Lena Nowaczek z Kielc została laureatką nagrody Rise Global 2022, o którą zabiegało 120 tys. uczestników. Zajmuje się wsparciem dostępu do diagnostyk zdrowia psychicznego dla młodych ludzi. Jej projekt „Szczęście daje siłę” łączy online wolontariuszy ze szkół średnich z pacjentami w wieku szkolnym. Jako Rise Global Winner Lena ma nadzieję dać impuls pozytywnym zmianom w jej społeczności w przyszłości. Szczególnie wokół niezwykle ważnej kwestii zdrowia psychicznego dzieci.
Rise to flagowy program organizacji filantropijnej Schmidt Futures o wartości $1 mld mającego na celu znalezienie i wsparcie młodych talentów z całego świata. Laureatka dowiedziała się o Rise Global 2022 po stypendium w Kingswood-Oxford School w Connecticut (USA), udzielonego jej w ramach ASSIST Scholars Program. Rok spędzony poza granicami Polski w charakterze stypendystki ASSIST zainspirował ją do podjęcia działań w obszarach jej zainteresowań. Dołączenie do laureatów Rise było jednak dla niej dużym zaskoczeniem. Program przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 15-17 lat. Oferuje dostęp do benefitów, które mogą zmienić ich życie, takich jak stypendia, mentoring, dofinansowanie czy wsparcie w rozwoju kariery. Wszystko dlatego, że „Globalni Zwycięzcy” pracują nad rozwiązaniem najbardziej palących problemów ludzkości.
Lena jest obecnie zaangażowana w wiele różnych kampanii na rzecz zdrowia. Chce zostać lekarzem i pracować nad zwiększeniem dostępu do leków. Zgłosiła się także na ochotnika do ASSIST. Chce zainspirować innych młodych uczniów i studentów z Polski do ubiegania się o stypendium na naukę w USA.
Od momentu powstania do programu Rise zapisało się 150 tys. osób z ponad 170 krajów. Spośród nich wybrano 200 zwycięzców z 69 krajów świata. Zaprezentowali oni swoje projekty, których tematem były m.in. chęć zwiększenia dostępności edukacji, łagodzenia globalnego ocieplenia czy opracowanie sposób na skuteczniejsze wykrywanie raka.
Czytaj też o polskiej aplikacji Calmsie do wspierania osób dotkniętych depresją.
A także o złotym medalu dla GRYDSEN Lab za innowacyjną terapię psychologiczną osób starszych z wykorzystaniem technologii VR.