Przed uczestnikami postawiono zadanie połączenia w jeden system 20 dronów. Powinny one w jak najkrótszym czasie odnaleźć wszystkie statki na zadanym akwenie. A następnie przenieść z nich na ląd określone przedmioty. W finale, który odbędzie się w Abu Dhabi w 2024 r., weźmie udział 5 najlepszych zespołów. Zostały one wyłonione w eliminacjach spośród 50 firm robotycznych i uczelni z całego świata.
Formuła konkursu robotycznego
„The Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge” (MBZIRC) należy do największych i najbardziej prestiżowych konkursów robotycznych na świecie. Co dwa lata Abu Dhabi staje się miejscem, w którym przedstawiciele najlepszych uniwersytetów i międzynarodowych ośrodków badawczych biorą udział w zawodach. Ich celem jest zbudowanie autonomicznych robotów latających oraz pojazdów naziemnych. Takich, które byłyby zdolne wykonywać specjalistyczne, skomplikowane zadania przedstawione przez organizatorów.
W finale trzeba będzie zaprojektować, zbudować i zaprogramować system składający się z 20 bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Wszystkie mają współpracować ze sobą i z jednostką nawodną. Zadanie polega na przeszukaniu wyznaczonego obszaru wodnego w celu odnalezienia określonych wcześniej statków. A następnie na podjęciu z nich oraz przetransportowaniu na ląd różnego rodzaju przedmiotów. Cały system musi działać autonomicznie bez interwencji człowieka. Dodatkowym utrudnieniem jest brak dostępu do łączności oraz nawigacji satelitarnej.
Przebieg eliminacji
Na początku 2022 zespół Nomagic Warsaw MIMotaurs z UW przeszedł pierwszy etap konkursu i zakwalifikował się do półfinału. Trwał on przez większość roku i zakończył się październikową wizytacją organizatorów w Warszawie. Wtedy to zespół UW przedstawił prototypy elementów finalnego rozwiązania. Ostatecznie do stacjonarnego finału oprócz MIMotaurs zakwalifikowały się cztery inne drużyny:
- Fly Eagle (reprezentująca Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie),
- ROC (Dania i Szwecja),
- Team KAIST (Korea Południowa)
- UNIZG-FER (Chorwacja).
Drużyna MIMotaurs ma teraz rok, aby zbudować zaprojektowany przez siebie system i sprawdzić jego skuteczność w rzeczywistych warunkach. W lutym 2024 roku u wybrzeży Abu Dhabi finaliści będą na żywo prezentować swoje rozwiązania. Zadanie konkursowe będą wykonywali na specjalnie wyznaczonym do tego celu obszarze morskim. Najlepsze rozwiązanie zostanie wyróżnione nagrodą pieniężną w wysokości $2M. Pula nagród w całym konkursie wynosi $3,25M.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie organizatora MBZIRC.
Wszystkie nowości związane z uczestnictwem polskiej ekipy w MBZIRC znajdują się na fanpage’u na Facebooku.
Czytaj też o złotym medalu polskich uczniów w integracji robotów w EuroSkills 2023.
A także o medalu polskiej uczelni za ulepszenie łazika marsjańskiego w World Robot Summit 2021.
Jak również o srebrnym medalu dla polskiej uczelni za przeprojektowanie transportu publicznego w Abu Dhabi w ramach Open Data Addathon 2021.