Polscy naukowcy z NASK odwiedzili przed wakacjami jedną z najnowocześniejszych jednostek badawczych na świecie: MIT CSAIL. Pełna nazwa to MIT Computer Science & Artificial Intelligence Lab. Konrad Ciecierski oraz Mateusz Koryciński mieli możliwość zaprezentowania tam swoich naukowych osiągnięć. Referaty spotkały się z dużym zainteresowaniem obecnego grona akademickiego, reprezentującego największe autorytety ze swoich dziedzin.
Polscy naukowcy pobyt w MIT rozpoczęli od wizyty na kampusie w Bostonie. Była to okazja, aby jeszcze lepiej poznać struktury jednego z czołowych ośrodków naukowych zajmujących się rozwojem AI/ML na świecie. W tym czasie polscy naukowcy mogli lepiej zapoznać się z pracującymi tam kolegami. Dotychczas znali ich wyłącznie z publikacji naukowych oraz wywiadów.
Tech Talk
W trakcie Tech Talk Polacy zaprezentowali swoje naukowe osiągnięcia w dwóch referatach. Pierwszy z nich to „AI in medicine, applications in Deep Brain Stimulation”. Drugi to „HyTract: A Hybrid Method for Tractography In Preoperative Planning”. Prof. Gilberta Stranga szczególnie zainteresowała rola transformat falkowych w procesie przetwarzania sygnałów rejestrowanych w trakcie zabiegów DBS.
– Zetknięcie się z naukowcami i naukowczyniami z wiodących ośrodków naukowych umocniło mnie w przekonaniu, że w NASK też robimy wyjątkowe i ważne projekty – powiedział Mateusz Koryciński.
Spotkanie z prof. Diną Katabi
Ważnym punktem programu było spotkanie z prof. Diną Katabi. W swoich badaniach zajmuje się wykrywaniem choroby Parkinsona i stopnia jej zaawansowania na podstawie pasywnej i bezdotykowej rejestracji oddechu badanej osoby. Naukowcy dyskutowali o możliwościach detekcji cyklicznych wyładowań neuronalnych w jądrach podstawy mózgu za pomocą EEG lub analizy sygnałów rejestrowanych śródoperacyjnie przez mikroelektrody.
MathWorks Research Summit
Kolejnego dnia przedstawiciele NASK wzięli udział w konferencji „MathWorks Research Summit”. W jej trakcie przedstawili prezentacje dotyczące zastosowań ML/AI w operacjach głębokiej stymulacji mózgu oraz planowaniu operacji neurochirurgicznych. Gospodarzem spotkania był Mike Michailidis z MathWorks, a uczestnikami – badacze i badaczki rozwijający Medical Imaging Toolbox. Nasi naukowcy wykorzystali okazję, jaką dało im poznanie twórców wspomnianego pakietu oprogramowania i aktywnie uczestniczyli w rozmowie na temat kierunków jego dalszego rozwoju. Gospodarzem spotkania był Vijay Iyer z MathWorks. Nasi przedstawiciele spotkali się z zespołami odpowiedzialnymi za DSP System Toolbox oraz Deep Learning Toolbox. A także z Jeffem Matherem z zespołu Medical Imaging Toolbox oraz z Davidem Escobarem z Cleveland Clinic. Ten ostatni w swojej pracy zajmuje się analizą sygnałów LFP rejestrowanych w trakcie operacji DBS.
– Taki wyjazd pozwala zapoznać się z warsztatem innych naukowców, często znanych jedynie z publikacji lub wywiadów. Wyjazdy na zagraniczne konferencje na światowym poziomie powinny być nieodzowną częścią naukowego doskonalenia się na każdym etapie kariery badacza – powiedział Konrad Ciecierski.
Kolejnego dnia podczas MathWorks Research Summit dyrektor NASK, Michał Karpowicz, wygłosił referat pt. „From Cybersecurity to Neurosurgery”. I to on był właśnie pretekstem do zaprezentowania dokonań w zakresie wykorzystania mechanizmów AI w cyberbezpieczeństwie oraz medycynie.
– Tworzymy multidyscyplinarne zespoły, które patrzą na najbardziej ambitne tematy badawcze z różnych perspektyw. Dzięki nim możemy dostrzegać nieoczywiste i bardzo skuteczne rozwiązania o uniwersalnym charakterze. Doświadczenia zdobyte w jednym obszarze wykorzystujemy w innych, a to nasza wielka siła – podsumował Michał Karpowicz.
Więcej o NASK czytaj tutaj.
Czytaj też o AI Investments tutaj.