Światowe Forum Zarządzania Internetem to odbywające się od 2006 r. co roku międzynarodowe spotkanie z inicjatywy ONZ. Umożliwia ono globalną dyskusję o rozwoju internetu. Jest też miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania nim. Tegoroczne Forum ONZ IGF 2021 odbędzie się 6-10 grudnia 2021 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Jego organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Organizacja przez Polskę tego prestiżowego wydarzenia pokazuje znaczenie naszego kraju na mapie najważniejszych dyskusji związanych z przyszłością świata cyfrowego. W ONZ IGF 2021 wezmą udział: sekretarz generalny ONZ – António Guterres oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – Margrethe Vestager. A także kilkudziesięciu ministrów cyfryzacji z różnych zakątków świata, przedstawiciele biznesu z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego. To na tym wydarzeniu zapadną najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości internetu. Kilka tysięcy osób z całego globu będzie dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez internet. A także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału, w tym przyszłości platform internetowych.
Internet United
Takie będzie hasło przewodnie konferencji łączące wszystkich użytkowników Internetu w jedną społeczność odpowiedzialną za jego kształt i funkcjonowanie. Podczas kryzysu związanego z COVID-19 internet okazał się pomocny w organizacji życia w stopniu, którego nie przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Potwierdziło to jego ogromną wartość, bo funkcjonując w cyfrowym świecie każdy potrzebuje w nim zarówno wolności i otwartości, jak i bezpieczeństwa.
Program
Znamy już program fazy głównej Szczytu Cyfrowego (7-10 grudnia) oraz tzw. „dnia zero” (6 grudnia). Łącznie to ponad 300 różnych aktywności, a wśród nich warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To także sesje wysokiego szczebla z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, a także sesja parlamentarna.
Tematy warsztatów zostały zaproponowane przez osoby ze wszystkich stron świata, przy czym swój pomysł mógł zgłosić każdy. Ostatecznie ONZ wybrało spośród nich 83 i odbędą się one w trakcie tegorocznego IGF. Dotyczą one m.in. ochrony dzieci w internecie, zrównoważonej konsumpcji w ramach e-commerce, cyfrowych praw i obowiązków, czy wolności słowa w internecie.
IGF Młodych
W ramach IGF działa IGF Młodych – inicjatywa stworzona w celu integracji i zaangażowania młodych ludzi w merytoryczną dyskusję na temat zarządzania Internetem. Jej częścią jest IGF Młodych Polska, które podjęło działania w 2020 r. Jego członkowie aktywnie uczestniczyli w Młodzieżowym Szczycie IGF 2020 i rozpoczęli współpracę na poziomie globalnym ze społecznościami młodych z innych krajów. Działaniom społeczności IGF Młodych Polska od początku patronuje NASK Państwowy Instytut Badawczy.
IGF After Party
Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2021 oficjalnie kończy się 10 grudnia. Ale w dniach 11-12 grudnia odbędzie się IGF After Party. To weekend pełen innowacyjnych dyskusji i ciekawych aktywności dla młodych programistów z całego świata.
Uczestnictwo w ONZ IGF 2021
W Szczycie Cyfrowym ONZ IGF 2021 może wziąć udział każdy. Wystarczy się zarejestrować.
Oficjalna strona konferencji ONZ IGF 2021 jest tutaj.
O przebiegu konferencji ONZ IGF 2021 czytaj na naszej stronie tutaj.