Perspektywy Women in Tech: rozmowa z dr Bianką Siwińską

Bianka Siwińska jest prezeską Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczynią Perspektywy Women in Tech Summit. To największa w Europie konferencja i Targi Kariery dla kobiet z nowych technologii. Tegoroczna, piąta już konferencja odbyła się 14-15 czerwca w EXPO XXI w Warszawie.

Dlaczego promowanie kierunków ścisłych i technicznych wśród kobiet jest dla Pani tak ważne?

– W moim domu zawsze były komputery, roboty, technologiczne ciekawostki, bo mój tata był twórcą pierwszego w Polsce pisma o komputerach – słynnego „Bajtka”. Także teoretycznie miałam bardzo uprzywilejowany dostęp do tego obszaru. Natomiast byłam dziewczynką i to zaważyło na mojej przyszłości. To nie mnie zachęcano bowiem do zainteresowania się nowymi technologiami, tylko mojego starszego brata. Tak się wtedy podchodziło do ról społecznych kobiet i mężczyzn. Były rzeczy dla chłopców i, osobno, dla dziewczynek. I mimo że mnie programowanie bardzo interesowało i potrafiłam godzinami siedzieć przy moim bracie, by patrzeć, jak on się tego uczy, nigdy nikt mi nie powiedział „chodź, spróbuj sama”.

Górę wzięły stereotypy?

– Nikt nie miał tu złej woli. Tak to wtedy po prostu działało i w moim domu, i  w społeczeństwie. A ja byłam dość wstydliwą, grzeczną dziewczynką i sama nigdy się nie odważyłam temu sprzeciwić. Więc poszłam przewidzianą dla kobiet ścieżką – od nauk humanistycznych i społecznych po doktorat z politologii. A mój brat, jak się można łatwo domyślić, został informatykiem. Ale ja nie czułam się z tym źle.

Do czasu, aż?

– Aż wiele lat później, gdy studiowałam w Niemczech, spotkałam się po raz pierwszy z ideami feministycznymi i zrozumiałam, że to, co się wydarzyło w moim domu, nie było po prostu w porządku. Poczułam, że chcę to zmienić. Chcę, aby już żadna dziewczynka nie została automatycznie wykluczona z dostępu do technologicznej inspiracji. To był ten moment w którym poczułam misję – świerzbiącą chęć działania.

Od czego się zaczęło?

– Wymyśliłam akcję „Dziewczyny na Politechniki!” i ruszyłam z nią ostro do szkół i na uczelnie. A potem były kolejne działania, aż przyszedł czas na wielką konferencję dla kobiet w nowych technologiach.

Skąd pomysł, by organizować tego typu wydarzenie?

Nowe technologie to dziś nie tylko narzędzie, ale przede wszystkim kluczowy dla rozwoju świata obszar. To tu powstają nowe idee, pomysły, innowacje i rozwiązania, za sprawą których zmienia się nasz świat. Jeśli więc w tym obszarze nie będzie panowała równość, jeśli wpływ na zmiany będzie miała tylko jedna, homogeniczna, czyli męska, grupa osób, to zmiana nie będzie dostosowana do nas wszystkich, do całej, różnorodnej społeczności. A widzimy, że wciąż za mało jest kobiet w świecie IT&Tech, że istnieje tzw. cyfrowa luka płci, bo wciąż pokutuje stereotyp, że nowe technologie to męska dziedzina. Stąd np. mniej dziewczyn decyduje się na studia na politechnikach czy na kierunkach ścisłych, stąd mniej kobiet w firmach, które tworzą innowacje, pchają świat do przodu. Stąd niewiele kobiet na kluczowych stanowiskach w firmach technologicznych.

Co da zwiększenie obecności kobiet w tej dziedzinie?

– Wszystkie badania pokazują, że podnosi to efektywność biznesu. Już w 2016 roku KE oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami wynoszą 16 mld euro!

A co z lękiem przed nieokiełznanym rozwojem generatywnej AI? Jaką rolę do odegrania mają tu kobiety? 

