Warszawa w dniach 7-8 czerwca stała się ponownie centrum rozmów o nowych technologiach i roli, jaką odegrać tu mają kobiety. A wszystko to dzięki Perspektywy Women in Tech Summit 2022.
W konferencji wzięło udział ponad 10 tys. uczestników z 73 krajów, z czego ponad 7,5 tys. offline. Blisko 4 tys. studentek kierunków technicznych mogło w niej wziąć udział bezpłatnie, w tym 250 stypendystek ze Wschodu. Liczba prelegentów wygłaszających przemówienia, prowadzących warsztaty, sesje mentoringowe oraz sesje role models przekroczyła 500. Tyle samo odbyło się też sesji mentoringowych. Organizatorów wsparło 100 partnerów w postaci firm, uczelni i instytucji. Odbyło się też 80 warsztatów technologicznych, dotyczących kariery oraz rozwijających miękkie umiejętności. A także 26 wydarzeń dodatkowych. Był to też pierwszy w historii event pozytywny klimatycznie.
Formuła imprezy
Perspektywy Women in Tech Summit 2022 to dwa superintensywne i wypełnione merytoryczną treścią dni. Wydarzenie adresowane było do wszystkich kobiet zainteresowanych technologiami oraz chcących dołączyć do zmian zachodzących we współczesnym świecie.
– To dla mnie wielki zaszczyt znaleźć się wśród was po raz czwarty – powiedziała w czasie uroczystości otwarcia główna organizatorka, dr Bianka Siwińska. Jest ona CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczynią tej największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach.
Wydarzenie organizowane od 2018 r. w Warszawie (w 2020 r. wyjątkowo online) zgromadziło rekordową liczbę ponad 10 tys. uczestników i uczestniczek ze 100 krajów. Jak zauważyła dr Siwińska, konferencja przyciąga wszystkich, którym bliskie jest pragnienie zmiany świata.
„W Perspektywach wierzymy w kobiety, w siłę nauki i technologii ORAZ w to, że świat w obecnym kształcie musi się radykalnie zmienić”, powiedziała dr Siwińska. „Dlatego potrzebujemy jak najwięcej mądrych kobiet, które wezmą na siebie odpowiedzialność za zmianę świata. Bo to my jesteśmy JEGO nadzieją i przyszłością”.
Wystąpienia gości specjalnych
W otwarciu konferencji wzięli udział znakomici goście. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zaznaczył:
„To wspaniałe, że dzięki Perspektywom znów zebrali się w naszym mieście wszyscy ci, którzy chcą dyskutować najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzy się świat. Muszę przyznać, że w Warszawie bardzo tęskniliśmy za tym spotkaniem. Dziś, po pandemii, wiemy, że bez technologii nie możemy sobie poradzić z problemami, jakie przed nami stoją. Stąd czuję dumę, że dyskusja nad przyszłością planety odbywa się właśnie w Warszawie. Bianko, Perspektywy, dziękuję za to, co robicie”.
Zgromadzonych przed główną sceną w Centrum EXPO XXI witała też Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, która deklarowała:
„Jestem wdzięczna Perspektywom za organizację tego wydarzenia. Pozwala ono kobietom z różnych środowisk, różnych krajów i o różnych doświadczeniach walczyć o swoje pasje, talenty i kompetencje. A także uświadamia im, że to nie są rzeczy, z których należy rezygnować”.
Daniel Lawton, zastępca szefa misji Ambasady USA w Polsce, dla którego wystąpienie w czasie Grand Opening konferencji było pierwszym oficjalnym wystąpieniem w Polsce, deklarował, że wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady w Polsce całym sercem popierają inicjatywy prorównościowe i prodemokratyczne.
„Od takich wydarzeń jak Perspektywy Women in Tech Summit zależy nasza przyszłość. Szansa na zmianę, na to, by zapobiec katastrofie klimatycznej i by świat był lepszy, jest w was: młodych osobach, otwartych umysłach. Więcej: to wy, kobiety, napędzacie nasz rozwój”.
