Janusz Filipiak, współzałożyciel i CEO Comarchu, 2. największej w Polsce firmy komputerowej, oraz prezes Cracovii zmarł 17 grudnia 2023 roku w wieku 71 lat. Był profesorem nauk technicznych, informatykiem, przedsiębiorcą, nauczycielem akademickim i pasjonatem piłki nożnej. Wyjątkowy wizjoner, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu IT.
Profesor Janusz Filipiak urodził się 3 sierpnia 1952 roku w Bydgoszczy. Studia magisterskie z elektrotechniki ukończył z wyróżnieniem na AGH w Krakowie w 1976 roku. Otrzymał wtedy Medal Stanisława Staszica dla najlepszego absolwenta tej uczelni. W tym samym roku podjął pracę na AGH, gdzie po trzech latach otrzymał stopień doktora, a po ośmiu doktora habilitowanego. W 1991 roku w wieku zaledwie 39 lat otrzymał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP, Lecha Wałęsy.
Nowymi technologiami zajmował się przez ponad 40 lat. Specjalizował się w telekomunikacji, w tym w sieciach zintegrowanych i teleinformatyce. Z tego ostatniego zakresu był autorem 6 książek, z których 3 zostały wydane po angielsku. To między innymi “Modelling and Control of Dynamic Flows in Communications Networks” (1988) oraz “Real Time Network Management” (1991). Oprócz tego opublikował ponad 100 artykułów z zakresu ICT w znanych czasopismach specjalistycznych. Wymieńmy tu chociażby „IEEE Transactions on Communications”, „IEEE Journal on Selected Areas in Communications” oraz „Operations Research”. Przez rok wydawał też „Telecommunication Services for Developing Economies” (1991). Jego ostatnią publikacją była autobiografia „Dlaczego się udało” (2022). Zadedykował ją swoim dzieciom: Annie Berenice, Januszowi Jeremiaszowi i Marii Klementynie.
Jako naukowiec Janusz Filipiak działał w latach 80. nie tylko w Polsce. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie w Australii. Prowadził też projekty badawcze w laboratoriach w USA i Kanadzie. Ukończył także szkolenie managerskie w Japonii. W latach 90. kierował Katedrą Telekomunikacji na AGH.
Comarch
W 1993 r. wraz z żoną Elżbietą Janusz Filipiak założył firmę informatyczną Comarch, która tworzyła własne oprogramowanie biznesowe. Jej prezesem został w 1998 roku i był nim aż do śmierci. Z czasem stworzoną przez siebie spółkę przekształcił w grupę kapitałową, a w 2000 roku po raz pierwszy znalazł się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. W 2021 roku jego majątek był wyceniany na 650 mln zł.
Nagrody
Za swoją działalność na polu informatyki Janusz Filipiak odbierał wielokrotnie różne nagrody. W 2004 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, a w 2012 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. Rok później otrzymał IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej.
W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rok później Prezydent RP wyróżnił go za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości, przyznając mu Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. W roku 2018 jako jedyny prezes spółki z Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w międzynarodowym szczycie gospodarczym „French International Business Summit”, który odbył się pod patronatem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.
W tym samym roku kapituła Polskiego Towarzystwa Informatycznego przyznała mu Medal 70-lecia Polskiej Informatyki. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.
Piłka nożna
Jego wielką pasją była piłka nożna. To zapewne było powodem, że w 1993 roku jego firma przejęła większościowy pakiet akcji najstarszego w Polsce klubu sportowego Cracovia, działającego nieustannie od 1906 roku. Jej prezesem Janusz Filipiak został w 2004 roku i był nim aż do śmierci. Za jego kadencji drużyna piłkarska zaczęła odnosić coraz większe sukcesy. W ciągu kilku lat awansowała z III ligi do ekstraklasy, a w 2020 roku wywalczyła Puchar Polski i Superpuchar Polski. Oprócz drużyny piłkarskiej Comarch sponsorował też drużynę hokejową, która 7-krotnie zdobyła mistrzostwo kraju. A także Jana Krzysztofa Dudę, jednego z najlepszych szachistów na świecie.
Czytaj też o innym najbogatszym polskim informatyku, Pawle Marchewce, tutaj.