Rzeczywiście, AI jest tematem roku 2023, bo w końcu trafiła pod strzechy i stała się obiektem zainteresowania zwykłego człowieka. To budzi wątpliwości, ale i obawy odnośnie naszej integralności jako ludzkiej rasy, kwestii tożsamości, bezpieczeństwa i etyki wykorzystań. Dlatego to bardzo ważne, aby jak najwięcej kobiet zaangażowało się w tworzenie AI. Bo dzięki temu nasze podejście do tego obszaru będzie bardziej nastawione na rozwiązywanie prawdziwych problemów społecznych i klimatycznych. Na naszym ostatnim Summicie “Be the 'I’ in AI” było jednym z haseł wiodących. Odbyło się na ten temat aż 15 spotkań. Mieliśmy okazję wysłuchać wizji czołowych ekspertek i ekspertów w tej dziedzinie. Przykładowo prof. Aleksandry Przegalińskiej czy Piotra Sankowskiego – badacza algorytmów AI o jednym z największych na świecie dorobku.

W jaki sposób konferencja może sprawić, że w technologiach będzie więcej kobiet?

Od początku zakładaliśmy, by konferencja była miejscem wzajemnej inspiracji, uczenia się od siebie i czerpania sił z utalentowanych kobiet związanych z IT, choć nie tylko. I tak się dzieje. Ostatnia konferencja stała się taką platformą, gdzie powstają nowe pomysły i tworzą się nowe relacje. To stąd kobiety wychodzą z nowymi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniami. A przede wszystkim z nową energią, stając się przez to silniejsze, bardziej zmotywowane i bardziej pewne siebie.

Jakiego rodzaju przedsięwzięciem była ostatnia konferencja

Niezwykłym! To dwa dni wypełnione po brzegi, od rana do nocy, warsztatami tech i softskills. Ale też setkami indywidualnych sesji mentoringowych, wieloma inspiracyjnymi mowami, dyskusjami, spotkaniami w zamkniętych tematycznych grupach. A także energetycznymi wydarzeniami towarzyszącymi. Summit to także targi pracy, jakie też odbywają się w czasie naszej konferencji. Poprzez Summit bardzo konkretnie wspieramy kobiety w ich ambicjach, by zyskać realny wpływ na zmiany zachodzące na świecie. Summit to dwa dni, w czasie których w jednym miejscu w Polsce, w Warszawie, czuć, jak aż buzuje niezwykły kobiecy potencjał. I można zobaczyć jego energię, poczuć jego siłę, zachwycić się jego znaczeniem dla świata.

Widzą to nasi partnerzy, uznając od lat, że nasza konferencja to dla ich rozwoju czy biznesu kluczowe wydarzenie. Ale Summit to przede wszystkim event, dzięki któremu tworzy się i rozrasta wielka globalna już sieć kobiet w nauce i technologiach. Dołączają do niej wciąż nowe mądre, utalentowane, silne, aktywne i ambitne kobiety, widząc, że jest dla nich miejsce w technologicznym świecie. Dzieje się tak za sprawą Summitu, ale też dzięki innym naszym prokobiecym programom – stypendialnym, mentoringowym czy startupowym.

Czy po pięciu latach od pierwszej konferencji kobiet w technologiach w Polsce jest więcej?

Tak, kobiet jest zdecydowanie więcej, ale nie jest to jeszcze rewolucja. Jesteśmy w pewnej transformacji, w procesie zmiany jest także ten nowy świat świadomych kobiet, które rozwijają technologie. Można je spotkać na naszym Summicie, te talenty, siłę, pomysły, ten potencjał. Natomiast ten świat tradycyjny, taki bardzo zmaskulinizowany, cały czas opiera się temu. Kobiety w technologiach mówią o tym, że napotykają na różnego rodzaju przeszkody. Przede wszystkim stereotypy, ale też niepoważne traktowanie, czasami seksizm. Stąd jako społeczeństwo musimy jeszcze dorosnąć do etapu, w którym wszyscy, i mężczyźni, i kobiety, będą się cieszyć równymi szansami.

