Polscy naukowcy z MIM Solutions będą doradzać KE, jak wydać 300 mld EUR z unijnego funduszu Global Gateway na rzecz zrównoważonego rozwoju. To jedyny startup w tej grupie doradczej i jedyna polska spółka doradzająca w obszarze zdrowia.
MIM Solutions będzie przedstawicielem Polski w Global Gateway Business Advisory Group. Komisja Europejska wybrała polską spółkę przede wszystkim ze względu na jej kompetencje w zakresie AI. Dzięki temu MIM Solutions znalazła się w prestiżowym gronie doradców KE wraz z takimi potęgami jak Siemens, Orange, Nokia i Veolia.
Global Gateway to program Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju. W jego ramach Komisja wspiera zrównoważone inwestycje unijnych przedsiębiorstw w innych krajach świata spoza UE. Ich zadaniem jest wyrównywanie szans regionów położonych poza Unią, także w kontekście niedawnej pandemii COVID-19 i inwazji Rosji na Ukrainę.
W ramach tej inicjatywy dofinansowano już wiele inwestycji. Jedną z nich jest elektryfikacja terenów wiejskich na Madagaskarze. Inną budowa światłowodów w Algierii oraz podmorskiego kabla energetycznego łączącego Tunezję z Włochami. Jeszcze inną rozwój programu zielonych certyfikatów węglowych, skierowanego do rolników w Kolumbii. A generalnie, celem nowej strategii jest wzmocnienie inteligentnych, czystych i bezpiecznych działań w sektorze cyfrowym, energetycznym i transportowym. A także wsparcie systemów opieki zdrowotnej, edukacji i badań na całym świecie. Że jest to ważne przedsięwzięcie, może świadczyć to, że w tej edycji programu poziom finansowania jest 10 razy większy niż w poprzedniej. Dobrze się stało, że MIM Solutions będzie tu miało też coś do powiedzenia.
Działania Grupy
Komisja prowadziła otwarty nabór do tej grupy na kolejną, trzyletnią kadencję. Jedynym warunkiem było posiadanie przez firmę siedziby na terenie UE. Lista nowych członków Grupy Doradczej, w tym MIM Solutions, została ogłoszona przez unijną komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, Juttę Urpilainen. Miało to miejsce 18 września 2023 roku podczas Szczytu ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) w Nowym Jorku. Znalazło się na niej 60 członków i 10 obserwatorów – przedstawicieli europejskich firm i stowarzyszeń biznesowych. Pierwsze regularne spotkanie Grupy Doradczej, w tym MIM Solutions, odbyło się 27 września 2023 roku. Jej członkowie nie doradzają jednak w wyborze poszczególnych przedsięwzięć, ale pomagają Komisji stworzyć strategię programu i wyznaczyć kluczowe cele i sektory, które będą wspierane.
Historia MIM Solutions
MIM Solutions to pierwszy spin-off Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem jest rozpowszechnienie stosowania AI w świecie rzeczywistym, dlatego startup pomaga organizacjom ustalić, jak mogą ją wykorzystać i wdrożyć do swojej działalności. Rozwiązania MIM Solutions znajdują zastosowania m.in. w medtechu, logistyce czy e-commerce. Dodatkowo od trzech lat startup prowadzi projekty badawcze i rozwojowe w dziedzinie leczenia niepłodności. Mają one na celu dostarczyć zupełnie nową jakość i nowatorskie rozwiązania na światowym poziomie.
Największym wyzwaniem, przed jakim obecnie stoi MIM Solutions, to globalna komercjalizacja jej produktów. To trudne zadanie dla każdego startupu będącego na początku swojej drogi. Dlatego też praca dla KE może w tym pomóc.
Czytaj więcej o MIM Solutions.
A także o TRURL, polskim odpowiedniku ChatGPT.
Jak również o MX Labs, który dostał od inwestorów $2M na zdalne diagnozowanie chorób za pomocą skanu twarzy.