Drużyna „GINDoors-ów” z Wydziału Geodezji i Kartografii PW zwyciężyła w I międzynarodowym hackathonie TomTom n.EXT. Opracowała aplikację, dzięki której oczekiwanie na naładowanie samochodu elektrycznego nie będzie czasem straconym.
Formuła zawodów
W hackathonie, który odbył się online w listopadzie 2021 roku, uczestniczyło prawie 80 studentów z USA, Indii, Holandii i Polski. Zadanie polegało na opracowaniu rozwiązania, które pomogłoby uporać się z jednym z trzech wyzwań:
- przewożeniu ludzi oraz dostarczaniu rzeczy i żywności w bardziej wydajny sposób,
- zagospodarowaniu czasu kierowcy podczas ładowania pojazdu elektrycznego,
- zwiększeniu bezpieczeństwa, ale i przyjemności z podróży motocyklistów jeżdżących w grupach.
Na dostarczenie rozwiązań, które miały powstać przy użyciu narzędzi TomTom i otwartych baz oraz bibliotek, uczestnicy mieli 5 dni.
Sukces GINDoorsów
Zwyciężyła drużyna „GINDoors” w składzie Mateusz Białek, Kamil Choromański oraz Jakub Łobodecki, którzy studiują na Wydziale Geodezji i Kartografii. Zespół pracował nad zagadnieniem planowania wolnego czasu w czasie ładowania samochodu elektrycznego zgodnie z preferencjami kierowcy. Obecnie każda dłuższa podróż samochodem elektrycznym wiąże się z koniecznością odbycia obowiązkowego przystanku na naładowanie baterii.
Rozwiązaniem była zaprojektowana przez studentów aplikacja „Charge&Go”.
„Nasza aplikacja rozwiązuje problem bezproduktywnego oczekiwania na naładowanie samochodu elektrycznego w trakcie tego typu tras”, tłumaczy Kamil Choromański, członek zwycięskiej drużyny. „Pozwala wyznaczyć trasę, biorąc pod uwagę zarówno konieczność ładowania samochodu, jak i ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie tego procesu”, wyjaśnia.
Użytkownik decyduje o tym, jakie obiekty go interesują, np. muzea, parki albo dobre restauracje. A aplikacja wyznacza trasę tak, aby w trakcie ładowania samochodu możliwe było odwiedzenie takiego obiektu.
W hackathonie uczestniczyła także druga ekipa z tego samego wydziału „KNGIK” w składzie Antoni Weremczuk, Jakub Gryzio, Tomasz Stępień oraz Łukasz Wilk. Jej rozwiązanie również zebrało bardzo dobre recenzje.
TomTom hackathon n.EXT zorganizowała holenderska firma TomTom, zajmującą się na co dzień produkcją systemów nawigacyjnych.
Czytaj też o VUMO, który skutecznie podbija amerykański rynek e-zakupów używanych samochodów tutaj.