Kto przychodzi na Summit?

Nasze uczestniczki to studentki kierunków technicznych i ścisłych, zwłaszcza informatyki, ale nie tylko. Na Summit przychodzą też młode profesjonalistki, które już weszły na rynek pracy. Te, które szukają nowych możliwości czy wsparcia w rozwinięciu skrzydeł kariery. Są z nami też kobiety sukcesu i te statecznie w karierze osadzone. Te, które chcą przekazywać młodszym dziewczynom swoją wiedzę, dzielić się swoimi doświadczeniami, inspirować i dodawać otuchy. Wreszcie jest z nami wielu panów, tych mądrych, wspierających kobiety.

Tegoroczne wydarzenie było imprezą pozytywną klimatycznie. Skąd to połączenie technologii i dbania o klimat?

– Jesteśmy w trakcie katastrofy klimatycznej. Dlatego uważam, że naszym, czyli wszystkich nas, obowiązkiem jest działanie. A działaniem, jakie podjęliśmy już w ubiegłym roku, było uczynienie z Summitu imprezy prawdziwie wrażliwej na klimat. Oznacza to, że policzymy, zredukujemy i skompensujemy z nawiązką emisje gazów cieplarnianych związanych z realizacją wydarzenia. I pozostanie po nim świeżo zasadzony przez nas i pracowników Orange las w odległości 200 km od Warszawy. Naszym celem jest nie tylko zeroemisyjność, ale też pozytywny wpływ na klimat.

Ostatnia konferencja zgromadziła ponad 11 tys. uczestników, a wsparło ją ponad 100 różnych partnerów. Te liczby to dla Pani sukces?

– Dla mnie sukcesem jest przede wszystkim to, że sprawdziła się nasza wiara w kobiety, w siłę nauki i technologii. A przede wszystkim w to, że świat w obecnym kształcie, tzn. bez empatii, opierający się na brutalnej agresji i wykorzystywaniu ludzi i naszej planety, musi się zmienić. Dlatego potrzebujemy jak najwięcej najwięcej mądrych kobiet, które wezmą na siebie odpowiedzialność za zmianę świata. Bo to my jesteśmy jego nadzieją i przyszłością!

Czym jeszcze zajmuje się Fundacja Edukacyjna Perspektywy, oprócz organizowania konferencji?

– To uznana organizacja non profit, która inspiruje, łączy i wspiera kobiety w technologiach, nauce i innowacjach w Europie i Azji Środkowej. Partneruje jej ponad 100 największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne w Polsce. Prowadzimy szereg działań inspiracyjnych dla młodych kobiet w technologiach i nauce: IT for SHE, LeaderSHEp Academy, Shesnnovation Academy, Dziewczyny do nauki!, Dziewczyny w grze. A także program stypendialny dla studentek informatyki: Nowe technologie dla dziewczyn. W większość działań wbudowujemy element mentoringu. Wierzymy bowiem w wartość relacji, w której osoby z doświadczeniem chcą się nim dzielić z dziewczynami z potencjałem. Od 15 lat wspieramy dziewczyny w wyborze kierunków technicznych i ścisłych w ramach pionierskiej i największej w Polsce akcji Dziewczyny na politechniki!

Więcej o projektach czytaj tutaj. 

Więcej o konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2023 czytaj tutaj.

Brązowy medal dla Uniwersytetu Warszawskiego w ICPC 2023

Zaległe finały 46. i 47. edycji ICPC 2022 i 2023 odbyły się w Luksorze w Egipcie. Z polskich ekip najlepiej wypadli tegoroczni mistrzowie Europy...

InPost Pay ma już 1 milion użytkowników

Usługa została nagrodzona w konkursie Mobile Trends Awards 2023 zdobywając statuetkę w kategorii Fintech oraz 2. miejsce w Kategorii Głównej. Jest również tegorocznym laureatem...

