Grupa społecznościowych sieci edukacyjnych umożliwia uczniom wspólną naukę, wymianę spostrzeżeń oraz nawiązywanie przyjaźni. Na platformie edukacyjnej Brainly można zarówno zadawać pytania związane z pracami domowymi, jak i odpowiadać na pytania zadane przez innych. Biorą w tym udział nie tylko uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele.
Platforma edukacyjna ma na celu poszerzenie umiejętności uczniów w zakresie różnych przedmiotów:
- język angielski
- matematyka
- nauki ścisłe
- nauki społeczne.
Wykorzystuje ona system peer-to-peer, w którym uczniowie mogą zarówno zadawać pytania, jak i odpowiadać na zgłoszone przez innych użytkowników platformy. Rankingi przyznawane są tym, którzy udzielą wysokiej jakości odpowiedzi, przy czym są wtedy proszeni o wyjaśnienie i jego źródło. Pytania są podzielone na kategorie według przedmiotu, kraju i poziomu szkoły. Każdy użytkownik przy rejestracji otrzymuje ustaloną liczbę punktów, które służą do zadawania pytań.
Użytkownicy mogą zdobywać punkty, odpowiadając na pytania przesłane przez innych. Istnieje też ranking użytkowników, którzy odpowiedzieli na najwięcej pytań lub zdobyli najwięcej punktów. Brainly jest moderowane zarówno przez wolontariuszy, jak i pracowników. Wykorzystuje do tego celu algorytmy LM do filtrowania swojej bazy wiedzy. Moderatorzy to przeszkoleni użytkownicy, których odpowiedzi charakteryzują się wysoką jakością treści. Mają oni uprawnienia do odpowiadania użytkownikom, którzy naruszają zasady. W tym osobom, które plagiatują, publikują spam lub publikują pytania oceniające.
Historia platformy edukacyjnej
Wszystko zaczęło się we wrześniu 2009 r. od portalu Zadane.pl, na którym uczniowie dzielili się wiedzą przydatną do odrabiania prac domowych. Pomysł szybko chwycił, a liczba użytkowników szybko rosła ze 130 tys. pod koniec 2009 r. do 1,6 mln w 2013 r. i 5 mln w 2016 r. W 2011 r. firma uruchomiła swój pierwszy międzynarodowy serwis Znanija, skierowany do osób posługujących się językiem rosyjskim, a w 2014 r. przeniosła swoją siedzibę z Krakowa w Polsce do Nowego Jorku w USA, co miało ułatwić międzynarodową ekspansję portalu.
Milowym krokiem w jej rozwoju była akwizycja w 2016 r. amerykańskiego Open Study, a dwa lata później serwisu Bask, służącego do nauki poprzez oglądanie krótkich materiałów wideo. W międzyczasie w 2017 r. zmieniła nazwę na Brainly. Szybki rozwój firmy nie byłby możliwy bez wsparcia inwestorów, którzy ostatnią dużą turę finansowania zagwarantowali w grudniu 2020 r. Do spółki trafiło wtedy 80 mln dolarów, a w sumie do dziś – 150 mln dolarów. Obecnie firma zatrudnia ponad 400 pracowników, a jej przychody sięgnęły w 2022 r. $10.9M. Majątek jej założyciela, Michała Borkowskiego, jest szacowany na 1,5 mld zł, co czyni go 14. najbogatszym Polakiem.
Czytaj też o Skriware, laboratorium edukacyjnym, które dotarło do szkół w Australii, tutaj.