Polskie startupy, Govar i WeavAir, znalazły się wśród 50 półfinalistów, którzy pod koniec września 2023 roku walczyli w TechChill Milano o nagrody w wysokości ponad 400 000 EUR. Do finału awansowało 5 najlepszych, które wystąpiły na głównej scenie przed ponad 1 000 uczestników, inwestorów i przedstawicieli mediów.
Govar to aplikacja do ćwiczenia mówienia po angielsku z ludźmi z różnych krajów w formacie rozmów wideo. Z kolei WeavAir rozwija inteligentne oprogramowanie biznesowe oparte na obrazowaniu satelitarnym. Pomaga ono firmom osiągać cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i minimalizacji emisji gazów cieplarnianych. Chociaż polskim firmom tym razem nie udało się awansować do ścisłego finału, nie przeszkadza to im w dynamicznym rozwoju.
Przebieg konkursu
Organizator konkursu otrzymał w sumie 316 zgłoszeń z 30 krajów, z których 50 awansowało do półfinału, w tym 2 startupy z Polski. Pełna lista jest dostępna na stronie TechChill Milano 2023 tutaj.
O awansie do połfinału zadecydowało 42 członków jury składającego się z inwestorów i innych ekspertów branżowych. Oceniali oni pomysł biznesowy każdego startupu, jego skalowalność i zespół ludzi stojących za nim. W konkursie mogły brać udział firmy znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju. Dofinansowanie nie mogło być większe niż 300 000 EUR.
– Tegoroczna edycja Fifty Founders Battle zrobiła na mnie ogromne wrażenie jakością i innowacyjnością projektów. Miałem okazję uczestniczyć w selekcji startupów konkurujących ze sobą w zeszłym roku. Tym razem muszę przyznać, że nastąpił znaczny postęp pod względem innowacyjności i skuteczności pitchów. Biorąc pod uwagę moją pracę, każdego tygodnia analizuję setki startupów. Wiele z nich często ma podobne modele i działa na nasyconych rynkach. Dlatego też w tym roku wyłonienie zwycięzców nie będzie łatwe – powiedział po zakończeniu półfinałów Giancarlo Vergine, założyciel i partner zarządzający Over Ventures.
– TechChill’s Fifty Founders Battle ma na celu zwrócenie uwagi na najbardziej obiecujące startupy z regionu i spoza niego, aby przyciągnąć zainteresowanie inwestorów i przyspieszyć ich rozwój. Cieszymy się, że jesteśmy w stanie to zrobić. Praktyka pokazuje, że połowa zwycięzców TechChill Pitch Battle bardzo szybko potrafi zapewnić sobie inwestycję VC. Bo w ciągu zaledwie 12 miesięcy od zwycięstwa – powiedziała Annija Mezgaile, CEO TechChill.
O TechChill
TechChill to społeczność startupowa non-profit, która jest gospodarzem największego wydarzenia startupowego w krajach bałtyckich. Jednak w zeszłym roku rozszerzyła swój zasięg o Włochy. Rozwijając się z małego oddolnego ruchu podobnie myślących entuzjastów technologii, TechChill promuje to, co najlepsze w społeczności startupowej. Dzięki temu gromadzi co roku tysiące uczestników. W tym najszybciej rozwijające się startupy i najbardziej innowacyjne korporacje. A także prelegentów, inwestorów aktywnych w regionie oraz utalentowanych entuzjastów technologii.
Szczegółowe wyniki tegorocznej edycji konkursu są tutaj.