Elproma należy do tych przedsiębiorstw, które aktywnie kreują światowy rynek technologii IT/OT w niszowym segmencie synchronizacji. Firma wniosła znaczący wkład w budowę protokołu CERN White Rabbit (obecnie wchodzącego w skład standardu IEEE1588) – bardzo ważnego dla nowego standardu sieci Ethernet TSN (Time Sensitive Networking). W tym roku firma przyczyniła się do wzmocnienia światowego cyberbezpieczeństwa poprzez rozbudowę naziemnych usług czasu europejskiego satelitarnego systemu GALILEO (wynik projektu DEMETRA Horizon 2020). Rozwiązania oparte o serwery czasu Elpromy wchodzące w skład autonomicznych systemów, w tym samochodów autonomicznych, są obecnie częścią nowej światowej polityki cyberbezpieczeństwa IT. Prace Elpromy są też cenione w świecie profesjonalnej metrologii czasu. Urządzenia oferowane przez Elpromę są odporne na nowe zagrożenia klasy „Time Synchronization Attack” i „Time Delay Attack” oraz są wyraźnie słyszanym głosem Polski na światowych forach, w tym na ITU oraz IEEE. Wszystkie te osiągnięcia Elpromy wpływają na poprawę światowego cyberbezpieczeństwa w ważnych w zautomatyzowanej gospodarce Przemysłu 4.0 infrastrukturach krytycznych: energetyki smart-grids, telekomunikacji 5G, zautomatyzowanego sektora finansowego inwestycji HFT (MiFID II). Polskie rozwiązania dostarczają uwierzytelniony, stabilny (ciągły), wzorzec czasu urzędowego wpływając tym samym na poprawę stabilności pracy całych centrów danych i największych infrastruktur chmury. Firma jest zapraszana w charakterze eksperta do prac projektu OCP (Open Computing Project).
ODBIORNIK CZASU GALILEO-GIANO
To właśnie dzięki opisanym powyżej sukcesom włoski producent satelitów systemu GALILEO, firma Thales Alenia Space, zaprosiła i powierzyła w tym roku właśnie Elpromie i PIK-Time opracowanie sieciowej części serwera czasu NTP/IEEE1588 w projekcie GIANO. Za kalibracje i pomiary odpowiada ta druga oraz CBK PAN w Borowcu k/Poznania. Obie firmy od lat odnoszą ważne dla renomy Polski sukcesy międzynarodowe w segmencie profesjonalnej synchronizacji i metrologii czasu.
GIANO to pierwszy odbiornik czasowy GALILEO zaprojektowany całkowicie wewnątrz Unii Europejskiej. Jest szczególnie ważny ze względu na cyberbezpieczeństwo (synchronizacja czasu odpowiada za stabilność IT) najważniejszych dla gospodarki infrastruktur krytycznych: energetyki, telekomunikacji, finansów i administracji publicznej. Jest to także ważne dla centrów danych, w tym serwerowni Google i Microsofta utrzymujących w tym rejonie rozproszone zasoby swojej chmury. Na czasie urzędowym GALILEO oprze się w przyszłości przemysł 4.0 i sieci Ethernet TSN. Odbiornik czasu GALILEO-GIANO to pierwsza w historii Europy alternatywa dla bardzo drogich wojskowych odbiorników GPS z kryptograficznym kodowaniem uwierzytelniającym zapobiegających fałszowaniu wiązki sygnałów satelitarnych (GPS spoofing). Koszt amerykańskich odbiorników to ponad 10 tys. dolarów – zawierają licencję i wymagają zgody rządu USA na używanie. W przypadku europejskiego GIANO rozpoczęcie korzystania jest dużo prostsze, a odbiornik przygotowany jest z myślą o zwykłym przemyśle oraz segmencie IT/IoT. Posiadanie przez kraje członkowie UE własnego odbiornika GALILEO z kryptograficznym uwierzytelnieniem antyspoofingowym uniezależnia je od wojskowych systemów GPS (USA), GLONASS (Rosja) i BEIDOU (Chiny).
Więcej informacji: www.elpromatime.com