Top-10 kobiet w chmurze pracujących w Polsce wskazało jury pod przewodnictwem Magdaleny Dziewguć, Country Director w Google Cloud Poland. A do tego jedną laureatkę wyróżnioną specjalnym tytułem Cloud Diversity and Inclusion. Wyniki ogłoszono w trakcie wieczornej gali Perspektywy Women in Tech Summit 2023.
Obszar technologii chmurowych odnotował w ostatnich latach ogromny wzrost i Polska nie jest tu wyjątkiem. Chmura rewolucjonizuje gospodarkę, upraszcza też nasze codzienne życie i pracę. Ponieważ coraz więcej firm przenosi swoją działalność do chmury, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów i specjalistki w tej dziedzinie. To prawda, że branża technologiczna jest tradycyjnie zdominowana przez mężczyzn. W Polsce jest jednak wiele kobiet, które wnoszą znaczący wkład w obszar technologii chmurowych. W uznaniu ich osiągnięć Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała listę Top 100 Women in Cloud Computing.
Ogłoszenie nierankingowego zestawienia ekspertek pracujących w najbardziej gorących technologicznych obszarach tradycyjnie towarzyszy konferencji. W tym roku zaprezentowano wyjątkowe kobiety zawodowo zajmujące się chmurą. I były to nie tylko Polki, ale i cudzoziemki pracujące w Polsce.
– Kobiety są nie tylko niezbędne do rozwoju i sukcesu chmury obliczeniowej, ale same są integralną częścią kształtowania jej przyszłości. Ich różnorodne perspektywy i innowacyjne pomysły mają kluczowe znaczenie w tworzeniu cyfrowego świata – powiedziała dr Bianka Siwińska. To prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni konferencji i zestawień TOP-100 Women.
Tegoroczne zestawienie powstało przy pomocy ekspertów z OPI PIB już w maju 2023 roku. I to z niego jury wyłoniło najlepsze ekspertki zawodowo zajmujące chmurą. Wyboru dokonano na podstawie ich osiągnięć zawodowych, wkładu w branżę oraz potencjału wpływania i kształtowania przyszłości przetwarzania w chmurze. Na liście znajdują się kobiety z różnych środowisk, w tym ze środowiska akademickiego, przemysłu, biznesu i sektora publicznego.
Top-10 kobiet w chmurze w Polsce
Cloud Rising Star
Pamela Krzypkowska, AI Cloud Solution Architect, Microsoft
Pracuje nad flagowymi projektami AI w chmurze w Polsce. Jest przede wszystkim zaangażowana w MLOps, który koncentruje się na optymalnym, etycznym i wydajnym rozwijaniu i wykorzystywaniu modeli uczenia maszynowego i modeli generatywnych w chmurze Azure. Prowadzi również zajęcia na Politechnice Warszawskiej i w Akademii Leona Koźmińskiego dotyczące wykorzystania chmury w pracy z danymi i modelowaniu. Dodatkowo wspiera inicjatywy dla studentów edukujące w zakresie AI, chmury i technologii.
Cloud Implementation
Justyna Piekarska, Dyrektorka, KPMG
Jest doświadczoną profesjonalistką w dziedzinie analityki danych, oddaną usprawnianiu operacji biznesowych i wywieraniu pozytywnego wpływu na wyniki firm poprzez dane. Mając doświadczenie we współpracy z liderami branży, wnosi swoją wiedzę w zakresie projektowania, rozwoju i wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań chmurowych do analizy danych i systemów informacji zarządczej. Justyna jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i rachunkowość. Uzyskała również tytuł CIMA Associate (Chartered Institute of Management Accountants). Łączy wiedzę w zakresie finansów i biznesu z doświadczeniem technologicznym, aby w pełni wykorzystać chmurę.
