Według magazynu Forbes, IT skills Polaków charakteryzują się innowacyjnością technologiczną. Za to Harvard Business Review plasuje Polskę na 5. miejscu wśród rynków pracy o najwyższym poziomie zasobów umiejętności technicznych na świecie.
Jednak koncentrując się na obszarze technologii cyfrowej, można jeszcze śmielej powiedzieć: Polska ma jednych z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie na świecie! Potwierdzają to fakty. Dziś wielu z nich pracuje w topowych firmach IT na całym świecie. Wskazują to także wyniki niezależnych badań prowadzonych przez znane firmy i organizacje a także sukcesy w międzynarodowych rywalizacjach. Według HackerRank polscy programiści stanęliby na podium, gdyby miały się odbyć igrzyska olimpijskie w zakresie tworzenia oprogramowania:
Dokładnie te same wnioski można znaleźć w raporcie „Gdzie znaleźć najlepszych programistów w 2019 roku?” opracowanym przez SkillValue z grupy Pentalog. Plasuje oin Polskę na 3. miejscu na świecie pod względem umiejętności programistycznych.
Sukcesy w zawodach programistycznych
Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna
Dlaczego w różnych badaniach jest tak duża spójność? Odpowiedź jest prosta: Polacy po prostu pokochali tworzenie oprogramowania od początków branży IT! Dlatego, jak pokazuje wspomniany raport umiejętności programistów z Hackerrank, wielu dziś dorosłych programistów zaczęło programować bardzo wcześnie. Prawie 8% z nich zrobiło to w wieku od 5 do 10 lat, co dało Polsce 4 miejsce wśród 17 badanych krajów. Podobnie Stack Overflow Developer Survey 2020 pokazuje, że Polacy piszą swoją pierwszą linię kodu średnio w wieku 14,2 lat, co jest drugim najlepszym wynikiem na świecie. Dzięki temu Polacy mogą pochwalić się wieloma sukcesami, jak choćby w Międzynarodowych Olimpiadach Informatycznych (IOI) dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tylko dwa kraje mają dwóch reprezentantów wśród 10 najlepszych zawodników w Galerii Sław IOI, jednym z nich jest Polska.
ICPC
Co również bardzo ważne, młodzi ludzie w Polsce mają możliwość studiowania informatyki na bardzo dobrych uczelniach. Wyniki organizowanych od wielu lat Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC) świadczą o najwyższym poziomie nauczania w tym obszarze. Polska w finałach ICPC zdobyła 6 złotych medali, 9 srebrnych i 7 brązowych! W 2019 roku aż 2 polskie uczelnie znalazły się w pierwszej szóstce na świecie. Były to: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. Zespół Uniwersytetu Warszawskiego zdobył w tym samym roku tytuł Mistrzów Europy. Po pandemicznej przerwie w finałach ICPC 2021 zespół Uniwersytetu Wrocławskiego zdobył srebrny medal. Warto też przeczytać o sukcesach polskch studentów w finałach ICPC 2022. Ekipy Uniwersytetu Warszawskiego kwalifikują się do finałów nieprzerwanie od 1994 roku. Żadnej innej drużynie z całego świata to się nie udało.
Wszechstronna wiedza
IT skills Polaków: języki programowania
Tworząc swoje oddziały w Polsce, międzynarodowe firmy technologiczne czerpią z bogatych zasobów najlepszych specjalistów, o najwyższych kompetencjach i współczesnej wiedzy. Co ważne, podczas gdy Polska słynie na całym świecie głównie z umiejętności inżynierów oprogramowania Java, nie ma problemu ze znalezieniem także specjalistów władających innymi językami. Jak donosi raport Bulldogjob, polscy informatycy deklarują umiejętności wykorzystywania języków programowania stosownie:
- SQL – 58%,
- JavaScript – 54%,
- Java – 45%,
- Python – 32% ,
- C# – 32%,
- C++ – 25%,
- Bash/Shell/PowerShell – 24%,
- PHP – 22%,
- TypeScript – 22%,
- C – 16%.
Python, z 95% popularnością, jest najczęściej używanym jeżykiem przez specjalistów AI w Polsce (wg raportu „Stan polskiej AI 2021”).
To samo źródło informuje, że polscy programiści AI świetnie czują także:
- w środowisku wirtualnym Docker (56%),
- środowisku notebooków Jupyter (48%).
Wśród platform chmurowych prym zainteresowania wiedzie:
- Amazon AWS (50%),
- Google (30%),
- Azure (22%).
Wśród gotowych narzędzi AI najpopularniejsze są:
- Google AI (21%),
- Microsoft Azure ML (13%),
- Amazon SageMaker (10%).
IT skills Polaków: metodyka agile
Polscy specjaliści IT są znani i doceniani za zamiłowanie do zwinnych metodyk, które są standardem branżowym. Pracodawcy IT w Polsce bez trudności znajdują specjalistów biegłych w zakresie Scrum, Agile, Kanban czy Lean. Szkolenia z tych metodologii należą do najpopularniejszych w branży, a polskie konferencje Agile cieszą się uznaniem na całym świecie (m.in. ACE! w Krakowie zajmuje 4. miejsce na liście 10 najlepszych konferencji Agile w których brano udział w 2020 roku, proponowanych przez agile-scrum.com).
IT skills Polaków: znajomość języków obcych
Polacy mają też inne atuty, niezwiązane bezpośrednio z umiejętnościami informatycznymi. Większość polskich informatyków bardzo dobrze włada językiem angielskim, a wskaźniki w tym zakresie będą się z czasem poprawiać. Wg raportu „Rozwój oprogramowania na Ukrainie, w Polsce, na Białorusi i w Rumunii w 2019 roku” 90% polskich studentów ICT mówi po angielsku, a dodatkowe 30% po niemiecku. Polscy specjaliści IT są bardzo zmotywowani, dobrze zorganizowani i zorientowani na cel, co doceniają ich koledzy z całego świata. Pracodawcy w całej Europie i Ameryce Północnej dodatkowo podkreślają brak istotnych różnic kulturowych, co znacznie ułatwia komunikację w pracy i pozwala osiągać najwyższe wyniki.
Tekst oparto o materiały z witryny naszego partnera do IT in Poland i opublikowano za zgodą autorów.