Polska znalazła się wśród 10 najlepszych kierunków na świecie do ulokowania inwestycji w obszarze STEM. Nasz kraj jest również liderem sektora nowoczesnych usług w regionie. Zarówno pod względem liczby centrów badawczo–rozwojowych, jak i zatrudnienia w branży. Zainteresowanie inwestycjami w nowoczesne technologie rośnie. A pandemia, paradoksalnie, przyspieszyła ten trend – wynika z najnowszego raportu „Invest in digital Poland”. Został on przygotowanego przez fundację Digital Poland i Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Invest in digital Poland to pierwszy kompleksowy raport w sektorze nowych technologii dla inwestorów zagranicznych.
Piąta gospodarka w Polsce
Polska jest 5. gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, wynika z danych fDi Markets. Tych, które w 2020 r. przyciągnęły najwięcej inwestycji w projekty typu „greenfield”. Takich budowanych od podstaw, w obszarze STEM. We wszystkich projektach tego typu w 2021 roku do Europy napłynęło 177,3 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Aż 11% z nich trafiło do Polski, a ich wartość wyniosła ponad 20 mld dolarów. W ogólnym rankingu Polska zajęła wysokie trzecie miejsce w Europie. Tuż za Wielką Brytanią i Niemcami, wyprzedając takie kraje jak Francja czy Hiszpania. Wszystkie bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie w 2020 r. wyniosły ponad 528 mld dolarów. Udział Polski w inwestycjach typu „greenfield” wyniósł prawie 4%.
Z kolei udział Polski w liczbie wszystkich projektów typu „greenfield” z obszaru STEM wyniósł 2,8%. W tej kategorii Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie oraz 10. miejscu na świecie, tuż za Kanadą i Meksykiem. Polska jest też liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ponad 30% tych w projekty typu „greenfield”, które były zlokalizowane w regionie CEE, zostało ulokowanych w Polsce. Co ciekawe, Polska w 2020 r. po raz pierwszy wyprzedziła pod tym względem Rosję – różnica wyniosła ponad 0,5 mld dolarów na korzyść Polski.
Idealne miejsce dla startupów
12 mld euro to kwota, którą do tej pory fundusze PE/VC zainwestowały w Polsce. Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby i łącznej kapitalizacji największych spółek technologicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej według raportu Digital Champions CEE. Nasz kraj to także idealne miejsce do rozwoju wszelkiej maści startupów, których innowacyjność i dojrzałość koncepcji doceniana jest na całym świecie. Potwierdza to także wynik ankiety CEO World Magazine, w której Polska została wybrana siódmym, najbardziej przyjaznym wobec startupów, państwem. Powoli stajemy się również kluczowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla globalnych graczy z całego świata. W latach 2014-20 w Polsce powstało 420 centrów badawczo-rozwojowych, które stanowią podstawę dla nadchodzącego boomu R&D. A to dzięki programowi operacyjnemu SmartGrowth, współfinansowanemu przez UE.
– Projekty inwestycyjne z sektora nowoczesnych usług (BSS, R&D) należą do kluczowych inwestycji obsługiwanych obecnie przez naszą Agencję. Od dłuższego czasu jest to najpopularniejszy sektor w portfelu inwestycyjnym PAIH. Od stycznia 2021 r. zrealizowaliśmy 38 projektów tego typu o łącznej wartości inwestycji 184 mln euro, a kolejnych 37 jest w trakcie realizacji. Łączna wartość aktywnych projektów BSS wynosi 121,9 mln euro a deklarowane zatrudnienie – 9 121 pracowników. To dowód na to, że Covid-19 nie zaprzestał inwestycji w nowe technologie. Wręcz przeciwnie – widzimy znacznie większą dynamikę wzrostu takich projektów – powiedział Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Raport kompasem dla zagranicznego inwestora
Przedsiębiorcy, naukowcy, inwestorzy oraz pracownicy zagranicznych korporacji regularnie pytają o stan rozwoju nowych technologii i cyfryzacji. A także o najciekawsze firmy, wiodące uczelnie czy centra badawczo-rozwojowe w Polsce. Wielu z nich rozważa inwestycje w naszym kraju. Chce nawiązać partnerstwa w ramach projektów naukowych lub osiedlić się i tu rozwijać swoje startupy. Zanim jednak podejmą taką decyzję, chcą lepiej poznać Polskę. Dlatego fundacja Digital Poland przygotowała raport Invest in digital Poland. Jest on idealnym narzędziem do promowania Polski jako atrakcyjnej lokalizacji inwestycyjnej. To najbardziej kompleksowe kompendium wiedzy na temat sektora nowoczesnych technologii, innowacji, badań i rozwoju oraz cyfryzacji w Polsce. Znajdują się tu wszystkie najważniejsze informacje, które mogą zdecydować o podjęciu inwestycji w naszym kraju.