Cloud Engineering
Zyta Kionka-Wysocka, Senior Project Manager, Centralny Ośrodek Informatyki
Senior Project Manager z wieloletnim doświadczeniem w zakresie budowania i wdrażania systemów wspomagających zarządzanie m.in. systemów klasy ERP, WorkFlow, a od 3 lat też budowy rozwiązań chmurowych. Absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Executive MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Swoje doświadczenie zawodowe w IT budowała, rozpoczynając pracę na stanowisku analityka systemu, poprzez konsultanta wdrażającego rozwiązania IT oraz specjalistę ds. jakości wdrożeń systemów. Obecnie zakończyła z sukcesem projekt budowy Rządowej Chmury Obliczeniowej przeznaczony dla jednostek administracji publicznej i realizowany przez Centralny Ośrodek Informatyki dla KPRM.
Cloud Engineering
Olga Markowska, Technical Sales Representative, Dell Technologies
Jest technicznym wsparciem sprzedaży rozwiązań data centrowych w Dell Technologies na cały rynek Telco w Polsce oraz opiekuje się technicznie programem Cloud Service Provider. Interesuje się technologią chmurową oraz przetwarzania brzegowego. Bierze udział w licznych konferencjach branżowych dotyczących szeroko pojętych zagadnień serwerowych. Ponadto rozwija się naukowo, rok temu uzyskała tytuł doktora nauk technicznych w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie obecnie w weekendy prowadzi zajęcia.
Cloud Education
Magda Jary, Global Head of Google Cloud Credentials & Certifications
Misją Magdy jest rozwijanie umiejętności chmurowych. Dołączyła do Google w 2008 r. po ukończeniu 2 kierunków studiów magisterskich: media i komunikacja w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zarządzania międzynarodowego w Rotterdam School of Management. W Google Cloud prowadzi globalne programy edukacyjne i angażujące klientów, partnerów i odbiorców wewnętrznych. Jako Global Head of the Google Cloud Credentials and Certifications kieruje zespołem odpowiedzialnym za ogólny sukces Credentials and Certification, w tym strategię, oferty, decyzje rynkowe, świadomość i zaangażowanie. Jest częstym gościem na wydarzeniach poświęconych edukacji w chmurze, rozwojowi umiejętności, kobietom w technologii i dobremu samopoczuciu.
Cloud Diversity and Inclusion – wyróżnienie
Salsabeel Qandel, Software Engineer, Google
Inżynierka oprogramowania w biurze Google w Warszawie od września 2019 roku. Ukończyła studia z informatyki na Uniwersytecie Ain Shams w Kairze w 2015 roku. Wcześniej pracowała jako inżynierka oprogramowania w Orange Labs w Kairze i Wizeline w Guadalajarze. Życie na trzech różnych kontynentach sprawiło, że wierzy, że każdy czasem czuje się jakby nie pasował. Mówi: „Byłam inna i zawsze kwestionowałam zasady. Wiem, jak to jest czuć się obcym, i uważam, że każdy powinien zaakceptować to, czym się różni od innych i podkreślać to. Wierzę, że kiedy ludzie o różnych doświadczeniach życiowych współpracują, mogą stworzyć coś wyjątkowego”. Salsabeel z własnego doświadczenia zawodowego czerpie wiarę w to, że różnorodność może stworzyć bardziej dynamiczne i produktywne miejsce pracy, natomiast środowisko pozbawione różnorodności pomija wspaniałe osoby, które mogłyby się wykazać i czuć się włączone w proces współtworzenia nowych rzeczy.
Jury
W skład jury Top-10 Women in Cloud Computing weszły następujące osoby:
– Magdalena Dziewguć, Country Director, Google Cloud Poland – przewodnicząca jury,
– Dominika Bettman, General Manager of Microsoft Poland,
– Przemek Szuder, Managing Director Central & Eastern Europe, Amazon Web Services,
– dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Narodowego Ośrodka Przetwarzania Informacji,
– Robert Paszkiewicz, VP, Central and Eastern Europe, OVH Cloud,
– Joanna Obstój, Director of Engineering, Google,
– Piotr Beńke, Chief Technology Officer & Technical Sales Director at IBM Poland, Baltics & Ukraine,
– Ewa Macias, Engineering & UX director at Nomagic.ai.
Pełna lista TOP-100 Women in Cloud Computing in Poland jest tutaj.
Więcej o konferencji czytaj tutaj.