1,35 mld zł na rozbudowę centrów danych Atman

Atman pozyskał największe w Polsce dofinansowanie na rozbudowę centrów danych. Umowę sygnowało 6 instytucji finansowych z Polski i Europy. Kredyt przeznaczony jest na budowę...

Uniwersytet Warszawski zwycięzcą ICPC European Championship 2024

Polska ekipa odniosła zdecydowane zwycięstwo w ICPC EUC 2024 jako jedyna rozwiązując 9 zadań z 11, za co otrzymała złoty medal. Na miejscach 2-9...

Uniwersytet Jagielloński zwycięża w CERC 2023 po raz drugi z rzędu

Zwycięstwo UJ w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC 2023) było bezdyskusyjne, bo jako jedyny rozwiązał 10 zadań z 12. Drugie miejsce...

Zaproszenie na konferencję Perspektywy Women in Tech Summit 2024

Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje szóstą już edycję konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2024 - największego w Europie i Azji wydarzenia dla kobiet w...
We use cookies to personalise content and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our analytics partners. View more
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

PoLAND of IT masters: Information Hub

Privacy Policy

Address of our website is: hub.landofitmasters.pl

What data do we collect?

Our Company collects the following data:
  • A unique ID is used to generate statistical data on how the visitor uses the website.
  • Determining the preferred language of the visitor and setting the language accordingly on the website, if possible.
  • Used by Google Analytics to collect data on the number of times a user has visited the website as well as dates for the first and most recent visit.
  • Cookie used by Google Analytics to throttle request rate
How do we collect your data?
Our website collects the data about your preferred language with the use of a built-in widget and statistical data with the use of third-party provider Google Analytics.

How will we use your data?

Our Company collects your data so that we can improve the page's content and performance in future development.

What are your data protection rights?

Our Company would like to make sure you are fully aware of all of your data protection rights. Every user is entitled to the following: The right to access – You have the right to request Our Company for copies of your personal data. We may charge you a small fee for this service. The right to rectification – You have the right to request that Our Company correct any information you believe is inaccurate. You also have the right to request Our Company to complete the information you believe is incomplete. The right to erasure – You have the right to request that Our Company erase your personal data, under certain conditions. The right to restrict processing – You have the right to request that Our Company restrict the processing of your personal data, under certain conditions. The right to object to processing – You have the right to object to Our Company’s processing of your personal data, under certain conditions. The right to data portability – You have the right to request that Our Company transfer the data that we have collected to another organization, or directly to you, under certain conditions. If you make a request, we have one month to respond to you. If you would like to exercise any of these rights, please contact us. You can find our detailed contact information in the footer of this website or by following the contact link in the main menu.

Cookies

Cookies are text files placed on your computer to collect standard Internet log information and visitor behavior information. When you visit our websites, we may collect information from you automatically through cookies or similar technology For further information, visit allaboutcookies.org.

How do we use cookies?

Our Company uses cookies in a range of ways to improve your experience on our website, including:
  • Understanding how you use our website
  • Collecting information about your preferred language

What types of cookies do we use?

There are a number of different types of cookies, however, our website uses:
  • Functionality – Our Company uses these cookies so that we recognize you on our website and remember your previously selected preferences. These could include what language you prefer and location you are in. A mix of first-party and third-party cookies are used.

How to manage cookies

You can set your browser not to accept cookies, and the above website tells you how to remove cookies from your browser. However, in a few cases, some of our website features may not function as a result.

Privacy policies of other websites

The PoLAND of IT masters: Information hub website contains links to other websites. Our privacy policy applies only to our website, so if you click on a link to another website, you should read their privacy policy.

Changes to our privacy policy

Our Company keeps its privacy policy under regular review and places any updates on this web page. This privacy policy was last updated on 21 November 2021. If you make a request, we have one month to respond to you. You can find our detailed and up-to-date contact information in the footer of this website or by following the contact link in the main menu.  
Save settings
Cookies settings