Do brazylijskiego instytutu Galgos prowadzącego rejestr rekordów w zakresie algorytmów optymalizacyjnych przesyłane są zgłoszenia od zespołów z całego świata. W tym roku nikt nie może się jednak równać z wynikami łódzkiej spółki Otimo.
Galgos to instytut powiązany z brazylijskim uniwersytetem PUC-Rio, który skupia się na rozwoju i zastosowaniu metod algorytmicznych do obsługi i analizy dużych ilości danych, a także optymalizacji zasobów. Prowadzi on i aktualizuje rejestr najlepszych znanych wyników zgłaszanych przez zespoły z całego świata.
Benchmarki Gehringa-Hombergera
W tym roku Galgos rozszerzył rejestr rekordów o benchmarki Gehringa-Hombergera. To problemy z obszaru CVRPTW (Capacitated Vehicle Routing Problem with Time Windows), tj. VRP z oknami czasowymi. Dla zobrazowania zagadnienia wyobraźmy sobie następującą sytuację. Operator floty pojazdów otrzymuje listę punktów, jakie ma odwiedzić, ich lokalizacje, okna czasowe, w których można je odwiedzić, ilość towaru, jaką należy dostarczyć do danego punktu oraz maksymalne obciążenia pojazdów. Problem polega na znalezieniu jak najkrótszej trasy dla pojazdów. Powinna ona przechodzić przez wszystkie punkty, nie przekraczając okien czasowych odwiedzin żadnego z nich ani maksymalnego obciążenia pojazdów. Przez rekord w tym przypadku rozumiane jest poprawienie najlepszego znanego do tej pory wyniku. Zależnie od założeń wyjściowych instancji takiego problemu może być mnóstwo, a więc również i rekordów.
Otimo zgłosiło swoje wyniki w aż 71 instancjach takiego problemu. A ponieważ są to najlepsze znane dotąd wyniki na świecie, może się pochwalić tyloma właśnie aktualnymi rekordami. Jest to niewątpliwie ogromny sukces, nie tylko w świecie nauki, ale także biznesu. To zresztą nie pierwsze osiągnięcia Otimo na tym polu. Trzon zespołu stanowią autorzy unikalnego na skalę światową solvera. Narzędzia do wyznaczania tras pojazdów, które generuje najlepsze znane wyniki dla badanych instancji. Przez lata pracy nad wspólnymi projektami osoby stojące za Otimo biły dziesiątki innych rekordów dla wybranych problemów optymalizacyjnych.
„Nie ukrywam, że jesteśmy niezwykle dumni z tych osiągnięć” – powiedział Krzysztof Chaładyn, wiceprezes Otimo. „Zespół zdolnych osób z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem potrafił sprawić, że niewielka łódzka spółka wygrywa z gigantami z Doliny Krzemowej czy Chin. Optymalizacja, zwłaszcza ostatniej mili, jest obecnie jednym z najgorętszych tematów w branży logistycznej. i wszyscy kluczowi gracze pracują nad rozwiązaniami w tym zakresie. Mogę zapewnić, że w Otimo dopiero zaczynamy pokazywać, na co nas stać. kolejne rekordy przed nami”.
Aktualny rejestr rekordów brazylijskiego instytutu Galgos dostępny jest tutaj.
Czytaj też o pakiecie CFD Suite, który zrewolucjonizował symulację dynamiki płynów i gazów, tutaj.