W tym roku firma chce spróbować działać na skalę globalną dzięki pozyskaniu od inwestorów 3,5 mln euro.
Firmę założyło w 2015 r. czterech informatyków z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a już siedem lat później zamknęli rok przychodami w wysokości 17 mln zł, stając się największym przedstawicielem tego biznesu w Polsce i to bez wsparcia obcego kapitału. W sumie mają 129 placówek, w których ponad 600 trenerów uczy dzieci stacjonarnie lub online tworzenia gier i innych aplikacji oraz kodowania w różnych językach programowania.
Chociaż do dziś przeszkolili ponad 100 tys. uczniów, a obecnie mają 13 tys. aktywnych klientów z Polski, którzy przynoszą 90% przychodów, marzy im się działalność globalna. Na początku tego roku pozyskali 3,5 mln euro finansowania od polskiego funduszu Nunatak Capital i węgierskiego PortfoLion, które chcą wykorzystać do ekspansji zagranicznej – najpierw w krajach hiszpańskojęzycznych i ewentualnie Ameryce Łacińskiej, potem w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Początkowo pozyskiwali klientów dzięki ulotkom zostawianym w szkole, potem zaczęli wykorzystywać narzędzia marketingu internetowego. Robili też akcje specjalne: wydawanie podręczników do kodowania dla najmłodszych czy bezpłatne warsztaty dla dzieci „Koduj z Gagantami”, w których w ostatniej edycji wzięło udział 30 tys. uczniów. Pomógł im też ogromny wzrost zapotrzebowania na programistów, a w czasie pandemii nie ucierpieli zbytnio, bo szybko przestawili się na pracę zdalną.
W efekcie to właśnie kursy internetowe odpowiadają obecnie za ok. 70% przychodów spółki i za niemal całą sprzedaż zagraniczną, bo działają już na 14 rynkach. Własne placówki uruchomili w Hiszpanii i Chile, na pozostałych działają w modelu franczyzowym pod marką Coding Giants. m.in w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Słowacji, Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Singapurze. Każdemu z franczyzobiorców oferują własne systemy CRM i LMS, dzięki czemu zachowują spójność standardów i procesów. Pomagają też one franczyzobiorcom zatrudniać trenerów programowania, prowadzić rekrutację, dystrybuować materiały dydaktyczne i prowadzić zajęcia.
Zdaniem Nunatak Capital, edukacja przyszłości należy do modelu hybrydowego, w którym nauczyciele są wspierani przez AI w doborze metod nauczania dopasowanych do potrzeb i możliwości poszczególnych uczniów. Giganci Programowania mają świetną pozycję wyjściową, aby podążyć tą drogą i przekształcić się w globalny biznes, a sponsor może im w tym pomóc dzięki dobrej znajomości narzędzi i rozwiązań z zakresu data science.