Jako ostatnia głos zabrała była prezydent Kirgistanu, Roza Otunbajewa. Przywołała wschodnie powiedzenie „młodsza siostra zawsze podąża za starszą, to od niej się uczy”.
„Jednak Perspektywy nas uczą, że mamy wspólne cele i wspólne marzenia, i wspólnie możemy bardzo dużo osiągnąć. I to młode kobiety pomogą wejść światu na nowe tory”.
Goście z byłego ZSRR
Na potwierdzenie słów prezydent Otunbajewej, inaugurację konferencji zakończyło wystąpienie przedstawicielek krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Młode dziewczyny z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Ukrainy, po kolei mówiły ze sceny o swoich marzeniach i celach. Deklaracja pragnienia życia w świecie, w którym nie ma przemocy, wojny, nierówności i opresji była mottem wszystkich tych wypowiedzi. Największe owacje wywołało ostatnie wystąpienie, Ukrainki Ireny Darwaj, która powiedziała:
„Dziękuję Ci, Polsko, Europo, za wsparcie. Wszyscy razem musimy robić jeszcze więcej, by przyszłość, jakiej chcemy, życia w pokoju, mogła się ziścić. Do tego potrzebujemy więcej kobiet nie tylko w technologiach, ale i w miejscach, gdzie podejmowane są ważne decyzje”.
Impreza pozytywnie klimatycznie
Perspektywy Summit miał ambicję, aby stać się pierwszą w Polsce imprezą pozytywną klimatycznie.
„Basza konferencja to spotkanie zaangażowanych, mądrych i odpowiedzialnych kobiet w technologiach – a to zobowiązuje. My wiemy, że od nas zależy bardzo dużo. Walka o planetę jest obecnie kwestią najważniejszą. Naszym obowiązkiem jest działanie. Podejmujemy się więc zobowiązania – uczynienia z Summitu imprezy prawdziwie wrażliwej w kwestii wpływu na klimat”, powiedziała Bianka Siwińska. „Policzymy, zredukujemy i skompensujemy z nawiązką emisję gazów cieplarnianych związaną z realizacją wydarzenia – i pozostanie po nim chroniony, bioróżnorodny las w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Emisje będą zatem więcej niż zrównoważone. Chcemy pójść o krok dalej – nie tylko zeroemisyjność, ale też pozytywny wpływ na klimat. Jest to bardzo duże wyzwanie! Partnerem Głównym idei Summitu Pozytywnego Klimatycznie jest Orange, wspierającymi Miasto Warszawa i Plan Be Eco”.
Konferencja w skrócie
Summit to dwa superintensywne dni rozmów o najnowszych zwrotach w technologiach i naszej wspólnej przyszłości w tym kontekście – z programem trzech scen, serią 100 specjalistycznych warsztatów, strefą mentoringu i targami pracy (Career Expo) gromadzącymi firmy i instytucje, którym szczególnie zależy na zatrudnianiu kobiet. Towarzyszyły mu liczne wydarzenia dodatkowe – seria kilkunastu wieczornych spotkań w firmach (Tech Warsaw Welcomes), seminarium naukowe dla badaczek i badaczy w zakresie informatyki oraz Wielka Celebracja Kobiet w TECH&IT – czyli żywiołowa impreza wieczorna z wręczeniem tytułów TOP10 Kobiet w Sztucznej Inteligencji. Najważniejszymi tematami tegorocznej konferencji były: metaverse, sztuczna inteligencja w jej najnowszych i najbardziej praktycznych odsłonach, blockchain, cyberbezpieczeństwo, technologie proklimatyczne, deep tech, 5G i chmura.
Galeria wydarzenia: -> LINK
Więcej o edycji 2022 jest tutaj.
Czytaj też o edycji 2023, w której wzięło udział 11 tys. uczestników tutaj.
A także wywiad z Bianką Siwińską z 2023 roku, główną organizatorką konferencji, tutaj.
Jak również o rozdaniu nagród TOP-10 kobiet w technologiach chmurowych w Polsce w trakcie edycji 2023, tutaj.