Google zakończył rekrutację do nowego programu akceleracyjnego dla startupów z Europy i Izraela w obszarze MedTech. Wśród 15 wybranych znalazły się aż trzy startupy MedTech z Polski: BIOTTS, goodsleeper i MedApp. Program będzie realizowany siłami warszawskiego Campusu Google for Startups i potrwa do końca roku.
Boom na zdrowie
W ciągu ostatniego roku tematyka medycyny, zdrowia i samopoczucia stała się priorytetem na całym świecie. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat wartość europejskich startupów MedTech wzrosła z 8 mld dolarów do 41 mld dolarów. W samym 2020 roku odnotowano wzrost finansowania dla startupów z tej branży o 750 mln dolarów. Nie da się zaprzeczyć, że kwestia demokratyzacji dostępu do opieki zdrowotnej jest coraz bardziej rosnącą potrzebą. Dlatego Google ogłosił specjalną edycję programu akceleracyjnego Google for Startups skupioną na wsparciu dla firm technologicznych z obszaru e-zdrowie. Ten ponad 3-miesięczny, intensywny program ma pomóc młodym, obiecującym startupom rozwinąć swoją działalność. Obejmuje on spotkania i warsztaty z ekspertami oraz opiekę mentorską ze strony inżynierów Google i zewnętrznych specjalistów. A także dostęp do produktów i wiedzy technicznej Google. Wśród 15 wybranych znalazły się trzy firmy MedTech z Polski.
BIOTTS
Wrocławska firma BIOTTS opracowuje autorskie nośniki oraz receptury leków w obszarze onkologii i diabetologii. Bazując na ponad trzydziestoletnim doświadczeniu, zespół R&D tworzy własne leki, rozwiązuje złożone problemy technologiczne i tworzy unikalne rozwiązania, aby pomóc ludziom na całym świecie. Przystępując do programu Google for Startups Acceelerator, CEO firmy BIOTTS, Paweł Biernat, przyznał, że skupi się na rozwijaniu umiejętności przywódczych. Wszystko po to, aby wprowadzić efektywne metody zarządzania w szybko rozwijającej się młodej organizacji.
„Największym wyzwaniem jest nadążanie za procedurami w kategorii liczby projektów i nowych osób.”
Goodsleeper
Lubelska firma oferuje cyfrową samopomoc w leczeniu chronicznej bezsenności, opartą na metodach naukowo sprawdzonych i wolnych od leków. Firma opracowała cyfrowy program leczenia bezsenności oparty na metodach terapii poznawczo-behawioralnej. Pozwala on użytkownikom na pokonanie zaburzeń snu w ciągu sześciu tygodni w zaciszu własnego domu. Aplikacja została opracowana przez specjalistów od medycyny snu: Małgorzatę Fornal-Pawłowską oraz Michała Skalskiego.
MedApp
Krakowska firma MedApp rozwija technologie wspierające diagnostykę obrazową i cyfrową medycynę nowej generacji. Ma kilka obszarów zainteresowań. Pierwszy to sztuczna inteligencja (AI) – ciągłe podnoszenie jakości diagnoz przy użyciu nowoczesnych narzędzi informatycznych. Drugi to obrazowanie 3D – wykorzystanie technologii mieszanej rzeczywistości (MR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) do poprawy diagnostyki i leczenia. A trzecia to analiza i obsługa danych zagregowanych przy użyciu wielu urządzeń peryferyjnych w innowacyjnym systemie telemedycznym (Big Data Analysis).