To największa w Europie i 2-3 na świecie konferencja dla kobiet na temat nowych technologii, która odbywa się w Warszawie od 2018 r. Tegoroczna edycja z powodu pandemii została przeniesiona na 7-8 czerwca 2022 r.
Jej celem jest promowanie branży IT jako dobrego miejsca pracy dla kobiet. Bo jeśli będzie ich w tym sektorze więcej, może uda się zlikwidować wszechobecne wakaty w tym obszarze w całej gospodarce. Nie mniej ważna jest także integracja kobiet w obszarze IT poprzez celebrację ich dokonań. Do tego dochodzi chęć wykreowania Polski jako międzynarodowego hubu nowoczesnego przemysłu IT i świetnej edukacji w tym zakresie.
Trochę historii
Pierwsza edycja konferencji odbyła się w 2018 r. i od tego czasu liczba jej uczestników szybko rośnie. Chociaż na początku było ich tylko 2,5 tys., to już rok później 6,5 tys. i to z 52 krajów. Potem przyszła pandemia, która spowodowała, że kolejna edycja konferencji musiała się odbyć tylko zdalnie. Liczba uczestników jednak nie spadła, a wzrosła.
Perspektywy Women in Tech Summit 2019. Narodowe Muzeum Techniki prezentuje jedyny działający w Polsce egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma z 1944 roku (więcej informacji o Enigmie jest tutaj)
Perspektywy Women in Tech Summit 2020
Ostatnia do dziś edycja konferencji odbyła się w grudniu 2020 r. i wzięło w niej udział aż 8,3 tys. uczestników ze 103 krajów. Pandemia nie przeszkodziła też w tym, by zaangażowało się w nią ponad 50 największych w Polsce firm technologicznych. A także 10 polskich uczelni, co się wcześniej nie zdarzyło. Organizatorów wsparły też władze samorządowe Warszawy i Gdańska, wojsko oraz ambasady (najbardziej USA i Kanady). Nieocenioną pomoc otrzymali oni także od międzynarodowych partnerów, takich jak IEEE, UN Women i Harvard University. Do współpracy udało się także zaprosić 70 partnerów reprezentujących portale społecznościowe. W efekcie w ciągu trzech lat konferencja stała się nie tylko największą w Europie imprezą dla kobiet nt. nowych technologii oraz 2-3 na świecie, ale także największą konferencją technologiczną w Polsce.
Wsparcie ze strony UE i świata nauki
Wysoki poziom konferencji Perspektywy Women in Tech Summit zyskał uznanie UE. W nagrodę uroczystego otwarcia ostatniej jej edycji w 2020 r. dokonała sama Mariya Gabriel, Komisarz UE do spraw Innowacji, Nauki, Edukacji, Kultury i Młodzieży. A co sprawia, że kobiety z całego świata chcą brać w niej udział, to już wyjaśnia dr Bianka Siwińska, inicjatorka i jej główna organizatorka:
„Od samego początku konferencja przyciąga uwagę kobiet ze względu na niezwykle bogaty program merytoryczny. Co roku angażuje się w nią 300 mówców, trenerów i mentorów, w tym z Oksfordu, Harvardu oraz MIT”.
Perspektywy Women in Tech Summit 2022
Najbliższa edycja konferencji została przeniesiona z tego roku na następny i po raz pierwszy odbędzie się hybrydowo. To dwa dni offline + online, które będą obfitować w niezapomniane przeżycia. Jak zwykle powinna ona dostarczyć wszystkim uczestnikom wiele wiedzy oraz świeżych idei. A także możliwości spotkań z osobowościami wielkiego biznesu, zdobycia pracy oraz pogłębionego networkingu. Liczba potwierdzonych uczestników przekroczyła niedawno 10 000!
Stypendystki ze Wschodu podczas konferencji w 2019 r. z flagami krajów, z których pochodziły. W sumie w trzech jej edycjach wzięło udział ponad 700 dziewcząt
Pomoc dla kobiet ze Wschodu
Organizatorzy konferencji Perspektywy Women in Tech Summit zapraszają na nią co roku około 200 studentek i młodych naukowczyń z 9 krajów. Dotyczy to Europy Wschodniej (Białorusi i Ukrainy), Kaukazu (Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji) oraz Azji Centralnej (Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu). Ponieważ rzadko kiedy byłoby je stać na udział w konferencji, pokrywa się im koszty pobytu. Pomaga także w uzyskaniu wiz, a wszystko po to, by mogły spróbować podjąć współpracę z polskimi uczelniami i firmami biorącymi udział w konferencji.
Wsparcie to jest możliwe wyłącznie dzięki programowi promocji Polski jako hubu IT działającego na rzecz krajów na Wschodzie Polska IT HUB. Wspiera go MEN, jak również wiele międzynarodowych organizacji obecnych w naszym kraju: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Ambasada USA, German Marshall Fund i Komisja Fulbrighta.
Inne działania na rzecz kobiet w IT
Perspektywy Women in Tech Summit to jednak tylko jedna z inicjatyw jej organizatora – Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Nie mniejszym powodzeniem cieszy się także projekt Dziewczyny na politechniki! Wzięło w nim udział 200 000 uczennic szkół średnich, co zaowocowało zwiększeniem liczby studentek na polskich politechnikach o ok. 10%.
W 2018 r. Fundacja otrzymała nagrodę od Komisji Europejskiej za program „IT for SHE”, który został uznany za najlepsze działanie na rzecz kobiet w IT w UE. Wtedy też postanowiła wyjść ze swoimi projektami poza Polskę.
Wszystkie te imprezy Fundacja organizuje od 15 lat, w czym główna zasługa dr Bianki Siwińskiej:
„Wyzwanie, jakim jest zwiększanie udziału kobiet w obszarach technologicznych ma charakter uniwersalny. To, co robiliśmy do tej pory w Polsce, jest tak samo potrzebne zarówno w Europie, jak i na świecie.”
Więcej informacji nt. konferencji znajduje się tutaj