terapii CBT.
Wszystkie funkcjonalności Calmsie dostępne są poprzez platformę calmsie.ai. Wkrótce będą dostępne także poprzez aplikacje Android oraz iOS.
Współpraca
Calmsie współpracuje także z jednostkami badawczymi i uniwersytetami w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Startup rozwijany jest przez interdyscyplinarny zespół specjalistów od informatyki, matematyki, ekonomii, medycyny i zarządzania. Pomysłodawcy, którymi są laureaci Laboratorium Pomysłów IUW, stworzyli do tego celu 15-osobowy zespół. Ma on doświadczenie w prowadzeniu zarówno grantów, jak i projektów. A także w wykorzystywaniu nowych technologii do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w szczególności w medycynie poprzez ścisłą współpracę z naukowcami. Nic dziwnego, że firma działa nie tylko w Polsce, ale także poprzez oddziały w Londynie i Miami.
Efekty
Pierwsze badania kliniczne produktu przynoszą bardzo obiecujące rezultaty. Świadczą m.in. o redukcji ciężkości objawów depresji i zaburzeń lękowych odpowiednio o 27,8% i 13,3%. Calmsie właśnie rozpoczęła kolejne badania kliniczne (z Leukaemia and Lymphoma Society of America). Planuje też wspólne badanie z firmą Neural Positive z Uniwersytetu Cornella. Podpisało także listy intencyjne z trzema firmami (dwiema z USA i jedną w Polsce), które zobowiązały się do korzystania z „Mission Amygdala”.
Czytaj też o polskiej stypendystce ASSIST Scholars, która zdobyła nagrodę RISE GLobal 2022 za zajmowanie się wsparciem dostępu do diagnostyk zdrowia psychicznego dla młodych ludzi.