Możliwości inwestycyjne w Polsce
W raporcie znajdują się też liczne analizy i badania na temat możliwości inwestycyjnych w Polsce. Mogą być one interesujące dla zagranicznych inwestorów z obszaru STEM. Są także wypowiedzi i rekomendacje ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat możliwości rozwoju oraz najnowszych trendów. W raporcie znajduje się także zestawienie organizacji, które przyczyniają się do rozwoju nowych technologii i cyfryzacji, do których warto skierować swoje pierwsze kroki przy inwestowaniu w naszym kraju.
– Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój nowych technologii oraz sektor nowoczesnych usług (BSS, R&D) w Polsce. Postanowiliśmy więc nie tylko uważniej przyjrzeć się czynnikom go kształtującym, ale także dokonać analizy dostępnych na rynku materiałów, a także perspektyw, przed jakimi stoi nasza gospodarka. Tak powstał nasz najnowszy raport „Invest in digital Poland”, który przygotowaliśmy wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, ponad 25 organizacjami i blisko 60 ekspertami – powiedziała Nell Przybylska, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w fundacji Digital Poland. I dodała, że to pierwsza tak kompleksowa publikacja, która jest świetnym narzędziem promocji Polski na arenie międzynarodowej. To swoisty kompas dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych rozwojem nowych technologii w Polsce.
– Pod lupę wzięliśmy nie tylko branże, które tworzą sektor nowych technologii i cyfryzacji sensu stricto. Chcieliśmy również pokazać potencjał całego ekosystemu innowacji w Polsce, w tym również obszaru B+R – powiedziała Nell Przybylska. I tak w raporcie możemy zapoznać się ze szczegółową analizą i perspektywami, jakie stoją m. in. przed polskimi startupami, firmami z branż fintech oraz tymi, które inwestują w badania i rozwój. Autorzy i eksperci swoją uwagę skierowali również na dynamicznie rozwijający się BSS, e-commerce czy nawet drony, gaming i e-sport.
Wykształceni pracownicy magnesem na inwestycje
Na dobry klimat dla sektora nowych technologii i nowoczesnych usług (BSS, R&D) w Polsce składa się kilka czynników. Pierwszy z nich to czynnik ludzki. W Polsce nie brakuje dobrze wykształconych i otwartych na innowacje pracowników. To oni są motorem napędowym tej branży, a przy okazji magnesem na zagranicznych inwestorów. Dość powiedzieć, że Polacy zajmują 3. miejsce w rankingu „The Best Developers in The World”. Są też uznawani za jednych z najbardziej pracowitych programistów globu. Wynika to m.in. ze specyfiki polskiego systemu edukacji wyższej.
Centra uniwersyteckie
Ośrodki uniwersyteckie znajdują się we wszystkich dużych i wielu miastach średniej wielkości. Umożliwia to środowiskom akademickim współpracę z działającymi w regionie firmami. Dzięki temu szybko zaczynają wykorzystywać zdobytą wiedzę w warunkach praktycznych. W innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jeden główny ośrodek uniwersytecki znajduje się zazwyczaj w regionie stołecznym.
Biorąc pod uwagę niezwykłą zdolność Polaków do adaptacji oraz dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu znaczenia polskiej nauki w Europie i na świecie. Zwłaszcza, że koszty pracy w Polsce są nadal niskie w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi. Wartość kapitału ludzkiego jest więc nie do przecenienia.
Dobre perspektywy dla sektora nowych technologii i nowoczesnych usług potwierdza trend polegający na przenoszeniu do naszego kraju usług nastawionych na zaawansowane badania i rozwój. Nie bez znaczenia pozostaje również położenie geograficzne, które nie tylko lokuje Polskę na trasie nowego „Szlaku Jedwabnego” ale też sprawia, że połączenia lotnicze z większością europejskich miast trwa zaledwie kilka godzin.
Raport „Invest in digital Poland” to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. W pracach nad przygotowaniem raportu brało udział ponad 25 organizacji i blisko 60 ekspertów. Raport w wersji angielskiej można pobrać bezpłatnie ze strony fundacji Digital Poland tutaj.
Czytaj też o poziomie usług publicznych w Polsce tutaj.
A także o boomie na polskie startupy w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku tutaj.