Technologia pozwalająca na nowoczesne płatności biometryczne w oparciu o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy zdobyła w tym roku główną nagrodę w kategorii Best Solution.
Data Economy Innovators Awards to nagrody przyznawane firmom, które wykazują się innowacyjnością, wprowadzają nowe produkty lub usługi, a także osiągają sukcesy w dziedzinie ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych. Są przyznawane w sześciu kategoriach: Data Economy Innovators – Best Digital Transformation, Data Economy Innovators – Best Cooperation, Data Economy Innovators – Public Sector, Data Economy Innovators – Sustainable Development and ESG, Data Economy Innovators – Leader of The Year oraz Data Economy Innovators – Best Solution. To właśnie w ostatniej kategorii laureatem została wrocławska firma PayEye. Best Solution to nagroda dla spółek technologicznych za wdrożenie innowacyjnego narzędzia w obszarze bazodanowym.
PayEye to technologia pozwalająca na nowoczesne płatności biometryczne w oparciu o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. Realizacja płatności jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać dedykowaną, darmową aplikację, założyć konto, zrobić selfie i podpiąć swoją kartę płatniczą. Dzięki temu idąc na zakupy nie ma potrzeby wyjmowania gotówki, telefonu lub portfela. Płatność zostanie zrealizowana spojrzeniem. Do końca roku firma wprowadzi na rynek terminale eyePOS 3. To pierwsze na świecie, multifunkcyjne terminale płatnicze obsługujące wszystkie rodzaje płatności: kartami płatniczymi, zbliżeniowe i biometryczne.
Firma dużą wagę przywiązuje do bezpieczeństwa. Dlatego też nie przetrzymuje na stałe danych biometrycznych oka i twarzy w postaci zdjęć w żadnym z elementów swojej infrastruktury. Tworzy wzorce numeryczne, które są generowane w czasie rzeczywistym na podstawie unikatowego obrazu tęczówki oraz twarzy. Przy identyfikacji nie ma więc do czynienia ze zdjęciami. Co więcej, odwrócenie procesu, czyli uzyskanie zdjęcia oka, czy twarzy z wzorca numerycznego jest niemożliwe.
Po wygenerowaniu wzorca dane są przesyłane pomiędzy urządzeniami a infrastrukturą zawsze szyfrowanym połączeniem, co stanowi kolejny poziom bezpieczeństwa. Finalnie, wzorce numeryczne umieszczone w bazie danych PayEye, nigdy jej nie opuszczają, ponieważ wszystkie identyfikacje odbywają się na serwerze w zamkniętej sieci, a sama baza jest również szyfrowana. By nastąpiła identyfikacja użytkownika i potwierdzenie transakcji niezbędne jest porównanie wzorca biometrycznego (PayEye kod) ze wzorcem zapisanym podczas rejestracji.