Od sierpnia 2022 roku z jej usług SAR (Synthetic Aperture Radar – radarowe obrazowanie satelitarne) korzysta Ukraina broniąc się przed rosyjską agresją.
Technologię ICEYE opracował Polak Rafał Modrzewski, obecnie CEO firmy, wspólnie z Pekką Laurilą, naukowcem z fińskiego Aalto University. ICEYE może dostarczać obrazowanie bez względu na warunki pogodowe i porę dnia. Oferuje radarowe obrazowanie satelitarne z niespotykaną precyzją a sama usługa jest przestępna cenowo.
Po wejściu na rynek w 2015 roku, polsko-fińska spółka rozwija się niezwykle dynamicznie. Na jesieni 2023 roku we współpracy ze SpaceX Elona Muska umieściła na orbicie 4 nowe satelity. A to zwiększa możliwość gromadzenia danych oraz pokazuje rosnący popyt i zainteresowanie usługami ICEYE. Startup produkuje niewielkie, ważące nieco ponad 100 kg satelity, które wyposaża w radarową aparaturę umożliwiającą monitorowanie Ziemi. Dostarcza dane dla klientów m.in. z sektora obronnego, morskiego, rolnictwa, zasobów naturalnych, zarzadzania kryzysowego, ubezpieczeń, finansów. Mikrosatelity ICEYE wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi przy użyciu radaru SAR. I to z niespotykaną do tej pory częstotliwością i rozdzielczością (poniżej 1 metra), zarówno w dzień, jak i w nocy. I robią to w dużo wydajniejszy sposób niż tradycyjne instrumenty optyczne. Nic dziwnego, że od dotychczasowych inwestorów spółka pozyskała ponad $300 milionów. Na zbliżoną kwotę jest też obecnie wyceniana jej wartość.
Radarowe obrazowanie satelitarne
Wszystko zaczęło się wiosną 2012 roku, kiedy to dwójka przyszłych założycieli ICEYE rozpoczęła na Aalto University pracę nad wspólnym projektem. Miał on na celu monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą SAR. Trzy lata później powstaje ICEYE. I bardzo szybko pozyskuje $2,8 mln na finansowanie prac R&D w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020. W 2017 roku powstaje ICEYE Polska, a w Warszawie rozpoczynają się prace nad budową Centrum Operacji Satelitarnych oraz zaplecza R&D.
Na początku kolejnego roku hinduska rakieta PSLV-C40 wynosi na orbitę okołoziemską satelitę ICEYE-X1 wyposażonego w radar SAR. Staje się on pierwszym na świecie satelitą obserwacyjnym o masie nieprzekraczającej 100 kg. Wykorzystuje tę technologię obrazowania i dostarcza zdjęcia radarowe Ziemi przez chmury, a nawet w całkowitej ciemności.
Niedługo potem z bazy amerykańskich sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 na orbitę zostaje wyniesiony satelita ICEYE-X2. To drugi satelita ICEYE z powodzeniem umieszczony na orbicie w ciągu jednego roku, który przeszedł do historii jako pierwszy satelita fińsko-polski. Dwa kolejne dołączyły do zarządzanej przez centrum operacyjne w Warszawie konstelacji ICEYE w połowie 2019 roku.
Firma jest w stanie szybko zapewnić klientom komercyjny dostęp do obrazów wykonywanych przez te urządzenia. A także świadczyć usługi w zakresie dostarczania produktów informacyjnych w oparciu o dane pochodzące z obserwacji Ziemi. Zdjęcia oferowane przez ICEYE są nie tylko dokładniejsze od tych z NASA, ale dostarczane w 4 godziny od zamówienia. I to z kompleksową analizą pozyskanych danych. To duże ułatwienie dla biznesu, nie mówiąc o możliwości przewidywania katastrof naturalnych.
Więcej o ICEYE czytaj tutaj.
Czytaj też o sukcesach Polaków w organizowanym przez NASA konkursie Hack-a-Sat tutaj.