Dużo specjalistów IT w Polsce jest jednym z istotnych czynników dla firm technologicznych rywalizujących na całym świecie o pracowników. Z tego powodu swoje oddziały w naszy kraju otwierają giganci technologiczni, liczne MŚP i startupy z całego świata.
Po pierwsze, trzeba powiedzieć, że dokładna liczba specjalistów IT w Polsce nie jest znana. Według najnowszych szacunków z 2017 r. liczba ta wynosiła co najmniej 600 000 i szybko wzrastała. Można szacować, że w tym roku liczba ta wynosi ok. 700 tysięcy. Znamy jednak liczbę programistów na podstawie ostatnich ankiet. Według raportu Dealroom.co 2020 i Polskiego Funduszu Rozwoju, liczba programistów w Polsce to aż 401 tys., czyli prawie trzykrotnie więcej niż w Rumunii, która zajmuje drugie miejsce wśród krajów wschodnich UE. Oznacza to, że w Polsce znajduje się prawie ¼ wszystkich programistów dostępnych w całym regionie CEE.
Polki w branży IT
Ciekawostką jest stosunkowo duża liczba kobiet w polskiej branży IT. Według raportu Geek Girls Carrots już w 2018 roku 30% specjalistów, inżynierów i programistów w branży stanowiły kobiety. Aż 63% wszystkich kobiet w IT zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Co też bardzo ważne, ten trend nabiera tempa, także dzięki wielu organizacjom pozarządowym w Polsce. Takim jak Women in Technology, wspomniane już Geek Girls Carrots, DARE IT, Girls Code Fun. To także zasługa takich popularnych wydarzeń, jak „Perspektywy Women in Tech Summit”, „Kobiety IT” czy „Dzień kariery kobiety w IT”.
Dobre wykształcenie
Polska swoją dużą liczbę informatyków zawdzięcza m.in. rosnącej popularności kierunków technicznych na wielu uczelniach. W każdym większym polskim mieście jest uczelnia techniczna, a jest ich w sumie ponad 20. Informatyka jest obecnie najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce. Podobnie wygląda sytuacja na kierunkach pokrewnych: według GUS udział absolwentów kierunków związanych z nauką, techniką, przemysłem i budownictwem w ogólnej liczbie absolwentów szkół wyższych wzrósł o prawie 6% w ciągu ostatnich czterech lat. Od 22,8% w roku akademickim 2013/14 do 28,5% w roku 2017/18. Tym samym w 2017 r. Polska zajęła 3. miejsce wśród 28 krajów Unii Europejskiej pod względem liczby absolwentów kierunków przyrodniczych, technicznych i informatycznych na 1 000 osób w wieku 20–29 lat. Łączna liczba studentów kierunków informatycznych i teleinformatycznych w Polsce wynosi ok. 75 000, a każdego roku na rynek pracy wchodzi około 20 000 nowych absolwentów.
Koszty zatrudnienia rosną
To, że tak wielu młodych Polaków marzy o karierze w IT wynika z prestiżu pracy w tej branży i wyższych, regularnie rosnących wynagrodzeń w porównaniu z innymi branżami. Dzięki temu koszt zatrudnienia polskich informatyków nie należy dziś do najniższych na świecie. Według raportu „Emerging Europe’s IT Landscape: Future of IT” z 2021 r., średnia pensja brutto w sektorze ICT w Polsce wynosi 2 190 euro miesięcznie (uwzględniane są wszystkie stanowiska ICT). Budując swój zespół w Polsce, zyskuje się jednak dostęp do największej puli specjalistów IT w Europie Środkowo-Wschodniej, która w najbliższych latach znacząco wzrośnie. Przekłada się to bezpośrednio na możliwości rozwijania produktów, a tym samym na przychody firm IT. Innym ważnym czynnikiem jest wpływ na koszty, przy czym krytyczne są pensje personelu. Rozważając lokalizację swojego zespołu inżynierskiego, warto pomyśleć nie tylko o przychodach i kosztach, ale także o ogólnych warunkach otoczenia w regionie i kraju.
Materiał powstał we współpracy z portalem DoITinPoland.com.
Czytaj też o umiejętnościach Polaków w zakresie IT tutaj.